عقب نشینی نظامیان اسرائیل از شمال غزه و فرصتی که نباید از دست داد

روزنامه «چاینا دیلی» در سرمقاله خود تحت عنوان «فرصت را نباید از دست داد»، به درگیری اسرائیل-حماس اشاره کرده و نوشته است: اگر خروج هزاران نظامی اسرائیلی از شمال نوار غزه که از دوشنبه آغاز شده بتواند به کاهش موثر شدت درگیری در این منطقه فلسطینی تحت محاصره کمک کند، شایسته یک استقبال محتاطانه است.

اما اگر این اقدام به آتش بس با حماس منجر شود که از بازگشت موضوع فلسطین به میز مذاکره است، آنگاه باید به گرمی از آن استقبال کرد.

با این حال هیچکدام از این چشم اندازها ظاهرا به نظر محتمل نمی‌آیند. اندکی پس از آنکه تل آویو خبر عقب نشینی پنج تیپ ارتش اسرائیل را منتشر کرد، «صالح العاروری» مقام ارشد حماس و دو تن از رهبران گردان‌های نظامی «القسام»، شاخه نظامی حماس، در انفجاری در «ضاحیه» در جنوب بیروت کشته شدند که گفته می‌شود توسط حمله پهپادی اسرائیل صورت گرفته است.

با اینکه اسرائیل مسئولیت این ترور را بر عهده نگرفته اما اعلام کرد «هر کسی این کار را انجام داده…یک حمله دقیق علیه رهبری حماس بوده است.»

این باعث شد حزب الله لبنان اعلام کرد انگشتش «روی ماشه است»، و وعده انتقام گرفتن از مرگ العاروری را داد. با توجه به درگیری میان ایالات متحده و نیروهای الحوثی در دریای سرخ، به نظر می‌رسد خصومت‌های غزه احتمالا به یک درگیری گسترده‌تر کشیده شود تا به یک نقطه عطف برسد.

عقب نشینی نیروهای اسرائیلی را می‌توان به عنوان یک مصالحه راهبردی دولت «بنیامین نتانیاهو» در نظر گرفت. هیچ یک از اهداف نتانیاهو، از اعمال فشار بر حماس برای آزادی گروگان‌های باقی‌مانده گرفته تا تبدیل غزه به یک منطقه حائل پس از ریشه‌کنی حماس، محقق نشده یا به نظر نمی‌رسد محقق شود.

اسرائیل همچنین تحت فشارهای روزافزون از جانب جهان از جمله ایالات متحده قرار گرفته، که همچنان در حمایت از اوکراین در درگیری با روسیه و همچنین افزایش مخالفت‌های داخلی، کمک‌های عظیمی را برای حمایت از اوکراین ارسال کرده است. همه اینها باعث شده دولت نتانیاهو چنین تصمیمی بگیرد. است که تصمیم بگیرد.

به طور خاص حمایت رو به کاهش ایالات متحده در مواجهه با افزایش تلفات غیرنظامیان عامل اصلی تأثیرگذار بر تصمیم اسرائیل بوده است. اگر حمایت آمریکا نمی‌بود اسرائیل قادر نبود عملیات نظامی خود در غزه با این شدت و به مدت طولانی ادامه دهد.

اینکه ایالات متحده روز دوشنبه تصمیم به خروج ناو هواپیمابر «جرالد فورد» از سواحل اسرائیل در شرق مدیترانه گرفت این پیام را اسال می‌کند که درگیری غزه وارد مرحله‌ای جدید از کارزارهای با شدت کم شامل حملات دقیق علیه باقیمانده‌های حماس و گروه‌های پراکنده مقاومت شده است.

جامعه جهانی باید از فرصت عقب نشینی اسرائیل برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامی تحت محاصره در غزه، استفاده کند. در عین حال، ایالات متحده باید از مزیت نفوذ منحصربفرد خود بر تل آویو برای جلوگیری از گسترش هر چه بیشتر درگیری به جنوب نوار غزه استفاده کند و به ایجاد آتش بس در اولین فرصت کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا