نگاهی به وضعیت حقوق بشر در آمریکا از قاب کاریکاتورها

وضعیت حقوق بشر ایالات متحده در سال ۲۰۲۳ به طور مستمر وخیم‌تر شد. چندی پیش دفتر مطبوعاتی شورای دولتی چین گزارش وضعیت حقوق بشر آمریکا در سال ۲۰۲۳ را منتشر کرد و بار دیگر چهره واقعی «نگهبان حقوق بشر» را افشا ساخت.

در این فرصت قصد داریم با شش کاریکاتور درباره وضعیت حقوق بشر در آمریکا آشنا شویم:

نظارت بر حریم خصوصی شهروندان 

 اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی ای) با یک تفسیر انحرافی از ماده ۷۰۲ قانون نظارت بر اطلاعات خارجی، از آن برای نظارت «گسترده و مداوم» بر روابط و ارتباطات مخابراتی اعضای کنگره، اهداکنندگان کمک به کمپین‌های کنگره و معترضان ضد نژادپرستی استفاده کرده است. در دانشگاه‌های ایالات متحده، تعداد استادان و کارکنانی که به دلیل بیان عقیده و یا سخنان خود تعلیق یا اخراج شده‌اند به بالاترین حد خود در ۲۰ سال گذشته رسیده است.

 سوء استفاده پلیس از خشونت 

 پلیس ایالات متحده در سال ۲۰۲۳ حداقل ۱۲۴۷ نفر را کشت یعنی به طور متوسط دستکم سه نفر در هر روز توسط پلیس به قتل رسید. واحدهای امور داخلی پلیس اغلب بیشتر به تبرئه همکاران علاقه مند هستند تا رسیدگی به تخلفات و این امر مسئولیت پذیری افسران را دشوار می‌کند. بیش از نیمی از قتل‌های پلیس در پایگاه داده رسمی آمار مرگ و میر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا به اشتباه به عنوان «قتل یا خودکشی عادی» به ثبت رسیده است.

 یک «کشور زندان» واقعی

ایالات متحده کمتر از ۵ درصد از جمعیت جهان را دارد، اما شمار زندانیان آن ۲۵ درصد از کل زندانیان جهان را تشکیل می‌دهند. زندان‌ها زندانیان را مجبور می‌کنند با دستمزد کم یا بدون مزایا کار کنند و بر اثر این رویکرد سالانه میلیاردها دلار کالا و خدمات تولید شده است.

وجود تبعیض نژادی سیستماتیک

اقلیت‌های قومی با تبعیض نژادی سیستماتیک روبرو هستند و خسارات و خطرات نژادپرستی تاثیرات گسترده و عمیق به همراه داشته است. آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار سه برابر بیشتر از سفیدپوستان توسط پلیس کشته شدند و ۴.۵ برابر بیشتر احتمال زندانی شدن دارند. تقریباً سه چهارم آمریکایی‌های چینی‌تبار در سال گذشته تبعیض نژادی را تجربه کردند و ۵۵ درصد از آمریکایی‌های چینی‌تبار نیز نگران جنایات ناشی از نفرت یا آزار و اذیت هستند که امنیت شخصی آنها را به خطر می‌اندازد. سرخپوستان بومی آمریکا همیشه تحت ستم فرهنگی زندگی کردند و باورهای مذهبی و آداب و رسوم سنتی آنها به طرز بی رحمانه‌ای سرکوب شده است.

نادیده گرفتن حقوق زنان و کودکان

آمریکا کنوانسیون سازمان ملل متحد درباره «رفع هر گونه تبعیض علیه زنان» را تصویب نکرده و تنها کشوری در بین کشورهای عضو سازمان ملل است که کنوانسیون حقوق کودک را به تصویب نرسانده است. قانون اساسی ایالات متحده تاکنون تبعیض جنسیتی را ممنوع نکرده و آمریکا تنها کشور در جهان است که کودکان را بدون آزادی مشروط به حبس ابد محکوم می‌کند. تعداد مرگ و میر زنان باردار و مادران در ایالات متحده طی ۲۰ سال گذشته بیش از دو برابر شده است و بیش از ۲.۲ میلیون زن آمریکایی در سنین باروری به مراقبت‌های زنان و زایمان دسترسی ندارند.

تعرض به حاکمیت و حقوق بشر دیگر کشورها 

ارتش ایالات متحده «برنامه‌های عامل خارجی» را در بیش از ۱۲ کشور راه اندازی کرده به گونه‌ای که حاکمیت و حقوق بشر دیگر کشورها را نقض می‌کند. این کشور کماکان به ارائه تسلیحات به مناطق درگیری ادامه داده که در نتیجه تعداد زیادی از غیرنظامیان بی گناه کشته یا زخمی می‌شوند. این کشور تحریم‌های یکجانبه‌ای طولانی مدت علیه دیگر کشورها اعمال کرده به گونه‌ای که تعداد تحریم‌های آن رتبه اول جهان را دارد و باعث پیامدهای انسانی جدی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا