وانگ یی: چین قاطعانه به عنوان یک نیروی ثبات‌بخش در جهان آشفته ایستاده است

چین قاطعانه یک نیروی ثبات‌بخش در دنیای آشفته [امروز] خواهد بود و همکاری بین کشورهای بزرگ را با احترام و اعتماد متقابل ترویج خواهد داد، به موضوعات مهم از طریق گفتگو و رایزنی واکنش نشان می‌دهد، حکمرانی جهانی را از طریق همبستگی و همکاری تقویت می‌کند و رشد جهانی را از طریق باز بودن و منافع متقابل ارتقاء می‌بخشد.

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین این اظهارات را در نشستی خبری در روز چهارشنبه پس از شرکت در «کنفرانس امنیتی مونیخ» و پایان سفرش به اسپانیا و فرانسه مطرح کرد.

 

مواضع چین در کنفرانس امنیتی مونیخ

وانگ یی گفت چین در کنفرانس امنیتی مونیخ پیامی واضح ارسال کرد مبنی بر اینکه مصمم به ایفای نقش یک نیروی ثبات‌بخش در جهان آشفته امروز است علی‌رغم اینکه محور «باخت-باخت» کنفرانس نشان دهنده چالش‌های پیش روی جهان بود.

هدف چین ترویج همکاری قدرت‌های بزرگ با احترام و اعتماد متقابل، مواجهه با موضوعات داغ از طریق گفتگو و مذاکره، تقویت حکمرانی جهانی بر اساس همبستگی و هماهنگی و تسریع رشد جهانی با منافع متقابل است.

وزیر امور خارجه چنین گفت که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دیداری صمیمی، اساسی و سازنده با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود داشته است. چین تاکید دارد که ایالات متحده باید توسعه چین را به گونه‌ای منطقی ببیند و اجماع حاصله توسط سران دو کشور در نشست سانفرانسیسکو را اجرایی کند.

وانگ یی تاکید کرد: این ضرورت اجتناب ناپذیر تاریخ است که چین و آمریکا احترام متقابل، همزیستی مسالمت آمیز و همکاری برد-برد را حفظ کنند.

 

موضوع درگیری‌های منطقه‌ای

رئیس دستگاه دیپلماسی چین بر اهمیت راه حل‌های سیاسی برای بحران اوکراین و درگیری فلسطینی-اسرائیلی تاکید کرد و در عین حال موضع چین را تکرار نمود که بر اساس آن تمام طرف‌ها باید به تلاش‌هایشان برای ترویج مذاکرات صلح و به دنبال راه حل‌های منصفانه و منطقی بودن ادامه دهند تا از سرریز و پیامدهای وخیم این درگیری‌ها، جلوگیری شود.

وانگ خاطرنشان کرد چین به ایفای نقشی سازنده در برقراری مجدد صلح در اوکراین ادامه خواهد داد و در عین حال از ایجاد یک چارچوب متوازن، موثر و پایدار برای امنیت اروپا حمایت می‌کند.

وزیر خارجه چین افزود درگیری فلسطین و اسرائیل منجر به کشته شدن بیش از ۳۰ هزار غیرنظامی و آواره شدن ۱.۹ میلیون نفر دیگر طی ۱۰۰ روز گذشته شده است و از جامعه بین‌المللی خواست تلاش‌ها برای برقراری آتش بس را بیشتر کنند.

موضع چین از آغاز روشن بوده یعنی دستیابی به آتش بس فوری، ارائه کمک‌های بشردوستانه، آزادی همه بازداشت شدگان و بازگشت به راه حل دو کشوری برای دستیابی به صلح طولانی مدت در منطقه خاورمیانه.

 

همکاری با اروپا

وانگ یی با اشاره به آینده گفت همکاری و مشارکت باید نقطه کلیدی روابط چین-اروپا باشد.

وزیر خارجه چین گفت: صداهای منطقی بیشتری در قبال چین در اروپا وجود دارد. وی افزود که اروپا دیدگاه‌های مثبتی را در قبال توسعه روابط به ویژه در حوزه‌های تجارت، انرژی، توسعه سبز، دیجیتال سازی، آموزش و تبادلات مردم با مردم، حفظ کرده است.

وانگ گفت: چین از کشورهای اروپایی برای به اشتراک گذاشتن فرصت‌های بازار چین و همچنین مشارکت در پیشرفت باز بودن بیشتر کشور استقبال می‌کند.

وی همچنین وعده داد چین دسترسی به بازار را برای شرکت‌های اروپایی بیشتر کند.

وانگ یی همچنین پس از سفرش به کشورهای فرانسه و اسپانیا درباره روابط دوجانبه با این دو کشور اروپایی صحبت کرد. چین به دنبال افزایش همکاری و تبادلات با هر دو کشور در آینده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا