افزایش جهشی مسافرت گردشگران خارجی به چین

یک پلتفرم چین‌گردی اعلام کرد که ظرف نیم ساعت پس از اعلام تصمیم اخیر چین درباره قراردادن کشور نیوزیلند در فهرست کشورهای معاف از دریافت روادید برای سفر به چین، جستجوی «چین» توسط گردشگران نیوزیلند در این پلتفرم ۶۵ درصد افزایش یافته است. در حاشیه جشن سنتی قایق اژدها در هفته گذشته، میزان مسافرت گردشگران خارجی به چین در مقایسه با دوره مشابه گذشته ۱۱۵ درصد افزایش یافت و بیشترین تعداد آنها از کشورهای آمریکا، بریتانیا، استرالیا، کره جنوبی و مالزی بودند.

افزایش مستمر سفر گردشگران خارجی به چین باعث شده که تعداد بیشتری از آنان بتوانند از نزدیک و با چشم خود چین را ببینند. در عین حال، اکنون چین بزرگترین منبع جهانگردان و نیز مقصد اصلی گردشگری در جهان است. طبق آمار، شمار گردشگران خارجی که از سه ماهه نخست سال جاری به چین سفر کرده سه برابر مدت مشابه سال گذشته است. طبق گزارش «شاخص توسعه صنعت گردشگری ۲۰۲۴» که چندی پیش توسط مجمع اقتصاد جهانی منتشر شد، چین از لحاظ کمک به توسعه گردشگری جهان در مقام هشتم قرار دارد و تنها کشور در حال توسعه در میان ۱۰ کشور برتر از نظر کمک به توسعه گردشگری در جهان به شمار می رود که نشان می دهد بازار گردشگری چین جذابیت و نیروی بالقوه بسیار داشته و پیوسته انرژی مثبت و نیروی محرکه به توسعه صنعت گردشگری جهان تزریق کرده است.

به دنبال صدور سیاست‌های تسهیل سفر شهروندان خارجی به چین از جمله گسترش کشورهای معاف از دریافت روادید و به ویژه بهبود روش‌های پرداخت برای آنان در چین، علاقه گردشگران خارجی برای سفر به چین بیش از پیش افزایش پیدا کرده است. برای نمونه کارت «گذر شانگهای» (Shanghai Pass) یک اقدام خلاقانه است که اخیراً توسط شانگهای برای تسهیل هر چه بیشتر پرداخت‌های با مبالغ پایین برای گردشگران خارجی انجام شده است. از این کارت می‌توان برای سوار شدن به اتوبوس، مترو، تاکسی، کشتی و سایر وسایل حمل و نقل و همچنین در اماکن فرهنگی و گردشگری و فروشگاه‌ها استفاده کرد. از مترو تا موزه‌ها، از مراکز خرید بزرگ تا فروشگاه‌های تخصصی، روش‌های پرداخت راحت‌تر برای خارجی‌های حاضر در چین تدارک دیده شده است. شانگهای به طور فعال در حال ایجاد یک «منطقه نمونه پیشگام» برای تسهیل پرداخت است تا سطح راحتی پرداخت مانند پذیرش کارت‌های خارجی و تبادل ارزهای خارجی در چین را بهبود بخشد.

علاوه بر این، دولت از بانک‌های چین خواسته که برای تسهیل پرداخت شهروندان خارجی در چین تدابیری مانند ایجاد اپلیکیشن پرداخت آنلاین را در پیش گیرند. شرکت تنسنت که یکی از غول‌های فناوری اینترنت در چین است، به اپلیکیشن «ویچت» کاربردهای جدید مانند ثبت شماره تلفن کشورهای دیگر و امکان اتصال کارت‌های بانک‌های خارجی را ایجاد کرده تا گردشگران بتوانند از امکان پرداخت آنلاین در چین بهره ببرند. این اقدامات به منظور تکمیل و تسهیل تجربه گردشگری در چین برای شهروندان خارجی ارائه شده و نشان دهنده اراده و صداقت چین در مسیر گشایش بیشتر به روی جهان است.

«شنیدن کی بود مانند دیدن»

با توجه به این اقدامات اکنون گردشگران خارجی می‌توانند به راحتی به چین سفر کنند و با چشم خود این کشور را ببینند و از نزدیک با آداب و رسوم مردم و فرهنگ چین آشنا شوند. بخش زیادی از تصاویری که توسط این گردشگران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، بسیار پربازدید بوده است و کاربران خارجی در واکنش نوشته‌اند که تاکون فریب رسانه‌های غربی را خورده بودند و اکنون از دیدن واقعیات چین شگفت زده شده‌اند.

گفت‌و‌گو و تعامل موجب پیشرفت همزمان تمدن‌ها همراه با یکدیگر می‌شود. به دنبال اجرای سیاست ها و تکمیل مستمر خدمات گردشگری، اکنون گردشگران خارجی می‌توانند به چین سفر کنند و ضمن دیدن طبیعت زیبای چین، با فرهنگ این سرزمین باستانی آشنا شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا