“اجلاس سران دموکراسی” و بی ارتباط بودن مطلق آن با دموکراسی

 در آستانه برگزاری سومین به اصطلاح اجلاس سران دموکراسی که قرار است از روز دوشنبه تا چهارشنبه (۱۸ تا ۲۰ مارس) به رهبری آمریکا  در کره جنوبی برگزار شود، تحلیلگران خاطرنشان کردند که دو دوره قبلی این اجلاس جز شرمندگی برای برگزارکنندگانش هچ نتیجه ای به همراه نداشته و در چنین وضعیتی، ایالات متحده بار دیگر قصد برگزاری اجلاسی تحت عنوان «دموکراسی» دارد.

جامعه بین المللی کاملا با چهره واقعی آمریکا آشنا هستند و می‌دانند از “دموکراسی آمریکایی” به عنوان یک ابزار و اسلحه سیاسی و در جهت ایجاد تفرقه و تقابل بهره می‌برد.

«گیونگ‌هیانگ شیمبون» کره جنوبی روز یکشنبه ۱۷ مارس با انتشار تفسیری  نوشت: نشست‌های به اصطلاح « اجلاس سران دموکراسی» که با منطق تقابل اردوگاهی برگزار شده، حمایت چندانی در سطح جهانی نداشته اما کره جنوبی در جهت کمک به ترویج یک جنگ سرد ایالات متحده در صف نخست حرکت می کند.  مفید بودن چنین اقداماتی برای منافع ملی کره جنوبی بسیار بحث برانگیز است.

برگزاری دو دوره پیشین این اجلاس توسط ایالات متحده، با شکل و تردید گسترده جامعه جهانی مواجه شد. «نگ چونگ کنگ»، نماینده سابق کنگره سنگاپور، پیش از برگزاری دور اول این به اصطلاح “اجلاس سران دموکراسی” خاطرنشان کرد که “اجلاس سران دموکراسی” آمریکا حاوی تفکرات و مضامین جنگ سرد و  برخلاف روند توسعه جهان امروز است و داشتن یک بازتاب واقعی برای آن دشوار خواهد بود.

وبسایت «نشنال» امارات متحده عربی در حاشیه برگزاری دومین دوره این نشست با انتشار مقاله ای نوشت که با وجود تبلیغات گسترده دولت آمریکا، اشتیاق مردم نسبت به این نشست به حدی پایین بود که بسیاری از مردم حتی متوجه نشدند که در حال برگزاری است.

تحلیلگران خاطرنشان می‌کنند، با توجه به مشکلات گوناگونی که دموکراسی خود ایالات متحده با آنها مواجه است، آمریکا به هیچ وجه حق بیان اظهارات غیرمسئولانه در مورد شرایط دموکراسی سایر کشورها را ندارد و برگزاری چنین “اجلاسی” نیز برای توسعه دموکراسی کشورهای دیگر هیچ نفعی نخواهد داشت.

«ویلیام جونز» خبرنگار سابق مجله آمریکایی “اطلاعات استراتژیک جهان” در کاخ سفید معتقد است که اگر ایالات متحده می خواهد با نشان دادن مسئولیت‌پذیری خود، کنفرانسی را در مورد “دموکراسی” برگزار کند، نخستین موضوع این کنفرانس باید این باشد که چرا نظام دموکراتیک غرب به انقضا رسیده است؟

جفری ساکس، اقتصاددان مشهور آمریکایی و مدیر مرکز توسعه پایدار دانشگاه کلمبیا، خاطرنشان کرد که تلاش ایالات متحده برای تقسیم جهان به «آدم‌های خوب» و «آدم‌های بد» بسیار ریاکارانه است و با شکست نیز مواجه شده است. در زمانی که جهان بیش از همیشه به صلح و همکاری نیاز دارد، این رویکرد آمریکا تنها تأثیر مخرب بر جهان خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا