پیشتازی چین در پیست جهانی رُباتی‌سازی کارخانه‌ها

سن در حال افزایش کارگران و افزایش هزینه‌های تولید عوامل دوگانه‌ای هستند که شرکت‌های چینی را بر آن داشته توسعه فناوری اتوماسیون و رُباتیک را تسریع بخشند.

تحلیلگران «سیتی بانک گروپ» این گونه توضیح دادند: در مقابل این شرایط، صنعت تولید چین فورا به بهبود رقابت پذیری خود دارد یا از طریق بهبود اتوماسیون کارخانه برای کاهش هزینه‌های کلی تولید، یا با تغییر روی محصولات پیشرفته با دقت بالاتر و سفارشی‌سازی بیشتر.

تحویل‌های رُبات صنعتی چین از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ به طور میانگین سالانه ۲۷ درصد افزایش یافت که بسیار بیشتر از نرخ‌های جهانی (۱۲ درصد) و ژاپن (۶ درصد) بوده است.

سیتی بانک گروپ تاکید کرد: با این وجود تراکم رُبات چین هنوز بسیار پایین‌تر از ژاپن، کره جنوبی و آلمان است به این معنا که رُبات‌های صنعتی چین پتانسیل رشد عظیمی دارند.

روند رُباتی‌سازی صنعت چین بسرعت در حال پیشرفت است. بر اساس داده‌های «فدراسیون بین‌المللی رُباتیک» چین در سال ۲۰۲۲ بیش از ۲۹۰ هزار رُبات صنعتی نصب کرد که ۶ برابر ژاپن، ۷ برابر آمریکا، ۱۲ برابر آلمان و ۴۰ برابر فرانسه بود.

سال گذشته چین به تنهایی بیش از نیمی از نصب‌های رُبات صنعتی جدید جهان را به خود اختصاص داد.

گزارش مذکور تاکید می‌کند دلیل اینکه چین روند اتوماسیون کارخانه را تسریع بخشیده این است که روند مدرنیزاسیون «کارخانه جهان» در بستر تغییرات در محیط اقتصادی و اجتماعی آن در حال انجام است: چین دیگر تکیه عمده‌ای بر نیروی کار در حال رشد برای تحریک رشد اقتصادی ندارد. جوانان چینی به شکل روزافزونی تحصیل‌کرده‌تر می‌شوند و تمایل آنها برای کار در کارخانه‌ها نیز تغییر کرده است.

گزارش فوق بر این باور است که در طولانی مدت، رُباتی‌سازی بخشی از تلاش‌ها برای «ملی‌ سازی» زنجیره ارزش است که می‌تواند وابستگی به فناوری خارجی به ویژه فناوری آمریکایی را کاهش دهد.

بر اساس این گزارش، چین رُبات‌های صنعتی و راه‌حل‌های تولید پیشرفته را به عنوان زمینه‌های توسعه اولویت‌دار با وضعیتی مشابه صنعت نیمه‌رسانا، فهرست کرده است. چین به دنبال ارتقاء بازار و رسیدن به سطحی از خودمختاری راهبردی و صنعتی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا