لذت بردن از غذاهای ویژه سال نو چینی همراه شی جین پینگ

در چین «غذا برای مردم مهم‌ترین چیز است» و لذت بردن از «خوردنی ها و نوشیدنی های خوب» یکی از رویدادهای مهم برای خانواده های چینی در طول عید بهار به شمار می رود. سفرهای شی جین پینگ، رهبر  چین در آستانه عید بهار نیز یادآور داستان های زیادی در رابطه با طعم و مزه های خوب غذاهای سال نو هستند.

در آستانه  عید بهار در سال ۲۰۱۵، شی جین پینگ به دهکده« لیانگ‌جیاهه» در شمال استان شآنشی رفت تا از هم روستایی های خود دیدن کند. او ظهر روز ورودش به روستا، همراه با گروهی از دوستان قدیمی خود در خانه لیانگ یومینگ، دبیر قدیمی حزب نشستند و همراه خانواده لیانگ از «چای و غذای سال نو» لذت بردند. کیک روغنی، مرغ، گوشت گوسفند، کلم ترش، برنج چسبناک، کدو تنبل و بسیاری از غذاهای خوشمزه دیگر روی میز ناهارخوری دیده می‌شد و همه این غذاهای اصیل روستایی، یادآور مزه سال نو برای مردم شمال شآنشی بودند و همین طعم خانگی بود که این فرزند خاک زرد را همیشه دلتنگ این روستا می کند.

در آستانه عید بهار ۲۰۱۶، شی جین پینگ به دهستان «شن‌شان» منطقه «جین گانگ‌شان» استان «جیانگ‌شی» رفت تا از مردم این منطقه انقلابی قدیمی دیدن کند. کلوچه «زی‌با» نوعی غذای لذیذ برای اهالی این دهستان در ایام  سال نو چینی است. شی جین پینگ یک وردنه را برداشت و در حالی که همراه با روستاییان کلوچه برنجی درست می کرد با مهربانی  از همراهانش  و کادرهای محلی و توده‌ها خواست تا مناطق پایگاه انقلابی قدیمی که سهم مهمی در تولد جمهوری خلق چین داشته اند را توسعه دهند.

در آستانه عید بهار سال ۲۰۱۷، شی جین پینگ با چوب های غذاخوری در یک دست و آبکش در دست دیگر روی اجاق یک خانه روستایی در دهکده  ده‌شنگ در استان هه بی مشغول درست کردن «نیان گائو» ( نوعی کیک برنجی) بود. در چین «نیان گائو» نماد نو شدن سال است و این شیرینی خوشمزه و طلایی رنگ، طعم جشن سال نو را دوچندان می کند.

در دهکده «جان‌چی» استان سی‌چوان، خوردن «تانگ یوان» در عید بهار یک رسم سنتی است. در آستانه جشن عید بهار سال ۲۰۱۸، شی جین پینگ از این دهکده بازدید کرد و وقتی دید که روستاییان در حال درست کردن «تانگ یوان» هستند خوشحال شد و به گویش سی‌چوانی به آنها گفت: “آرزو می کنم زندگی شما به راحتی خوردن تانگ یوان باشید! ”

“من برای دیدن شما آمدم تا سال نو را به شما تبریک بگویم!” در ۱ فوریه ۲۰۱۹، یکی از اهالی کوچه «سی تیائو» در منطقه «چائو چانگ» شهر پکن به نام جو مائوجین، رهبر چین، شی جین پینگ که برای تبریک گفتن سال نو به آنجا رفته بود را به خانه خود دعوت کرد و آنها همراه با هم «جیائو زی» درست کند. خانواده جو به یاد دارند که چطور شی جین پینگ با چوب های غذاخوری مواد داخل جیائو زی را برمی داشت و آنها را داخل لایه های خمیر می‌پیچید و سپس جیائو زی ها را روی صفحه قرار می داد، «حرکاتش مثل بزرگترهای محله و همسایگان ما بود».

در آستانه جشن عید بهار در سال ۲۰۲۰، در دهکده «سیمولا» قوم «وا» استان یون نان، یکی از ساکنان دهکده به نام «لی فاشون» از شی جین پینگ دعوت کرد تا همراه با هم یکی از خوراکی های سنتی قوم وا به نام کیکی برنجی «با با» را درست کند. آقای شی یک گلوله از خمیر این کیک برنجی را با دست راستش برداشت و آن را روی قالب گذاشت و سپس با دست چپش محکم آن را فشار داد و به همین صورت دو کیک برنجی صورتی رنگ درست کرد. او سپس با لبخند گفت: « ابتدا کلمه “فو” و سپس کلمه “شی” (به معنی نعمت و خوشبختی) را روی آن فشار دادم تا هم نعمت را و هم خوشوقتی را داشته باشیم.»

در ایام عید بهار ۲۰۲۱، دردهستان “هوا وو” استان گوئی جو، روستاییان شی جین پینگ را دعوت کردند تا کیک برنج زرد که یکی از غذای لذیذ سنتی مردم گوئی جو در ایام سال نو است را درست کنند. شی جین پینگ یک کیک زرد را با دستان خود پیچید و با لبخند گفت: “آرزو می کنم در آینده زندگی شادتر و شیرین تری داشته باشید!” و با این حرف لبخند را روی لب های تمام حاضران نشاند.

در منطقه «هوئو جو» استان «شان‌شی»، طعم سال نو را با بخارپز شدن نان های سال نو می توان حس کرد. در آستانه عید بهار سال ۲۰۲۲، در دهکده « فنگ نان‌یوان» استان شان‌شی، شی جین پینگ نان بخارپز گل عنابی را در چند دقیقه درست کرد. او با نگاهی به نان های بخارپز سال نو که توسط روستائیان درست شده بود و به شکل گل عناب، خرگوش و ماهی کوچک بودند، آنها را “بسیار فرخنده” خواند و گفت: اینها به مردم این حس را می دهد که هر سال بهتر از سال قبل است و باعث می شود همیشه به شکلی گسترده در جستجوی یک زندگی بهتر برای روستائیان باشیم».

امروز چین به سرعت در حال تغییر است، زندگی مردم پیوسته بهتر و بهتر می شود و خرید خوراکی ها و غذاهای خوشمزه مناطق مختلف کشور برای همه بسیار راحت است اما همیشه طعم غذاهای زادگاه هر یک از مردم شهرها و روستاهای مختلف چین بیش از هر چیز دیگری آنها را دلتنگ روزهای عید بهار و خاطراتشان از این ایام می‌اندازد و نشان می دهد که پیوند این مردم با زادگاه و میهنشان چقدرشادی و خرسندی را به ارمغان می آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا