درخواست چین از آمریکا برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان

«یوئه شیائویونگ» نماینده ویژه چین در امور افغانستان بار دیگر از ایالات متحده خواست ۷ میلیارد دلار دارایی‌های خارجی مسدود شده افغانستان را آزاد کند و تحریم‌های یکجانبه علیه این کشور را بردارد. وی در مصاحبه روز سه شنبه خود با روزنامه «گلوبال تایمز» تاکید کرد که برنامه کمک واشنگتن برای افغانستان بسیار ناچیز است و از آمریکا خواست از چالش‌های واقعی که افغانستان با آن روبروست، جلوگیری کند. اظهارات یوئه پس از نشست بین‌المللی دو روزه درباره افغانستان که دوشنبه در دوحه پایتخت قطر پایان یافت، مطرح شده است. در این نشست اعضای سازمان ملل و نمایندگان بین‌المللی در امور افغانستان به بحث و تبادل نظر درباره مسائل گریبانگیر این کشور پرداختند.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل ریاست نشست مذکور را برعهده داشت و نمایندگانی از بیش از ۲۰ کشور و سازمان بین‌المللی از جمله چین، روسیه و آمریکا در آن حضور داشتند. طالبان به عنوان حکومت موقت افغانستان حضور نیافته بود.

به گفته گوترش، شرایط مطروحه از جانب مقامات طالبان برای حضور در این نشست «غیرقابل پذیرش» بود.

یوئه که در این نشست حضور یافته بود روز سه شنبه به گلوبال تایمز گفت مایه تاسف است که گفتگو با مقامات طالبان هنوز امسال رخ نداده است. اما این نشست نقاط مثبتی داشت چرا که نمایندگان حاضر کشورهای شرکت کننده درباره چگونگی پرداختن به مسائل افغانستان تبادل نظر کردند.

نماینده ویژه چین افزود: موضوعات نگران جهانی نیز در دستور کار بود مثل مبارزه با تروریسم و ممانعت از تبدیل افغانستان به کانونی برای تروریسم. چین همواره ریشه کنی تهدید تروریسم در کشور همسایه، افغانستان را در اولویت قرار داده چرا که برای امنیت مرزی چین حیاتی است.

وی تاکید کرد: بنا بر این ما خوشحالیم که موضوع مبارزه با تروریسم این بار توجه بیشتری را به خود جلب کرد.

گوترش روز دوشنبه گفت نمایندگان بین‌المللی بر سر چند موضوع کلیدی مرتبط با افغانستان پس از نشست دو روزه دوحه به اجماع رسیدند اما موانع همچنان باقی است.

وی تاکید کرد: از یک سو افغانستان هنوز دولتی دارد که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده و در بسیاری ابعاد با نهادهای جهانی و اقتصاد جهانی ادغام نشده است. از سوی دیگر، یک برداشت مشترک بین‌المللی از وخیم‌تر شدن وضعیت حقوق بشر، به ویژه برای زنان و دختران در آن کشور وجود دارد.

یوئه گفت چین تاکید کرده که افغانستان باید به درخواست‌های جامعه بین‌الملل برای یک حکومت معتدل و حفاظت از حقوق زنان در کنار دیگر موضوعات، پاسخ دهد. اما به عقیده من گام اول باید انجام گفتگو باشد.

این دیپلمات چینی همچنین باز هم از آمریکا خواست ۷ میلیارد دلار دارایی‌خارجی افغانستان را آزاد کند و تحریم‌های یکجانبه آن را لغو نماید.

یوئه گفت صندوق کمک ۳.۵ میلیارد دلاری آمریکا برای افغانستان تاکنون نقشی اندک در کمک به این کشور ایفاء کرده است.

وی با بیان اینکه این امید وجود دارد که آمریکا بهانه تراشی را متوقف کرده و با مشکلات واقعی رو در روی افغانستان، مواجه شود، گفت آزادسازی دارایی‌ها می‌تواند به مردم افغانستان در تحقق صلح پایدار، امنیت، ثبات و بازسازی کشورشان، کمک کند.

ایالات متحده در سپتامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که ۳.۵ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را به یک صندوق جدید وجوه امانی مستقر در سوئیس انتقال می‌دهد که طالبان به آن دسترسی ندارد و برای کمک به ثبات اقتصاد افغانستان استفاده می‌گردد.

نشریه «دیپلمات» مقاله‌ای را در اکتبر ۲۰۲۳ منتشر ساخت و گزارش داد بیش از یک سال از افتتاح این صندوق می‌گذرد اما هنوز عملیاتی نشده است.

در مقابل،‌ چین اقدامات فراوانی برای کمک به بازسازی این کشور جنگ‌زده انجام داده است. چین در آوریل سال گذشته، یک سند ۱۱ بندی برای تشریح کامل موضعش در قبال موضوع افغانستان، منتشر ساخت.

علاوه بر این، چین در تمام چهار نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان حضور یافته است.

یوئه شیائویونگ گفت سازمان ملل از سازوکارهایی مثل نشست‌های وزرای خارجه همسایگان افغانستان تقدیر کرده و تاکید نمود این تلاش‌های دیپلماتیک نقش‌هایی مثبت در حل برخی از چالش‌های پیش روی افغانستان، ایفاء کرده است.

نماینده چین در امور افغانستان خاطرنشان کرد چین آماده همکاری با همسایگان و کشورهای منطقه‌ای و همچنین جامعه بین‌المللی برای کمک به افغانستان برای صلح، ثبات و بازسازی آن از طریق افزایش تعامل و گفتگو با احترام متقابل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا