گشایش نمایشگاه «شکوه ایران باستان» در«شهر ممنوعه» پکن

«شکوه ایران باستان – نمایشگاه میراث فرهنگی ایران» با میزبانی موزه شهر ممنوعه، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران و موزه ملی ایران پنجشنبه ۱۱ ژانویه/۲۱ دی در سالن ساختمان «یان‌چی» در شرق دروازه «وو‌من» شهر ممنوعه در پکن گشایش یافت و از ۱۲ ژانویه/۲۲ دی به طور رسمی آماده بازدید عموم مردم است .

 در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه مقامات چینی و ایرانی شامل«لی چون»، معاون وزیر فرهنگ و گردشگری و رئیس اداره ملی میراث فرهنگی چین و «وانگ شودونگ» رئیس موزه «شهر ممنوعه» پکن، «علی دارابی»، معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران، «محسن بختیار»، سفیر ایران در چین و جبرئیل «نوکنده» مدیر موزه ملی ایران حضور داشتند.

 در این نمایشگاه، ۲۱۶ میراث فرهنگی از چندین موزه ایران به نمایش درآمده و از جنبه‌های مختلف مانند معماری، مجسمه‌سازی، سرامیک، شیشه، فلزات، خوش‌نویسی و نقاشی، زیبایی‌های هنرهای ایران را به نمایش می‌گذارد تا به توسعه تمدن ها از طریق ادغام با یکدیگر و یادگیری متقابل کمک شود.

 «لی چون» رئیس اداره ملی میراث فرهنگی چین هنگام سخنرانی در مراسم گشایش این نمایشگاه به این نکته اشاره کرد که برگزاری این نمایشگاه فرصتی برای آشنایی بهتر بازدیدکنندگان چینی با تمدن ایران باستان است تا به طور مستقیم‌تر‌ تبادلات و یادگیری متقابل تمدن‌های چین و ایران از یکدیگر را از گذشته تا امروز احساس کنند و دیدار تاریخی دو تمدن باستان را از نزدیک ببینند.

 «علی دارابی» معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران نیز اظهار داشت: تبادلات فرهنگی بین ایران و چین سابقه طولانی دارد. موزه ها در زمینه حفظ و نمایش تمدن بشر و ترویج توسعه صلح‌آمیز نقش خود را ایفا می کنند و باعث ایجاد پیوندها و مبادلات و برقراری ارتباطات میان کشورها می شوند. ایران در کنار توجه به میراث فرهنگی خود، به میراث فرهنگی دیگر کشورها و ملت‌ها نیز توجه دارد. برگزاری این نمایشگاه به افزایش آشنایی دو کشور یاری می‌کند و با پیشبرد توسعه عمیق همکاری های چین و ایران در زمینه میراث فرهنگی، گامی مهم برای تقویت مبادلات فرهنگی دو کشور محسوب می‌شود.

محسن بختیار سفیر ایران در چین نیز گفت: این نمایشگاه شاهد میراث غنی فرهنگی ایران و روایتگر شکوفایی تمدن کهن ایران است. از طریق مبادلات و همکاری در زمینه میراث فرهنگی، تبادلات و یادگیری متقابل بین تمدن ها و درک متقابل بین دو ملت بیشتر تقویت خواهد شد.

برگزاری نمایشگاه «شکوه ایران باستان – نمایشگاه میراث فرهنگی ایران» در شبکه اجتمایی چین نیز مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از علاقه مندان می گویند قصد دارند به این نمایشگاه بیایند تا با تاریخ هزار ساله تبادلات دوستانه چین و ایران آشنا شوند. نمایشگاه شکوه ایران باستان تا ۱۱ آوریل بر پا خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا