نگاهی به کاربرد پهپادها در «شن جن»؛ «اقتصاد کم‌ ارتفاع» در حال اوج گرفتن است

روزنامه ژاپنی «نیهون کیزای شیمبون» در تاریخ ۲۲ مارس (۳ فروردین) طی مقاله‌ای نوشت در «شن جن» استان «گوانگ‌دونگ» واقع در جنوب شرقی چین غذای بیرون بر ارسالی توسط پهپادها مدت‌هاست رایج شده و تدارکات تجاری سازی «خودروهای پرنده» در حال به پیش رفتن است. در مبحث احیای اقتصادی چین، اقتصاد سطح پایین به عنوان یکی از ستون‌های توسعه صنعتی محسوب می‌شود.

خبرنگاران در پایان ماه فوریه، خدمات ارسال غذای با پهپاد «می‌توان»، غول اپلیکیشن تحویل غذا، در «پاک استعداد شن جن» را تجربه کردند. در این پارک، تجهیزات غذای بیرون شبیه کانتینر برای پهپادها به منظور بلند شدن و فرود آنها ایجاد شده است. وقتی خبرنگاران کد QR را با تلفن همراه خود اسکن کردند، یک صفحه شامل انواع غذاها ظاهر شد. بعد از انتخاب نوع غذا، فقط کافی بود هزینه آن را پرداخت کنند.

غذاها عمدتا توسط سه یا چهار رستوران نزدیک پارک مذکور آماده می‌شوند. هر رستوران چندین منو دارد که شامل یک بسته همبرگر ۴۰ یوانی هم هست. حدود ۱۵ دقیقه بعد، پهپاد به محل تجهیزات دریافت غذای بیرون بر رسید و سقف این تجهیزات برای ورود پهپاد باز شد. به این ترتیب وقتی بسته کوچک شامل غذای بیرون بر، به مقصد رسید و فرایند تحویل تکمیل شد، غذا هم سرد نشده بود.

حدود یک سال و نیم قبل که پهپادها شروع به تحویل غذای بیرون بر در پارک استعداد شن جن کردند، آقای لوئو که هفتاد و چند ساله است، برای نخستین بار از این خدمات استفاده کرد. او با رضایت می‌گوید: استفاده از فناوری پیشرفته برای آسانتر کردن زندگی چیز خوبی است.

اپلیکیشن «می‌توان» آزمایش تحویل با پهپاد را در شن جن در سال ۲۰۲۱ آغاز کرد. این شرکت در پایان سال گذشته میلادی ۲۵ مسیر را در ۱۱ منطقه تجاری در شن جن و دیگر شهرها باز کرد.

به صنعت پهپادها و خودروهای پرنده در چین که در حریم هوایی کمتر از هزار متر روی سطح زمین فعالیت می‌کنند، «اقتصاد کم ارتفاع» گفته می‌شود. گزارش کار امسال دولت چین برای نخستین بار به اقتصاد کم ارتفاع اشاره کرد و اظهار داشت این اقتصاد «فعالانه موتورهای رشد جدید مانند اقتصاد کم ارتفاع را ایجاد می‌کند.»

خودروهای پرنده هم توجه زیادی را در شن جن به خود جلب کرده‌اند. در پایان ۲۰۲۳، نخستین پایگاه عملیات خودروی پرنده در شن جن راه اندازی شد. این پایگاه مشترکا از سوی یک شرکت وابسته به دولت و استارت‌آپ «ای‌هانگ» فعالیت می‌کند. ای‌هانگ نخستین شرکت چینی است که موفق به کسب گواهی مدل خودروی پرنده شده است.

شرکت «فناوری هوانوردی فنگ‌فی شانگهای» نیز در پایان فوریه امسال یک تست پرواز خودروی پرنده را بین شن جن و «جوهای» انجام داد. مسافت پرواز این تست بیش از ۵۰ کیلومتر بود.

شرکت مذکور اعلام کرد این نخستین پرواز روی دریا و بین شهری خودروی پرنده در سراسر جهان محسوب می‌شود. رانندگی از شن جن تا جوهای بیش از دو ساعت و نیم زمان می‌برد اما با خودروی پرونده فقط حدود ۲۰ دقیقه طول کشید. این شرکت در حال آماده سازی کسب گواهی تایپ در سال ۲۰۲۶ است.

در حال حاضر بسیاری از خودروهای پرنده به سختی در تلاش برای رسیدن به سودآوری هستند. پیش بینی می‌شود که خودروهای پرنده در سال‌های ۲۰۲۵ تا ۲۰۲۶ به طور کامل تجاری شوند. این صنعت اگرچه هنوز در مرحله آزمایشی است، اما توسعه آن در شن جن شایسته توجه زیاد است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا