نظرسنجی «سی جی تی اِن»: کشورهای توسعه یافته در برابر تغییرات شدید اقلیمی باید مسئولیت پذیر باشند

امروز سراسر جهان چنان دچار تغییرات شدید آب و هوایی شده که مردم در هند از دوره‌های طولانی گرمای شدید هوا، در اسپانیا از خشکسالی شدید، در آلمان از سیل و در بسیاری از نقاط چین از تغییرات همرفتی شدید آب و هوا رنج می‌برند. در چنین شرایطی، نتایج نظرسنجی آنلاین شبکه «سی جی تی اِن» رادیو و تلویزیون مرکزی چین نشان می‌دهد که ۸۶.۲۸ درصد از پاسخ دهندگان سراسر جهان از کشورهای توسعه یافته می‌خواهند به طور واقعی مسئولیت‌های خود را بر عهده بگیرند و فعالانه به تغییرات آب و هوایی در جهان پاسخ دهند.

در گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره “خطرات پیش روی جهان در سال ۲۰۲۴” از تغییرات شدید آب و هوایی به عنوان یکی از بزرگترین خطرات پیش روی جهان یاد شده است. در همین حال، خطرات آشکارا و به سرعت در حال افزایش هستند. در این نظرسنجی، ۷۳.۹۲ درصد از پاسخ دهندگان از سراسر جهان، به گونه‌ای اثرات تغییرات شدید آب و هوایی را تجربه کرده‌اند. ۸۰.۱۳ درصد از آنان نگران هستند که رخ دادن مداوم تغییرات شدید آب و هوایی، بر کشاورزی، تجارت و گردشگری تاثیر منفی بگذارد و تلفات جانی و خسارات اقتصادی سنگین به نقاط مختلف وارد کند. برخی از کاربران اینترنت به شدت نگران آن هستند که احتمالا “تغییرات آب و هوایی در برخی مناطق جهان از کنترل خارج شده باشد.”

وقتی صحبت از دلایل وضعیت‌های آب و هوایی شدید می شود، برخی از کارشناسان معتقدند که تغییرات اقلیمی جهان دلیل اساسی این رخدادهای آب و هوایی شدید است. در همین راستا، ۷۴.۴۸ درصد از پاسخ دهندگان موافق بودند که وقوع مکرر آب و هوای شدید منعکس کننده وخامت سریع وضعیت آب و هوای جهان است.  ۶۷.۱۳ درصد از پاسخ دهندگان بر این باورند که تغییرات اقلیمی در طول فرآیند توسعه بشر ایجاد شده و تنها با ایجاد یک فرآیند توسعه پایدار قابل حل خواهد بود که آن نیز به همکاری نزدیک همه کشورها نیازمند است. در این نظرسنجی، ۸۵.۰۸ درصد از پاسخ دهندگان معتقد بوده‌اند که هیچ کشوری نمی تواند از چالش تغییرات اقلیمی در امان بماند. ۸۲.۶۹ درصد از پاسخ‌دهندگان خاطرنشان کردند که علاوه بر ضرورت مقابله با تغییرات آب و هوایی در جهت دست یافتن به توسعه اقتصادی، مقابله با این تغییرات یک وظیفه بین المللی برای کشورهای بزرگ مسئولیت‌پذیر نیز به شمار می‌رود.

این نظرسنجی در پلتفرم‌های انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، عربی و روسی سی جی تی اِن منتشر شده و در عرض ۲۴ ساعت، در مجموع ۱۳ هزار و ۱۱۲ کاربر اینترنتی با شرکت در آن، نظرات خود را بیان کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا