درک چین از طریق دموکراسی در «دو نشست»

امسال مصادف با هفتادمین سالگرد تأسیس مجلس ملی نمایندگان خلق و هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین است. نزدیک به ۳۰۰۰ نماینده مجلس ملی نمایندگان خلق و بیش از ۲۱۰۰ عضو کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین از سراسر کشور در پکن گرد هم آمدند تا صدای مردم را به مهمترین سکوی چین برای مشارکت در سیاست برسانند و برای توسعه و پیشرفت کشور پیشنهادات را مطرح کنند رویدادی که بار دیگر حیات دموکراسی به سبک چینی را به جهان نشان داده است.

به عنوان مثال، مجلس‌های نمایندگان سطوح مختلف در چین از طریق انتخابات دموکراتیک انتخاب می‌شوند و در قبال مردم مسئولیت پذیر هستند و تحت نظارت مردم قرار می‌گیرند. تکنسین‌های ارشد از خط مقدم تولید و خدمات، کارگران در صنایع جدید، کشاورزان با ایده و فناوری‌های جدید که در روستاها فعالند، کادرهای روستایی…… نزدیک به ۳۰۰۰ نماینده به نمایندگی از طرف بیش از ۱.۴ میلیارد چینی حق مشورت، حق مطرح کردن پیشنهادات، حق رأی دادن، و حق انتخاب و غیره را اعمال می‌کنند.

در عین حال، اعضای کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین از احزاب، گروه‌ها، طبقات و محافل مختلف می‌آیند و از طریق نظارت دموکراتیک و مشارکت در بحث و گفتگو در مورد امور کشور، در حکومت‌داری مشارکت می‌کنند. «دموکراسی مجلس ملی نمایندگان خلق» و «دموکراسی کنفرانس مشورت سیاسی» در نشست‌های سالانه مکمل یکدیگر بوده و ویژگی‌های متمایز نظام سیاسی دموکراتیک چین را نشان می‌دهند.

طبق آمار، بخش‌های مختلف شورای دولتی چین سال گذشته بیش از ۱۲ هزار پیشنهاد و طرح پیشنهادی که در جریان نشست‌های سالانه مجلس ملی نمایندگان خلق و کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین مطرح شد، سر و سامان داده و همه آنها در زمان مقرر انجام شد. بخش‌های مختلف نزدیک به ۴۷۰۰ نظر و پیشنهاد ارائه شده توسط نمایندگان مجلس ملی و اعضای کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین را دریافت کرده و بیش از ۲۰۰۰ سیاست و تدبیر مرتبط را اتخاذ کرده‌اند که به طور مؤثر به توسعه باکیفیت اقتصاد چین و بهبود معیشت مردم کمک کرده است.

علاوه بر این، «کانال وزیران»، «کانال نمایندگان» و «کانال اعضای کنفرانس مشورت سیاسی خلق» که توسط دو نشست ایجاد شده، به سؤالات درباره سیاست‌های دولت پاسخ داده و کانال‌های ارتباطی و گفت‌وگو با مردم را افزایش داده‌اند.

امسال، نسخه بریل گزارش کار دولت برای اولین بار در نشست مجلس ملی نمایندگان خلق چین رونمایی شد. برای «وانگ یونگ چنگ»، اولین نماینده نابینا مجلس ملی نمایندگان خلق چین، این «دموکراسی ملموس» است و نشان دهنده اهمیت چین به معلولان و مسئولیت پذیری کشور برای اطمینان از انجام وظایف نمایندگان طبق قانون است.

جهان متنوع است و توسعه دموکراسی به هیچ وجه محدود به مدل غربی نیست. بسیاری از کشورها در حال بررسی مسیرهای سیاسی دموکراتیک متناسب با شرایط ملی خود هستند.

جهان از طریق نشست‌های مجلس ملی نمایندگان خلق و کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین، می‌تواند عملکرد خرد دموکراسی چین را درک، مزیت‌های سیاست دموکراتیک چین را مشاهده و رمز توسعه و پیشرفت چین را پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا