نظرسنجی سی‌جی‌تی‌ان: بیش از ۸۰ درصد مصاحبه‌شوندگان سیاست دیپلماسی چین را قدردانی می‌کنند

چندی پیش شبکه تلویزیون بین‌المللی چین (سی‌جی‌تی‌ان) وابسته به رادیو و تلویزیون مرکزی چین همراه با دانشگاه رِن‌مین (خلق) چین، از طریق پژوهشکده ارتباط بین‌المللی در عصر جدید، یک نظرسنجی را برای مصاحبه‌شوندگان سراسر جهان منتشر کرد که نتیجه این نظرسنجی نشان می‌دهد ۸۳.۵ درصد مصاحبه‌شوندگان از سیاست دیپلماسی مستقل و مسالمت‌آمیز چین قدردانی می‌کنند و دیپلماسی چین را کمکی به ایجاد یک نظام بین‌المللی عادلانه‌تر و منطقی‌تر می‌دانند.

۳۱ هزار و ۹۸۰ مصاحبه‌شونده در سراسر جهان در این نظرسنجی شرکت کردند که در میان آنان مصاحبه‌شوندگانی از کشورهای پیشرفته مانند آمریکا، آلمان، فرانسه و ژاپن و همین طور کشورهای در حال توسعه مانند مکزیک، تایلند و نیجریه وجود دارند.

از ایده ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک و ارزش‌های مشترک کل بشریت تا ساخت مشترک ابتکار «کمربند و جاده» و سه ابتکار بزرگ جهانی (ابتکار توسعه جهانی، ابتکار امنیت جهانی و ابتکار تمدن جهانی)، چین همواره ضمن پایبندی بر نگرش مدیریت جهانی بر پایه مشورت، ساخت و اشتراک‌گذاری مشترک، تحقق چندقطبی‌سازی برابر و منظم و جهانی‌سازی اقتصادی فراگیر و سودمند را ترویج می‌کند.

در این نظرسنجی، ۹۱.۱ درصد مصاحبه‌شوندگان دستاوردهای ثمربخش حاصل از پیشبرد ابتکار کمربند و جاده طی ده سال گذشته را عالی ارزیابی کرده و این ابتکار را «کمربند توسعه» و «جاده سعادت» برای جهان می‌دانند. ۸۲.۵ درصد مصاحبه‌شوندگان بر این باورند که ایده جامعه بشری با سرنوشت مشترک نیروی محرکه پایدار به ایجاد آینده خوب بشر تزریق کرده و مسیر صحیح را پیش روی بشر ترسیم کرده است. ۸۴.۵ درصد مصاحبه‌شوندگان همراه با تأیید ایده محوری ابتکار توسعه جهانی فکر می‌کنند که این ایده به توسعه روشی برای حل مسائل جهانی و تحقق سعادت بشر کمک می‌کند. ۸۵.۶ درصد مصاحبه‌شوندگان امنیت را پیش‌شرط توسعه می‌دانند و تاکید می‌کنند که همه کشورها باید دست در دست همدیگر ساختار امنیت متعادل، موثر و پایدار را ایجاد کنند.

چین و ایالات متحده قدرت‌های مهم در مدیریت جهان هستند و تعامل مثبت این دو کشور بزرگ با منافع و رفاه مردم دو کشور ارتباط دارد و به آینده بشر و جهان نیز مربوط است.

نتیجه نظرسنجی یاد شده نشان می‌دهد که ۸۶ درصد مصاحبه‌شوندگان فکر می‌کنند که حفظ توسعه سالم و باثبات روابط چین و آمریکا نباید تنها در حرف باشد و کلید آن در عمل به توافقات مختلف با اقدامات واقعی است.

به جز این، ۹۱.۲ درصد مصاحبه‌شوندگان بر این باورند که روابط چین و آمریکا باید بر پایه احترام متقابل، برابری و همچنین احترام به منافع محوری و نگرانی‌های مهم طرفین توسعه یابد. ۹۲ درصد مصاحبه‌شوندگان اظهار می‌کنند که روابط چین و آمریکا بازی مجموع صفر نیست و هر تفکری با قصد تغییر و مهار کردن طرف مقابل غیر واقعی است و توسعه هیچ یک از دو طرف نباید طرف دیگر را از منافع مشروع خود محروم کند. ۸۳.۲ درصد مصاحبه‌شوندگان از آمریکا می‌خواهند به طور عینی اهداف راهبردی چین را درک کند و به طور منطقی به توسعه چین نگاه کند.

در این نظرسنجی، ۷۶.۲ درصد مصاحبه‌شوندگان سیاست دیپلماسی چین را حفاظت واقعی از منافع ملی این کشور می‌دانند و در عین حال، ۶۵.۳ درصد مصاحبه‌شوندگان بر این باروند که مشارکت فعال چین در مدیریت جهانی، اطمینان و ثبات بیشتری به جامعه بین‌المللی تزریق کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا