کارشناس حقوق بشر دانشگاه شین جیانگ: وضعیت آموزشی شین جیانگ در تمام مقاطع نسبت به هر زمان دیگری در بهترین شرایط قرار دارد

به گفته «رمینا شیائوکایتی» کارشناس حقوق بشر دانشگاه شین جیانگ، با اجرای برنامه ذینفعان آموزشی در منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ چین، وضعیت آموزش در سطوح پیش دبستانی، دوره ۹ ساله تحصیلات اجباری همگانی، آموزش عالی و دوره‌های آموزش ضمن خدمت به بالاترین سطح خود نسبت به هر زمان دیگری رسیده است.

جمعیت مطالعات حقوق بشر چین روز چهارشنبه ۲۴ ژانویه، در حاشیه چهل و پنجمین نشست کارگروه بازنگری دوره ای شورای حقوق بشر سازمان ملل، نشستی را با موضوع «مدرنیزاسیون به سبک چینی و حقوق بشر» برگزار کرد.

«شیائوکایتی» در این نشست گفت که حق تمام اقوام شین جیانگ برای برخورداری از آموزش به طور کامل تضمین شده و دستاوردهای بی سابقه توسعه اقتصادی و اجتماعی در این منطقه رضایت خاطر و شادی مردم شین جیانگ را به دنبال داشته است.

او با اشاره به پژوهش اخیر خود در مورد وضعیت آموزش در «کاشغر» گفت، نتایج این پژوهش نشان می دهد که در طول ۱۵ سال گذشته، آموزش رایگان در تمام شهرها و روستاهای کاشغر اجرا شده و در حال حاضر هزینه های ناهار دانش آموزان نیز توسط دولت پرداخت می شود.

این کارشناس گفت که دانش آموزان از هر گروه قومی که باشند، در کنار هم و در کلاس های بزرگ و تمیز علوم مدرن و دانستنی های فرهنگی را می آموزند.

او به حاضران گفت که در سال های اخیر دولت چین میزان سرمایه‎گذاری خود در چهار ناحیه خودگردان جنوب شین جیانگ را افزایش داده و بر تلاش خود به منظور فراهم کردن کمک های مالی لازم برای دانش آموزان فقیر افزوده تا از این طریق به حمایت کامل از حقوق کودکان برای برخورداری از تحصیل بپردازد و باعث رشد و پیشرفت همه جانبه آنان شود.

او همچنین افزود، چهار ناحیه جنوب شین جیانگ به مدد تلاش های پیوسته از نظر میزان ثبت نام مردم در مراکز آموزشی، امکانات آموزشی و ایجاد فرصت های آموزشی به دستاوردهای قابل توجه رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا