جشنواره بهار چین به جهان می رود

دسامبر، هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آرا قطعنامه ای را برای تعیین عید بهاره (سال نو قمری) به عنوان تعطیلات سازمان ملل تصویب کرد. از جشنواره‌های سنتی شاد چینی گرفته تا تعطیلات شاد سازمان ملل، گنجینه‌های فرهنگی که هزاران سال به ارث رسیده‌اند خیره‌کننده‌تر شده‌اند. بسیاری از کشورها و مناطق، عید بهاره را به عنوان یک تعطیلات قانونی قید کرده اند. این عید که حدود یک پنجم جمعیت جهان به اشکال مختلف آن را جشن می گیرند، از صحنه جهانی گسترده تری برخوردارست.

شی جین پینگ، رهبر چین  تاکید کرد: «عید بهاره  لحظه ای زیبا برای وداع با سال گذشته و استقبال از سال نو است و همواره برای مردم تازگی به ارمغان می آورد.» عید بهاره پیوندی فرهنگیست که بی پایان منتقل می شود و حاوی ارزش‌های مشترک مردم چین و مظهر اشتیاق برای انسجام خانواده و تصمیمات برای زندگی بهتر است. چه روش‌های سنتی مانند نصب دوبیتی‌های بهاره، چیدن میز شب عید، تبریک سال نو به یکدیگر، رقص شیر، بازدید از بازار مکاره  و غیره، یا تجربه های جدید مانند سفرهای کوتاه در اطراف شهر، خرید کالاهای سال نو در  نمایشگاه های میراث فرهنگی، ورزش و بدن سازی برای استقبال از سال نو و بازدید از موزه های فرهنگی در ایام عید،  طعم و مزه فرهنگی با طراوتیست که همواره بر فضای سال نو حکمفرماست. دقیقاً در دگرگونی خلاقانه و توسعه نوآورانه فرهنگ سنتی عالی چین است که جشنواره سال نو به نوآوری پایبند و همگام با زمانه است. این جشنواره رنگ های مدرن را در پس‌زمینه سنتی به تصویر می‌کشد و عبارات مدرن را در بافت سنتی به نمایش می‌گذارد و احساسات عمیق به همراه دارد.

تنوع تمدن بشری از ویژگی های اساسی جهان و منشأ پیشرفت بشر است. عید بهاره رسما به تعطیلات سازمان ملل تبدیل شده است و به جشنواره سنتی معنای عمیق تر و اهمیت بیشتری می بخشد. امروزه نفوذ و گسترش فرهنگ چین روز به روز در حال افزایش است و همواره ارزش‌های مبادلات تمدنی را فراتر از موانع تمدنی، یادگیری متقابل میان تمدن‌ها را فراتر از درگیری تمدنی و فراگیری تمدنی را فراتر از برتری تمدنی به کار گرفته است. عید بهاره همچنان در جهان در حال گسترش است و جهان نیز با اشتیاق ازاین جشنواره استقبال می کند. بیایید دست به دست هم دهیم تا این عید  شگفت انگیز را جشن بگیریم و به فردای بهتری خوشامد بگوییم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا