تهدید‌های واقعی “ذهنیت جنگ سرد” ژاپن و ایالات متحده برای منطقه

در پی اعلام طیف وسیعی از اقدامات توسط رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر ژاپن در جهت تعمیق روابط نظامی دو کشور، «مائو نینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه ایالات متحده و ژاپن را به خاطر تضعیف صلح و ثبات منطقه‌ با اقدامات ناشی از “ذهنیت جنگ سرد” خود مورد انتقاد شدید قرار داد.

او ضمن تأکید بر “تهدیدهای واقعی” ایالات متحده و ژاپن برای صلح و ثبات منطقه گفت که چین از حاکمیت، امنیت و منافع خود دفاع خواهد کرد و به صلح، ثبات و رونق پایدار منطقه آسیا و اقیانوسیه متعهد خواهد بود.

بایدن و کیشیدا روز چهارشنبه پس از ملاقات با یکدیگر در واشنگتن، طی یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در کاخ سفید، از ابتکارات جدید ایالات متحده و ژاپن برای تقویت روابط دفاعی و اطلاعاتی بین دو کشور خبر دادند که از سوی بایدن با عنوان “مهمترین ارتقای سطح در اتحاد ما” توصیف شد.

کیشیدا و بایدن خاطرنشان کردند که با یکدیگر در مورد تنش‌های مربوط به جزیره تایوان، مسئله دریای جنوبی چین و درگیری روسیه و اوکراین بحث و تبادل‌ نظر کرده‌اند و در ادامه بایدن گفت که در چارچوب اصل ۵ قانون اساسی آمریکا تعهد ایالات متحده به حمایت از ژاپن از جمله در مورد ادعای این کشور در مورد حاکمیت بر جزایر «دیائو یو»  چین “تزلزل‌ناپذیر” خواهد بود.

«لی های دونگ»، استاد دانشگاه امور خارجه چین گفت: ایالات متحده با تسریع تسلیح ژاپن از آن به عنوان راهی برای افزایش استقرار نیروهای دفاعی و نظامی خود در منطقه آسیا و اقیانوسیه استفاده می‌کند.

او افزود: “این اقدامات ایالات متحده و ژاپن در جهت تقویت اتحاد خود منطقه آسیا و اقیانوسیه را با خطر افزایش بیشتر تنش روبرو خواهد کرد و ناگزیر باعث نگرانی بیشتر کشورهای منطقه خواهد شد.”

منطقه آسیا و اقیانوس آرام که تاکنون در یک وضعیت امن و پایدار قرار داشت، در حال حاضر به دلیل تحرکات ایالات متحده برای تقویت اتحادهای خود در یک شرایط امنیتی نامشخص و شکننده قرار گرفته است.

همین امر باعث شده که ایالات متحده و متحدانش از نظر اکثر کشورهای منطقه به کشورهای مشکل‌ساز و منفور تبدیل شوند.

به باور کارشناسان در حالی که ایالات متحده بیش از هر زمان دیگری به حمایت متحدان خود در امور جهانی و ژئوپلیتیک نیاز دارد، در صورت بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید و افزایش گرایش‌‌های انزوایی ایالات متحده، اتحاد کشورهایی مانند ژاپن و فیلیپین با آمریکا با عدم اطمینان بیشتر مواجه خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا