نگاهی به برگزاری سبزتر روز یادبود درگذشتگان در سراسر چین

«جشنواره چینگ‌مینگ» امسال یا روز یادبود درگذشتگانِ چین در روز پنجشنبه برگزار شد.

این جشنواره چینگ‌مینگ به عنوان یک جشنواره سنتی چینی که به درگذشتگان ادای احترام می‌کند و زمانی برای یادبود اجداد آنهاست، گزینه‌های آیینی جدید و سبزتری در اختیار مردم قرار داده به گونه‌ای که مورد توجه شهروندان چینی نیز بوده است.

همه چیز اهمیت دارد

شهروندان زیادی در گورستان عمومی «لیان‌هواشان» در منطقه «نان‌آن» کلانشهر «چونگ‌چینگ» (جنوب غربی چین) حضور یافتند تا به اقوام و خویشان درگذشته خود، ادای احترام کنند.

خانم «هو دفانگ» مغازه کوچکی در ورودی این گورستان عمومی دارد و نذریات و اشیاء آیینی می‌فروشد. امسال او به جای فروش عودهای سنتی و اسکناس، انواع متنوعی از فانوس‌های نیلوفر آبی و شمع‌های برقی را جایگزین کرده بود.

او در این بار توضیح داد: در جشنواره چینگ‌مینگ امسال اجازه سوزاندن عود و اسکناس وجود نداشت بنا بر این برخی از مشتریان دوست داشتند این نوع جدید از محصولات نذری را برای ابراز غم و اندوه خود، خریداری کنند.

هو افزود شمع برقی حدود یک هفته به طور کامل روشن می‌ماند و فانوس نیلوفر آبی در عین حال که ۳۰ یوان (۴ دلار) قیمت دارد به شارژر خورشیدی مجهز است و می‌تواند وقتی برقش تمام می‌شود به طور خودکار خودش را شارژ کند.

دفتر امور مدنی در کلانشهر چونگ‌چینگ پیشنهادی را مطرح ساخت و خواستار این شد که شهروندان آیین متمدنانه‌تر و سازگار با محیط زیست یادبود درگذشتگان را در جشنواره چینگ‌مینگ امسال به اجرا در آورند که شامل خودداری از برخی رسوم تدفین مانند سوزاندن کاغذ فویل، اسکناس و دیگر نذورات کاغذی بود. این دفتر به جای این روش‌ها انجام نذورات آنلاین، اهداء گل و خواندن مدیحه برای درگذشتگان را پیشنهاد کرد.

به طور مشابه، گورستان «تیان‌چیائو» در «لان‌جوئو» مرکز استان «گانسو» (شمال غربی چین) که در چنین رویدادهایی روزانه حدود ۶ هزار بازدید کننده دارد بر خلاف گذشته به جای دود خفه کننده ناشی از سوزندان اسکناس شاهد گذاشتن دسته‌های گل روی سنگ قبرها بود.

«وانگ ویی» که ۱۶ سال است در این گورستان کار می‌کند، گفت: این یک روش نذر جدید است که به شکل قابل توجهی مورد پذیرش مردم قرار گرفته است. با توجه به اینکه گورستان‌های عمومی اغلب با جنگل‌ها احاطه شده‌اند، تمیز کردن حجم زیاد نذورات کاغذی کار دشواری است و به راحتی باعث ایجاد آتش سوزی جنگل می‌شوند.

وی افزود: از اینها گذشته، عشق و توجه آنها به درگذشتگان و نیاکان است که اهمیت دارد نه شکل و تعداد نذورات.

بسیاری از شهروندان تدریجا روش جدید سپری کردن روز چینگ‌مینگ را انتخاب کرده‌اند چرا که برخی از جوانان که در شهرهای دیگر مشغولند نذورات و یاد درگذشتگان را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند.

خانم «جائو چینگ» ۳۰ ساله که اهل چونگ‌چینگ است و در شانگهای کار می‌کند، «یاد درگذشتگان» خود را به صورت ابری در وب‌سایت طراحی شده توسط یک گورستان عمومی محلی پس از آنکه متوجه شد نمی‌تواند برای چینگ‌مینگ امسال به زادگاه خود برگردد، انجام داد.

وی گفت که با چند کلیک روی صفحه، می‌توان دسته گلی را به آسانی به عضو درگذشته خانواده «تقدیم» کرد؛ همراه با عکس‌های متوفی، بیوگرافی و ادای احترام به آنها که توسط خودش نوشته شده است.

جائو ادامه داد: حتی می‌توانید لینک این وب‌سایت را با اقوام و دوستانتان که دور از شما هستند به اشتراک بگذارید تا با هم به سوگواری بپردازید.

سالن تدفین لان‌جوئو در استان گانسو همچنین خدمات جدیدی مانند ارائه روبان به درگذشته و ایجاد صندوق پستی آنلاین راه اندازی کرده است.

«لیو وان‌شنگ» مسئول سالن تدفین لان‌جوئو گفت آنهایی که نمی‌توانند برای ادای احترام به گورستان بیایند می‌توانند از پنج گورستان عمومی که توسط این سالن اداره می‌شود برای یادبود نیابتی و خدمات یاد درگذشتگان نیابتی استفاده کنند. قابل توجه این که استقبال از خدمات یادبود آنلاین در حال افزایش است.

تا پایان مارس، بیش از ۱۲۰۰ خدمت یادبود آنلاین توسط سالن مذکور برگزار شد و بیش از ۳۰۰ سالن یادبود آنلاین برای درگذشتگان، ایجاد گشت.

سوگواری سبز

در آستانه برگزاری جشنواره چینگ‌مینگ امسال، یک فعالیت رفاه عمومی تدفین اکولوژیکی در گورستان عمومی «لونگ‌جوشان» در چونگ‌چینگ برگزار شد. بسیاری از خانواده‌ها برای دفن خاکسترهای اعضای متوفی خود در این گورستان گرد آمدند.

مفهوم تدفین‌های اکولوژیکی که هدف آن بازگرداندن فرد درگذشته به طبیعت است، در حال کسب محبوبیت در میان مردم چین است. وزارت امور مدنی چین در سال ۲۰۱۶ دستورالعمل‌هایی برای ترویج تدفین زیست‌محیطی منتشر ساخت و مردم را به دفن خاکسترها یا پیکرهای درگذشتگان از طریق روش‌هایی چون تدفین درختی یا تدفین دریایی، ترغیب کرد.

کارکنان گورستان طی این مراسم باشکوه، خاکستر متوفی را در ظروف ساخته شده از مواد تجزیه پذیر قرار می‌دهند و ظروف را به جای قرار دادن در ستون‌های سنگی یادبود یا نگه داشتن خاکستر در قفسه‌ها در گلخانه دفن می‌کنند.

«شی وی‌جون» مدیرکل اپراتور گورستان لونگ‌جوشان در این باره گفت: این روش تدفین گلخانه‌ای نه تنها با مفهوم سنتی تشییع جنازه مطابقت دارد، بلکه به دستیابی به هدف محافظت از محیط زیست نیز کمک می‌کند.

تدفین زیست‌محیطی در چین شامل اشکال مختلفی از جمله تدفین چمنی، تدفین گلخانه‌ای و همچنین تدفین درختی همگی به حداقل زمین نیاز دارند. تدفین‌های دریایی و تدفین قابل تجزیه زیستی که نیازی به زمین ندارند نیز از گزینه‌های محبوب به شمار می‌آیند.

خانم «ما جینگ» از ساکنان پکن گفت شوهرش که خیلی سال قبل فوت کرده خودش تدفین دریایی را انتخاب کرده بود چرا که این کار باعث صرفه جویی در منابع و محافظت از محیط زیست می‌گردد و همچنین آرزوی او را برای بازگشت به «مادر طبیعت» برآورده می‌کند.

پکن پایتخت چین در سال‌های اخیر به روش‌های تدفین دریایی یارانه پرداخت کرده تا افراد بیشتری را تشویق کند که از این روش جدید اما سبزتر وداع با درگذشتگان استقبال کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا