دو درخت انجیر هندی به نشانه تلاش دو نسل از سیاستمداران چین در جهت تحقق اصلاحات و گشایش

۱۲ مارس سال ۲۰۰۰، شی جونگ شون پدر شی جین پینگ رئیس جمهور چین و یکی از بنیان‌گذاران سیاست اصلاحات و گشایش در شهر شن جن، در سن ۸۷ سالگی همراه با دیگر اعضاب خانواده اش در مجتمع مسکونی محل سکونت خود در شهر شن جن به نام «لان یوان» یک درخت انجیر هندی کاشت. او به کادرهای نزدیک به خود گفت: من باید مثل این درخت در شن جن ریشه می‌دواند، آرمان و عزم راسخ خود برای توسعه شن جن را نشان دهیم.

ماه دسامبر سال ۱۹۷۸، در سومین نشست عمومی یازدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با منعقد شدن تصمیم تاریخی درباره تمرکز حزب و کشور به سازندگی اقتصادی و اجرای سیاست اصلاحات و گشایش، دوران تاریخی اصلاحات و گشایش و مدرنیزاسیون سوسیالیستی چین آغاز شد.

چند ماه بعد، شی جونگ شون که در آن زمان دبیر اول حزب کمونیست در استان گوانگ دونگ بود، در نشست کمیته مرکزی حزب خواستار اعطای اختیارات بیشتر به استان گوانگ دونگ و پیشگام شدن این استان در اجرای سیاست اصلاحات و گشایش شد. این پیشنهاد او بر پایه بررسی و بازدیدهایی بود که خودش شخصا در مناطق مختلف در آنها حضور داشت.

شی جونگ شون پس از بازدیدها و بررسی دقیق وضعیت واقعی گوانگ دونگ پیشنهادهای «جسورانه» بسیاری را به کمیته مرکزی حزب ارائه داد که مورد پشتیبانی این کمیته نیز قرار گرفت. ماه مارس سال ۱۹۷۹، شهر شن جن به طور رسمی تاسیس شد. شی جونگ شون پیشنهاد داد که در شن جن و شهرهای جوهای و شان‌تو در نزدیکی شن جن، مناطقی برای سرمایه گذاری هموطنان مقیم هنگ کنگ، ماکائو و مقیم و خارج از کشور و همچنین بازرگانان خارجی تعیین شود. ماه اوت سال ۱۹۸۰، حزب حاکم و دولت چین تصمیم گرفتند در شهرهای شن جن، جوهای، شان تون، شیامن، مناطق ویژه اقتصادی ایجاد شود.

شی جونگ شون با اقدامات نوآورانه خود، پایه خوبی برای پیشگامی استان گوانگ دونگ در اصلاحات و گشایش بنا نهاد.

نحوه رهبری مردم گوانگ دونگ و اقدامات پدر شی جین پینگ در اجرای اصلاحات تاثیراتی عمیق بر رئیس جمهور چین گذاشته است.

سال ۱۹۸۲، شی جین پینگ کار خود در جنگ دینگ استان هه بی در شمال چین آغاز کرد. وی پس از بررسی دقیق، ۹ تدبیر جهت تقسیم حقوق، نظام سازمانی پرسنلی، سیاست غلات، مدیریت ثبت نام خانوار را اعلام کرد که در آن زمان اقداماتی نوآورانه به شمار می‌رفت.

 شی جین پینگ هنگام کار در استان های فوجیان و جه ‌جیانگ در جنوب شرقی چین نیز با انجام اصلاحات مبتکرانه، به توسعه این مناطق بسیار کمک کرد.

از زمان برگزاری هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست، کشور چین اصلاحات بسیاری در ابعاد مختلف انجام داده و به دستآوردهای بسیارخوب نیز رسیده است. یکی از کارشناسان آمریکایی در همین رابطه گفت: مبارزه جدی چین با فساد، حکومت‌داری بر اساس قانون، تدابیر فقرزدایی، تشکیل مجدد ارتش و همچنین اصلاحات سازمانی نهادهای حزبی و سیاسی از اقدامات مهم و بزرگ اصلاحات چین به شمار می رود. یکی از کارشناسان شرکت کننده در تدوین سند سومین نشست هجدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین گفت: بسیاری از اصلاحات مهم و بزرگ چین بدون تصمیم نهایی رئیس جمهور شی جین پینگ میسر نمی‌شوند.

پس از برگزاری هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست، شی جین پینگ، برای نخستین مقصد بازدیدهای داخلی خود به عنوان رئیس جمهور چین، استان گوانگ دونگ را انتخاب کرد.

۸ ماه دسامبر سال ۲۰۱۲، شی جین پینگ سبد گلی را به تندیس  دنگ شیائوپینگ، رهبر پیشین و بنیان گذار سیاست اصلاحات و گشایش چین در پارک لیان هوا شان شهر شن جن تقدیم کرد و در عین حال یک درخت انجیر هندی نیز در این محل کاشت. وی در این بازدید با مرور مسیر اصلاحاتی که از نسل پدر او شروع شده، چشم‌انداز آینده مسیر اصلاحات چین را ترسیم کرد.

اکنون، دو درخت انجیر هندی که شی جونگ شون و شی جین پینگ کاشته‌امد، بزرگ و تنومند شده‌اند. سرزمین وسیع چین شاهد تغییرات بزرگی بوده و همراه با پیشبرد نقشه راه جدید ساخت یک کشور سوسیالیستی مدرن، برای تبدیل شدن به یک کشور قدرتمند و رستاخیز بزرگ ملت خود تلاش می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا