هوش مصنوعی و تحولی که در حال رقم زدن در زندگی مردم است؟

امسال «چت‌جی‌پی‌تی» یا «مبدل تولیدگر از پیش تعلیم‌دیده‌ی گفتگومحور» که یک ربات چت هوش مصنوعی است موجی جدید از کاربرد هوش مصنوعی را در سراسر جهان به راه انداخت. با توجه به اینکه هوش مصنوعی تولیدگر هر روز بیش از پیش به شکل گسترده‌ای در حال استفاده است، این فناوری درحال به پاکردن سر و صدای زیادی در جهان است.

به طور خاص، پیشرفت بزرگ مدل زبان و هوش مصنوعی مولد، ابزارهای تولید پیشرفته‌ای را برای شرکت‌ها فراهم کرده تا به نوآوری محصول و روند دست یابند، شرکت‌ها و صنایع را به مرحله‌ای جدید از نوآوری هوشمند هدایت کرده و همچنین زندگی و کار مردم را تغییر داده است.

مجله تجاری «فوربس» نوشت پیش بینی می‌شود اندازه بازار جهانی هوش مصنوعی در یک نرخ رشد مرکب سالانه ۳۷.۳ درصد از سال ۲۰۲۳ به ۲۰۳۰ افزایش یابد و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۰، ۱۵.۷ تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک کند.

گزارش دیگری از شرکت تحلیل بازار «IDC» اعلام کرد اندازه بازار هوش مصنوعی چین در سال ۲۰۲۳ به ۱۴.۷۵ میلیارد دلار خواهد رسید و انتظار می‌رود این رقم در سال ۲۰۲۳ به ۲۶.۴۴ میلیارد دلار برسد.

اما بیاید نگاهی بیندازیم به اینکه هوش مصنوعی چگونه در حال تغییر زندگی مردم است.

 خانه‌های هوشمند

سفارش شناسایی شده با هوش مصنوعی به شکلی گسترده در دستگاه‌های هوشمندی که با مردم تعامل دارند، خانه‌های هوشمند استفاده می‌شود.

در یک خانه هوشمند افراد می‌توانند با دادن دستورالعمل‌های شفاهی لوازم خانگی را کنترل کنند که شامل تنظیم دمای دستگاه تهویه مطبوع، بستن یا باز کردن پرده‌ها، خاموش یا روشن کردن چراغ‌ها، راه انداختن جاروبرقی رُباتیک و همچنین سیستم‌ سرگرمی صوتی-تصویری می‌شود.

خدمات مشتری هوشمند

هوش مصنوعی در برخی پلتفرم‌های محتوا، برای پیشنهاد دادن بر اساس تاریخچه جستجوی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد یا مشاوره پیش از فروش یا خدمات پس از فروش در پلتفرم‌های خرید آنلاین ارائه می‌دهد.

آموزش

هوش مصنوعی بر اساس فناوری‌های تشخیص متن و پردازش عمومی زبان طبیعی می‌تواند سریعا و به دقت تصاویر، متن، مناطق کاربردی مختلف را شناسایی کند و از طریق یادگیری عمیق، آموزش مکرر و تصحیح منطق تفکر و قضاوت خود را تنظیم کند و همچنین به هوش مصنوعی برخی «استانداردها» برای درجه بندی مقالات را آموزش دهد و محتواهای در معرض خطا را خلاصه کند تا کارایی و کیفیت آموزش آنها افزایش یابد.

اتومبیل‌های خودران

هوش مصنوعی برای ساخت اتومبیل خودران استفاده می‌شود تا تجربه داخل خودرو را بهبود ببخشد و سیستم‌های اضافی مثل ترمز اضطراری، رصد نقاط کور و فرمان به کمک راننده را ارائه کند.
سلامت

هوش مصنوعی کاربردهای متنوعی در بخش سلامت مانند کمک به تشخیص دیابت، شناسایی سلول‌های سرطانی و استفاده از ترکیب داده‌های تاریخی و اطلاعات پزشکی برای کشف داروهای جدید پیدا کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا