نخست وزیر دومینیکا: تحقق چشم‌انداز مدرنیزاسیون به سبک چینی برای همه کشورها مفید است

«روزولت اسکریت» نخست وزیر دومینیکا از ۲۳ تا ۲۹ مارس (۴ تا ۱۰ فروردین) رسما از چین دیدار و در خلال این سفر با «رادیو و تلویزیون مرکزی چین» مصاحبه اختصاصی انجام داد.

نخست وزیر دومینیکا در این مصاحبه اظهار داشت: چین در مقایسه با دومینیکا کشوری بزرگ است. اما در تعاملم با رئیس جمهور «شی جین‌پینگ»، هرگز این احساس به من نداد که دومینیکا یک کشور کوچک است. رئیس جمهور شی به طور برابر با من تعامل داشت و فکر می‌کنم این همان چیزی است که یک رهبر جهانی باید داشته باشد. با وجود بزرگ یا کوچک بودن کشور، زیاد و کم بودن منابع و یا قدرتمند و ضعیف بودن اقتصاد، ما به یکدیگر احترام می‌گذاریم. بنابراین، رابطه ما صمیمی است.

اسکریت عنوان کرد که قاطعانه از اصل چین واحد پشتیبانی می‌کند؛ چون این موضوعات قانون بین‌المللی است. هر کس به قانون بین‌المللی احترام بگذارد، باید به اصل چین واحد احترام بگذارد. این ربطی با ایدئولوژی ندارد، بلکه قسمتی از قانون بین‌المللی با حمایت سازمان ملل و همه سازمان‌های بین‌المللی است. از این رو، این نه تنها یک اصل چینی بوده، بلکه جزو توافقات همه کشورهای جهان است چون که این موضوع بخشی از قانون بین‌المللی است.

نخست وزیر دومینیکا تاکید کرد که چین ما را یک دوست می‌داند و ما نیز چین را دوست می‌دانیم. همانطور که ضرب‌المثلی می‌گوید: «در شرایط مشکل و دشوار، دوستی واقعی را می‌بینند»، چین دوست واقعی ماست.

وی خاطر نشان کرد که چین بیمارستان دوستی چین و دومینیکا را برای ما ساخت که نماد همکاری دو کشور نیز هست. چین همچنین ساخت شش مدرسه در دومینیکا را انجام می‌دهد که برخی از آنها در اثر طوفان آسیب دیده و با کمک چین در حال بازسازی آنها هستیم. علاوه بر این، همکاری ما در کاربردهای فناوری کشاورزی نیز پیشرفتی چشمگیر داشته است. ما به تازگی یک آزمایشگاه بسیار مهم برای پرورش نهال‌هایی با مقاومت بالا در برابر حشرات و بیماری‎‌ها ایجاد کرده‌ایم که نهال‌ها را انعطاف‌پذیرتر می‌کند و در نتیجه تولید غلات را افزایش می‌دهد.

روزولت اسکریت در مصاحبه اختصاصی با رادیو و تلویزیون مرکزی چین، اشاره کرد که توسعه چین واقعا بسیار شگفت‌انگیز است.

وی خاطر نشان کرد: اگر بخواهم توسعه چین را با یک کلمه توصیف کنم، باید از واژه «بی‌نظیر» استفاده کنم. چین در اجرای چشم‌انداز و راهبردهای خود و تحقق برنامه‌های خود و همچنین ویژگی‌های خودانضباطی و سخت‌کوشی مردم چین برجسته است.

نخست وزیر دومینیکا اضافه کرد که چشم‌انداز ساخت مدرنیزاسیون به سبک چینی مطرح شده توسط رئیس جمهور شی جین‌پینگ و دولت چین مورد درک، استقبال و حمایت مردم چین قرار گرفته است که نشان‌دهنده قدرت رهبری رئیس جمهور شی است. تحقق چشم‌انداز مدرنیزاسیون به سبک چینی نه تنها به نفع مردم چین است بلکه برای همه کشورها از جمله دومینیکا مفید خواهد بود.

اسکریت تصریح کرد که طی ۲۰ سال پس از برقراری روابط دیپلماتیک، چین نگرانی‌های دومینیکا درباره تغییرات آب و هوایی به عنوان یک کشور جزیره‌ای کوچک را درک کرده و همچنین آرزوی دومینیکا درباره تلاش برای استقلال اقتصادی به عنوان یک کشور در حال توسعه را درک می‌کند.

وی بیان کرد که ساخت مشترک ابتکار «کمربند و جاده» فرصت‌های توسعه را برای دومینیکا و بسیاری از کشورهای دیگر به ارمغان آورده است. دومینیکا از ایده‌ها و ابتکارات چین پشتیبانی می‌کند و مایل است همراه با چین چندجانبه‌گرایی را تمرین کند و صلح و توسعه جهان را ترویج دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا