دلیل خوش بینی مستمر جهان به چشم‌اندازهای اقتصادی چین چیست؟

بر اساس گزارش کار دولت که روز سه شنبه به نشست مجلس ملی ارائه شد، چین هدف رشد اقتصادی خود را برای سال ۲۰۲۴ باز هم در حدود ۵ درصد تعیین کرده است.

کارشناسان و آگاهان امور تجاری در سراسر جهان خوش بینی خود را درباره این هدف ابراز داشته و اعتمادشان به رشد اقتصادی دراز مدت چین را اعلام کرده و گفتند این هدف رشد مطابق با واقعیت توسعه اقتصادی چین و نشان دهنده حکمرانی اقتصادی منطقی، عینی و عملگرایانه دولت چین است.

«لوییس فرناندز» پژوهشگر ارشد «مرکز تحقیقات اقتصادی جهان» در دانشگاه «هاوانا» گفت: این هدف رشد به خوبی در تناسب با شرایط ملی چین است؛ چین یک مدل توسعه اقتصادی کیفی را برای مرحله کنونی طراحی کرده که حامی اقتصاد سبز و توسعه فناوری پیشرفته است.

این هدف که شبیه هدف رشد تعیین شده برای سال گذشته است، نشان دهنده تعهد چین به توسعه با کیفیت بالا علی‌رغم وجود نااطمینانی‌ها در داخل و خارج است.

«جفری ساکس» استاد و مدیر «مرکز توسعه پایدار» در دانشگاه «کلمبیا» گفت که پیشرفت‌های فناورانه چین خیلی سریع هستند و «این پیشرفت‌ها چین را در یک موضع جهانی قدرتمند برای سال‌های آتی قرار داده است.»

گزارش کار امسال دولت چین برای دستیابی به هدف رشد اقتصادی تعیین شده، مدرن سازی سیستم صنعتی و تسریع توسعه نیروهای مولد کیفی جدید را مطرح کرده به گونه‌ای که چشم انداز اقتصادی بهتری برای سال جاری ایجاد می‌کند.

«مایکل شومان» رئیس «انجمن توسعه اقتصادی و تجارت خارجی آلمان فدرال»: مفهوم «نیروهای مولد (کیفی) جدید» پاسخی خوب به پتانسیل فشرده‌ای است که در تازه‌ترین توسعه‌های علمی و فناوری، مثل هوش مصنوعی، نهفته تا بهره وری ما را افزایش دهد و در عین حال آن را پایدارتر و هر چه بیشتر دوست‌دار محیط زیست کند و استفاده از نیروی کار انسانی را کاهش دهد.

طبق گزارش «شاخص نوآوری جهانی ۲۰۲۳» که «سازمان مالکیت معنوی جهان» منتشر ساخت، چین با رتبه دوازدهم تنها کشور با درآمد متوسط است که جزو ۳۰ کشور برتر قرار دارد و به ۱۰ کشور برتر در این حوزه نزدیک شده است.

«یان لی» دانشیار «دانشکده تجارت نان‌یانگ»  در دانشگاه «فناوری نان‌یانگ سنگاپور» گفت: چین به جایگاه رهبری در صنعت انرژی جدید و تولید خودروی هوشمند دست یافته است. چنین صنایعی همچنان پتانسیل عظیمی دارند.

وی ادامه داد: چین با نیروهای مولد کیفی جدید جایگاه خود را در زنجیره صنعتی جهان بیش از پیش تقویت خواهد کرد.

یکی از نقاط برجسته گزارش کار دولت، پیشنهاد ترویج گشایش با استانداردهای بالا، همسویی با مقررات اقتصادی و تجاری بین‌المللی با استانداردهای بالا و توسعه پیوسته گشایش نهادی محسوب می‌شود.

گزارش کار دولت امسال به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی مجموعه‌ای از تدایر ویژه مثل تداوم کاهش فهرست منفی دسترسی سرمایه‌گذاری خارجی، حذف کامل محدودیت‌های دسترسی سرمایه‌گذاری خارجی در بخش تولید و تسهیل دسترسی به بازار برای خدماتی مثل مخابرات و خدمات درمانی، پیشنهاد کرده است.

«تتسورو هوما» معاون اجرایی شرکت «پاناسونیک» گفت محیط تجاری در چین مطلوب است و شرکت‌های ژاپنی چین را یک بازار مهم می‌دانند و فعالانه در حال توسعه کسب و کارهای خود در چین هستند.

وی در مصاحبه اخیر خود با خبرگزاری «شین‌هوا» تاکید کرد این شرکت فناوری ژاپنی به کند و کاو در بازار چین ادامه خواهد داد.

«الکسیس پراکیس-والات» رئیس بخش محصولات مصرف کننده شرکت آرایش-بهداشتی «لورال» گفت او «درباره آینده چین بسیار هیجان زده» است چرا که چین یک طبقه متوسط و طبقه بالاتر از متوسط بزرگ دارد.

وی با بیان اینکه «ما متقاعد شده‌ایم که چین بعدی، همین چین است»، تاکید کرد: چشم اندازهای رشد لورال در چین بسیار روشن هستند.

بر اساس اعلام «مجمع مالی بین‌المللی»، چین در سال گذشته میلادی ۳۲ درصد به رشد اقتصادی جهان کمک کرد و همچنان بزرگترین موتور توسعه جهانی محسوب می‌شود.

تحقیقات «صندوق بین‌المللی پول» نشان می‌دهد، رشد سریعتر در چین سرزیرهای مثبتی برای بقیه جهان به همراه دارد. هر یک واحد درصد افزایش در چین به طور میانگین سطح بازده را در دیگر اقتصادها تا ۰.۳ درصد افزایش می‌دهد.

«خین موانگ سوئه» مشاور اسبق «موسسه راهبردی و بین‌المللی میانمار» گفت: اعتماد جهان به چین ریشه در استمرار راهبردی اقتصادی چین دارد.

«ژان کریستف ایزوکس فون پفتن» رئیس «موسسه مطالعات راهبردی شرق-غرب» در انگلیس هم خاطر نشان کرد که تصمیمات خوب مثل پرورش و تقویت اقتصاد خصوصی نه تنها از جانب خود چینی‌ها بلکه از سوی کارآفرینان خارجی نیز مورد استقبال قرار گرفته است.

«جوزف موتابوبا» کارشناس رواندایی حوزه روابط بین‌الملل و امور دیپلماتیک می‌گوید: بازار چین بخاطر اندازه آن، طبقه متوسط رو به رشد و حمایت دولت از صنایع کلیدی، همچنان برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذابیت دارد. تلاش‌های چین برای تعمیق اصلاحت و توسعه باز بودن نشان دهنده تعهد به رشد پایدار و ادغام با اقتصاد جهانی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا