آمریکا با وتوی قطعنامه آتش بش غزه مقابل صلح ایستاد!

خبرگزاری «شین‌هوا» در تفسیری به نشست روز جمعه شورای امنیت درباره جنگ در غزه و اقدام ضد صلح ایالات متحده اشاره کرده و نوشت: در میانه درخواست‌های جهانی برای صلح آمریکا بار دیگر خود را با وتو کردن پیش نویس قطعنامه آتش بس بشردوستانه فوری در نوار غزه، مقابل جامعه بین‌المللی قرار داد.

در نشست عصر جمعه به وقت محلی شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه پیشنهادی امارات متحده عربی به رای گذاشته شد که  از ۱۵ عضو شورای امنیت ۱۳ عضو رای موافق، یک عضو یعنی ایالات متحده آمریکا رای مخالف و یک عضو یعنی انگلیس، دیگر عضو این شورای رای ممتنع دادند.

در واقع آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت تاکنون دو بار قطعنامه‌های مربوط به مساله فلسطین-اسرائیل را وتو کرده است.

۲۷ اکتبر (۵ آبان) مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای درباره فلسطین-اسرائیل به تصویب رساند که خواستار «آتش بس انسانی فوری، با دوام و پایدار» بود و خواهان دسترسی بشردوستانه فوری به غزه شده بود که با رأی موافق ۱۲۰ کشور مواجه شد. آمریکا علیه این قطعنامه نیز رأی منفی داد.

در حالی که درگیری در غزه تشدید یافته و جان بیش از ۱۷ هزار غیرنظامی بیگناه را گرفته و باعث ایجاد یک وضعیت بشری وخیم در غزه شده، هر گونه موضع گیری علیه صلح توجیه ناپذیر و غیرمسئولانه محسوب می‌شود.

اجازه دادن به تداوم درگیری در عین ابراز نگرانی صرف در خصوص ایمنی و نیازهای انسانی غیرنظامیان غزه و از سوی دیگر عدم تلاش بری جلوگیری از درگیری تنها افشاکننده «استانداردهای دوگانه» آمریکاست.

در حال حاضر یک آتش بس فوری، اولویت قطعی است. بدون یک آتش بس جامع، تلاش امدادی بشردوستانه بی فایده هستند. اجازه دادن به تداوم درگیری می‌تواند نهایتا به یک فاجعه منجر شود که کل منطقه را در بر خواهد گرفت و امیدها برای یک «راه حل دو کشور» را از بین می‌برد و مردم فلسطین و اسرائیل را در یک چرخه باطل نفرت و تقابل می‌اندازد.

نشست اضطراری شورای امنیت در روز جمعه در پی فعال کردن ماده ۹۹ منشور ملل از سوی آنتونیو گوترش تشکیل شده بود. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد با توجه به گستردگی تلفات انسانی در غزه در پی جنگ اسرائیل، نامه ای را با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل به رئیس شورای امنیت ارسال کرده بود. این اولین باری بود که گوترش از زمانی که در سال ۲۰۱۷ به سمت دبیر کلی سازمان ملل رسید، این کار را انجام داد.

ماده ۹۹ منشور سازمان ملل  که در تاریخ سازمان ملل متحد تنها ۹ بار مورد استفاده قرار گرفته است، بیان می‌کند که «دبیر کل می‌تواند هر موضوعی را که به نظر او ممکن است حفظ صلح امنیت بین‌المللی را تهدید کند، به شورای امنیت اطلاع رسانی کند.»

این ماده به دبیرکل این سازمان اجازه می‌دهد وقتی احساس کند «امنیت و صلح جهانی» به خطر افتاده است، اعضای شورای امنیت را به جلسه‌ای فوری فرا می‌خواند و از آنها می‌خواهد اقدامی فوری در این باره اتخاذ کنند.

ایالات متحده به عنوان یک ابرقدرت جهانی باید وظیفه خود را بر عهده بگیرد و به دیگر اعضای شورای امنیت بپیوندد تا تمام تلاش‌ها در جهت هدف مشترک آرام کردن درگیری در غزه به منظور ایجاد امید برای بقای مردم فلسطین و امید خاورمیانه به صلح در اختیار مردم فلسطین قرار دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا