بازگشت به روستا؛ سبکی جدید در میانه روند احیای روستایی چین

«وانگ جین‌یوئه» پس از اتمام دانشگاه باید بشدت کار می‌کرد تا مدیر یک شرکت اینترنتی در کلانشهر «شانگهای» (شرق چین) باشد. وقتی این مرد که پس از سال ۱۹۸۵ میلادی به دنیا آمد، شغل خود را در سال ۲۰۱۷ رها کرد و به روستای زادگاه خود بازگشت، درک این کار برای والدین و دوستانش سخت بود.

چون به هر حال، طی چند دهه گذشته، دنبال تحصیلات دانشگاهی رفتن و سپس سر و سامان گرفتن در نواحی شهری به شکلی قالب در میان خانواده‌های روستایی چینی به بهترین راه برای فرزندانشان نگریسته شده است.

با توجه به آنکه کارگران مهاجر روستایی به دنبال فرصت‌های بهتر به مراکز شهری هجوم می‌آوردند، آنها به دنبال استفاده از درآمد کم خود از کار در کارخانه‌ها یا پروژه‌های ساخت و ساز برای بهبود وضعیت مالی خانواده‌های خود بودند. این هجوم کارگران باعث توسعه سریع اقتصادی شهری شد.

چین در این روند تنها نبوده است. «لی یوئه‌‌هنگ» پژوهشگر «موسسه تحقیقات علوم جغرافیایی و منابع طبیعی» که زیر نظر «آکادمی علوم چین» کار می‌کند، گفت: در طول تاریخ توسعه بشری، افت روستایی در روند شهری سازی و صنعتی سازی به یک چالش مشترک پیش روی جهان تبدیل شده است.

اقتصاد چین تحول خود به سوی یک مدل رشد جدید را که کیفیت بالاتر و ساختر بهتر در دوره جدید را دنبال می‌کند، تسریع بخشیده است. چین در سال ۲۰۱۷ اجرای راهبرد احیای روستایی برای ایجاد تعادل میان نواحی شهری و روستایی و میان مناطق، به اجرا درآورد. این کشور چهار سال بعد تحقق «پیروزی کامل» در مبارزه علیه فقر را اعلام کرد و به این ترتیب سفر جدید ترویج فراگیر احیای روستایی آغاز شد.

با سیاست پشتیبانی و سرمایه گذاری مداوم چین در فناوری و تاسیسات عمومی واقع در نواحی روستایی، یک جریان جمعیتی پدیدار شده که خلاف جهت حرکت می‌کنند. «کشاوزان جدید» که عمدتاً جوانان تحصیلکرده با ایده‌ها و مهارت‌های تازه هستند پشت سر هم از شهرهای بزرگ به روستاها نقل مکان کردند.

در واقع آنها نواحی شهری و روستایی را به هم نزدیکتر کرده‌اند و به چالش‌ها با راه حل‌های نوآورانه می‌پردازند.

 

کشاورزی مدرن

وانگ جین‌یوئه هفت سال قبل نه فقط به روستایش در شهرک «تینگ‌لین» منطقه «جین‌شان» شانگهای بازگشت بلکه بیش از ۷۰ مهندس هم با خودش آورد. او اکنون رئیس «شانگهای دیان‌تیان» یک شرکت تعاونی کشاورزی است.

وانگ به یاد آورد: وقتی کوچک بودم با والدینم برنج می‌کاشتم و با تمام سختی‌های کار کشاورزی کاملا آشنا هستم.

او با اشتیاق به توانمندسازی کشاورزان و کاهش دشواری‌های کار کشاورزی، به همراه تیمش مشغول تحقیق و توسعه ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی شد.

پس از آن بود که یک چشم انداز آینده نگرانه از زراعت در شهرک تینگ‌لین شروع به پدیدار شدن کرد.

یک ربات کشاورزی هوش مصنوعی که با فناوری‌های پیشرفته مانند سامانه ناوبری ماهواره‌ای و سیگنال های ۵G هدایت می‌شود، کار شخم زدن مزرعه را بر عهده گرفت. کشاورزان حالا می‌توانند به سادگی وارد یک حساب اپلیکیشن وی‌چت در تلفن‌های همراه خود شوند و این ربات را با یک اپلیکیشن کنترل کنند.

وانگ در این باره گفت: دقت خطای رانندگی ربات ۲ سانتی متر است. سرعت عملیاتی آنان می‌تواند به ۳ تا ۵ کیلومتر در ساعت برسد که معادل چند روز کار شخم زنی توسط یک کشاورز است.

با توجه به افزایش سن جمعیت کشور چین، تحول دیجیتالی کشاورزی به شکلی موثر کمبود نیروی کار را جبران می‌کند.

به گفته وانگ هزینه بذرپاشی دلیل اینکه ربات‌ها از انرژی جدید استفاده می‌کنند، بیش از ۳۷ درصد کاهش یافته است. در واقع، هزینه‌ها به صورت کلی از حرص علف‌های هرز گرفته تا کوددهی همگی کاهش یافته به گونه‌ای که به افزایش درآمد کشاورزان کمک کرده است.

تیم وانگ طی هفت سال گذشته بیش از ۶۰ نوع ربات مرزعه تولید کرده که از کارهای شخم زنی، کاشت و اسپری گرفته و وجین علف‌های هرز تا برداشت را انجام می‌دهند.

 

شبکه گسترده

با تداوم پیشرفت احیای روستایی در چین، زیرساخت‌های اینترنت به سرعت در کشیده شدن به مناطق روستایی دورافتاده است. کاربران اینترنت روستایی چین تا پایان سال ۲۰۲۲ از ۳۰۰ میلیون نفر فراتر رفتند. چین روستایی نسبت به هر زمانی متصل‌تر به دنیاست و همین یافتن شغل‌های محلی و دسترسی به مشتریانی که در فاصله‌های دورتر قرار دارند را ساده کرده است.

همچنین در سال ۲۰۱۷ «وانگ شیه‌هونگ» که پس از دو سال کار در یک شرکت تجارت الکترونیک در پکن، تجربه فراوانی در بازاریابی اینترنتی به دست آورده بود، چهار نفر از همشهریان خود را مجاب کرد که از شهرها به زادگاه روستایی خود در «لانگ‌نان» استان «گانسو» (شمال غربی چین) بازگردند، جایی که یک شرکت تجارت الکترونیک تاسیس کردند.

لانگ‌نان با داشتن آب و هوایی مطبوع، منابع طبیعی فراوانی دارد. با این حال، محصولات ویژه محلی مثل روغن زیتون، عسل و فلفل تا پیش از این محصور به این منطقه کوهستانی بود چرا که راه‌های حل و نقل محدود بودند.

در حالی که در پکن وانگ از میز خدمات مشتری به مدیر عملیات ارتقاء پیدا می‌کرد، مقامات محلی در لانگ‌نان به شدت توسعه تجارت الکترونیک روستایی را دنبال می‌کردند و کانال جدیدی را برای مناطق توسعه نیافته در مناطق غربی کشور باز می‌نمودند تا بازده کشاورزی را تقویت کنند و درآمد کشاورزان را افزایش دهند.

وی در این باره می‌گوید: سیاست‌های پشتیبانی کشور برای مناطق روستایی به حدی قدرتمند است که فضای بیشتری برای توسعه روستایی نسبت به گذشته وجود دارد. به زادگاه مان بر می‌گردیم تا یک کسب و کار راه بیندازیم، از یک طرف محصولات کشاورزی بومی را به دنیای بیرون بفروشیم و از طرف دیگر می‌توانیم بهتر توسعه پیدا کنیم.

شرکت وانگ چندین فروشگاه در «تائوبائو»، پلتفرم مطرح فروش آنلاین چین، و «دوئویین»، نسخه چینی «تیک تاک»، راه اندازی کرده است. فروش شرکت او در سال ۲۰۱۹ به ۲.۶ میلیون یوان (۳۳۶ هزار دلار) رسید و باعث شد بیش از ۴۰۰ خانوار روستایی درآمدشان افزایش یابد.

وانگ و شرکایش همچنین در سال گذشته با حمایت سیاست‌های کشاورزی مطلوب دولت محلی یک کارخانه فرآوری استاندارد ساختند تا بسته بندی محصولات اختصاصی محلی را ارتقاء بخشیده و به این ترتیب شغل بیشتری برای ساکنان محلی فراهم کردند.

 

روستای زیبا

وقتی «چن جه» که در حوزه بازاریابی برند در شانگهای کار می‌کرد سال ۲۰۲۲ به روستای زادگاهش یعنی «یوچون» واقع در بخش «آنجی» استان «جه‌جیانگ» (شرق چین) برگشت، ابتدا قصد داشت یکی دو روز بماند. با این حال اقامتش سه ماه به طول انجامید. مقامات محلی در حال به کار گیری «شرکای جهانی» بودند و بیش از ۶۰ جوان از جمله چن را دعوت کردند تا مدل‌های کسب و کار جدید برای روستا، توسعه دهند.

چن گفت: برای یک روستای کوچک کاملا جسورانه است که از سراسر دنیا استعدادها را به سوی خود جذب کند.

یوچون به عنوان روستایی غنی از منابع سنگ آهک با کیفیت بالا، شاهد تخریب محیط زیست بود چرا که بیش از نیمی از مردم محلی در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ به استخراج معادن متکی بودند. استان جه‌جیانگ در سال ۲۰۰۳ «برنامه احیای روستایی سبز» را آغاز کرد. این برنامه با ماموریت بهبود شرایط زندگی روستایی از طریق نوسازی حدود ۱۰ هزار روستای ثبت شده طی پنج سال و با تحول حدود هزار روستا از این تعداد به نمونه‌هایی از رفاه متوسط در همه ابعاد تبدیل شد.

یوچون به لطف این برنامه مسیر توسعه سبز را با تقویت صنعت اکوتوریسم (طبیعت گردی) خود آغاز کرد. این روستا حالا پس از دو دهه تلاش بی وقفه به یک مدل روستای زیبای چین تبدیل شده است. یوچون در سال ۲۰۲۱ از سوی «سازمان گردشگری جهانی سازمان ملل ملل» به عنوان یکی از «بهترین روستاهای گردشگری» نامگذاری شد.

«وانگ یوچنگ» رئیس حزب روستای یوچون می‌گوید: نواحی روستایی روز به روز برای جوانان جذاب‌تر می‌شوند. برنامه شرکای جهانی فقط یک پروژه سرمایه گذاری نیست، بلکه ابتکاری با هدف جذب جوانان همفکر برای راه اندازی کسب و کار و ترویج توسعه سبز است. یوچون برای آنها یک محیط کارآفرینی و یک سکوی قدرتمند فراهم می‌کند.

مارس سال گذشته چن و تیمش که همه زیر ۳۰ سال سن دارند، یک کافه با تِم کمدی چینی را در کتابخانه جوانان تازه‌ساخته‌ شده در یوچون افتتاح کردند.

چن گفت: این احساس وجود دارد که یوچون یک آزمایشگاه با امکانات بسیار است و می‌تواند الهام بخش توسعه روستاها در کل چین باشد.

«سند مرکزی شماره ۱» امسال همچنین بر لزوم استفاده از تجربه به دست آمده از «برنامه احیای روستایی سبز» در پیشبرد احیای روستایی چین تاکید کرد.

خانم «هه میائو» رئیس حزب شهرک «تیان‌هوانگ‌پینگ» که روستای یوچون را اداره می‌کند، گفت: احیای روستایی به مردم به ویژه جوانانی که ایده‌ها و شور و نشاط دارند، بستگی دارد.

وی تاکید کرد از زمانی که برنامه شرکای جهانی روستا در جولای سال گذشته آغاز به کار کرده، ۴۲ پروژه به اجرا درآمده که تحقیق و آموزش، خلاقیت فرهنگی، اقتصاد دیجیال و صنایع کشاورزی و جنگلداری را تحت پوشش قرار می‌دهد.

این برنامه بیش از هزار و ۱۰۰ جوان را از داخل و خارج به خود جذب کرده تا در یوچن و روستاهای اطراف آن کار و زندگی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا