وارث میراث فرهنگی قزاقی با حکاکی اژدها از عید بهار استقبال کرد

«یه لیجیانگ باترخان»، یکی از وارثان میراث فرهنگی ناملموس حکاکی ‌ای استخوان قوم قزاق شهرستان مولی منطقه شین جیانگ است.

وی درمصاحبه با خبرگزاری چین گفت: امسال سال اژدهاست. من سعی کردم گروهی از اژدهاها را حک کنم. اژدها نشان دهنده برکت، عمر طولانی، خوشبختی و ثروت در فرهنگ سنتی چین است. اژدها نمادی فرخنده است و می‌تواند خوش شانسی، سلامتی و سعادت را به ارمغان بیاورد.

با قدم زدن در استودیوی حکاکی استخوان یه لیجیانگ، آثار او مانند اژدها، سنجاقک‌ها، بطری‌های شراب، رخت آویز و سیماغ  به چشم می‌خورند که همگی زنده به نظر می‌رسند و دارای نشاط و قدرت هستند.

برای کنده کاری استخوان از استخوان حیواناتی مانند گاو، گوسفند و اسب استفاده می‌شود. هنر حکاکی استخوان قزاقی از زندگی روزمره سرچشمه می‌گیرد. این هنرها و صنایع دستی مدل‌سازی سنتی با فرهنگ دشتی است.

در علفزارها، موادی که برای کنده کاری استخوان استفاده می‌شود نسبتاً رایج است؛ استخوان‌های دورریخته شده توسط دستان ماهر و خرد صنعتگران دوباره پردازش شده و به صنایع دستی محبوب میان مردم  تبدیل می‌شوند.

یه لیجیانگ به خبرنگار گفت: پدربزرگ و پدرم هر دو صنایع دستی استخوانی می‌ساختند. وقتی ۱۸ ساله بودم، یادگیری حکاکی استخوان را از پدرم شروع کردم، جعبه‌های ساده، تختخواب، دسته چاقو و غیره درست کردم. در اواخر دهه ۱۹۹۰، به تدریج شروع به کارصنایع دستی کردم و شماری از آثارم را به اقوام و همسایگان هدیه دادم. بعداً هر جا می‌رفتم استخوان‌ها را برمی‌داشتم و به خانه می‌بردم و  آرام روی کنده کاری‌ها کار می‌کردم.

بیش از ۳۰ سال گذشت،«یه لیجیانگ باترخان» بر هنر ساخت محصولات استخوان قزاقی تسلط پیدا کرده و صدها محصول استخوانی و صنایع دستی استخوانی را با صنایع دستی نفیس، اشکال واضح و ویژگی‌های ملی، غنی ساخته است. آثار این هنرمند در ارومچی، چانگجی و مناطق دیگر فروخته شده است.

«یه لیجیانگ باترخان»با تلاش خود جوانان بیشتری را برای توجه و مشارکت در مطالعه و میراث بری هنر حکاکی استخوان جذب کرده است. وی گفت: وراثت فقط به معنای انتقال مهارت نیست، بلکه مظهر اعتماد فرهنگی محسوب می شود.

او آرزو می‌کند که روزی هنر استخوان تراشی چین به دنیا راه یابد تا مردم بیشتری با این هنر منحصر به فرد شرق آشنا شوند و به آن احترام بگذارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا