معنای رکورد جدید بدهی برای اقتصاد آمریکا

پس از سال نو، داده های منتشر شده توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده با یک ضربه دیگری برای این کشور همراه بود: از ۲ ژانویه به وقت محلی، مجموع کل بدهی عمومی دولت فدرال ایالات متحده برای اولین بار از ۳۴ تریلیون دلار گذشت و این اتفاق تنها سه ماه و نیم پس از آن افتاد که بدهی ایالات متحده از ۳۳ تریلیون دلار فراتر رفت و پنج سال زودتر از پیش بینی دفتر بودجه کنگره بود.

مفهوم ۳۴ تریلیون دلار بدهی برای آمریکا چیست؟ طبق محاسبات آژانس های مربوطه ایالات متحده، این رقم از ۱۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده فراتر می رود و به این معنی است که هر آمریکایی حداقل صدهزار دلار بدهی دارد؛ اگر هر خانواده آمریکایی هزار دلار در ماه کمک کند، بازپرداخت این بدهی عظیم ۲۲ سال طول می کشد. می توان تصور کرد که این امر بر اقتصاد و جامعه آمریکا چه فشاری وارد کرده است.

تحلیلگران پیش بینی می کنند که بر اساس روند فعلی، بدهی دولت ایالات متحده بیش از ۲ تریلیون دلار در سال افزایش پیدا خواهد کرد. با توجه به اینکه دو حزب ایالات متحده به شدت بر سر مسائل مالی با هم درگیر هستند و هیچ نشانه ای از حل و فصل مشکل بدهی از سوی دولت نیز دیده نشده، پیش بینی می شود که مسئله بدهی ایالات متحده وخیم تر شود.

“گلوله برفی بدهی ایالات متحده” بزرگ و بزرگتر می شود و به ناچار بر اقتصاد این کشور تأثیر خواهد گذاشت. بنیاد پترسون خاطرنشان کرد که بدهی های بزرگ و رو به رشد «آینده اقتصاد ایالات متحده را تهدید می کند.»

از منظر بین المللی، از آنجایی که دلار آمریکا اولین ارز ذخیره و ارز تسویه حساب در جهان است، مدل “قرض گرفتن بیش از حد و بدون محدودیت” ایالات متحده باعث نوساناتی در بازار مالی بین المللی می شود و بر اقتصاد جهانی تأثیر می گذارد. جنت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده هشدار داده است که اگر ایالات متحده بدهی خود را نکول کند، عواقب جدی در پی خواهد داشت و اقتصاد ایالات متحده و جهان به شدت آسیب خواهند دید.

بحران بدهی در حال تکرار است و نه تنها خطرات و آشفتگی های پنهان برای جامعه آمریکا به ارمغان می آورد، بلکه عدم اطمینان بیشتر را برای جهان به دنبال خواهد داشت. چه کسی خطرات عمده برای امنیت اقتصادی جهان است؟ پاسخ آن واضح است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا