پایبندی «ابتکار کمربند و جاده» به ایجاد بازاری بزرگتر و فراگیر

با توجه به اینکه چین در حال برنامه ریزی برای امضای قراردادهای همکاری با کیفیت بالای بیشتری با شرکای خود به منظور توسعه مشترک مرحله بعدی «ابتکار کمربند و جاده» است، بسیاری از شرکت‌های داخلی در حال تدوین راهبردهای جدید برای تقویت حضور خود در کشورها و مناطق شریک کمربند و جاده هستند تا به تجارت جهانی انگیزه تزریق کنند.

کنفرانس کار اقتصادی مرکزی که هفته گذشته در پکن برگزار شد خواستار تلاش‌ها برای حمایت از توسعه با کیفیت بالای پروژه‌های کمربند و جاده شد و تاکید کرد هم «پروژه‌های شاخص بزرگ» و هم «برنامه‌های معیشتی کوچک و در عین حال هوشمند» باید ترویج شوند.

شرکت «ماشین آلات صنعتی سنگین الماس شاندونگ» که یک تولیدکننده بیل مکانیکی مستقر در شهر «یوچنگ» استان شاندونگ است، در این مسیر حرکت می‌کند. این شرکت اعلام کرد که به دنبال تحول پیشرفته و خدمات‌محور است و توانمندی خود را برای دستیابی به مشتری‌های بیشتر در سراسر جهان تقویت می‌کند.

بر اساس اعلام این شرکت پیش بینی می‌شود سفارش‌های خارجی آن در سال جاری بر مبنای یک پایه سالانه تا ۹۰ درصد افزایش یاید.

شرکت مذکور صادرات بیل مکانیکی‌های خود را از سال ۲۰۰۷ آغاز کرد و از آن زمان به شکل موفقیت آمیزی در بیش از ۳۰ کشور و منطقه برای محصولات خود بازار پیدا کرد. بازارهای هدف شرکت ماشین آلات صنعتی سنگین الماس شاندونگ عبارتند از روسیه، آسایی مرکزی و جنوب شرقی آسیا که نسبت قابل توجهی از این بازارها شریک در ابتکار کمربند وجاده هم هستند.

طبق اعلام شرکت ماشین آلات صنعتی سنگین الماس شاندونگ، در حال حاضر یکی از هر چهار بیل مکانیکی چرخ‌دار چین که به آسیای مرکزی و روسیه صادر می‌شود، تولید این شرکت است.

از آنجایی که پیوندهای تجاری تقویت یافته در میان اقتصادهای حاضر در ابتکار کمربند وجاده نقشی کلیدی در پرداختن به موضوعاتی چون رشد غیرمتوازن و کسری‌ها در حکمرانی اقتصادی بازی کرده‌انده، «کمیسیون ملی توسعه و اصلاح»، نهاد ارشد تنظیم کننده اقتصادی چین، هفته گذشته اعلام کرد این کشور طی سال‌های آتی مستمرا به تعمیق هماهنگی راهبردی با دیگر کشورهای کمربند و جاده ادامه خواهد داد به ویژه در حوزه‌هایی مثل تجارت خارجی، اقتصاد دیجیتال، زیرساخت و توسعه سبز.

«شو جیان‌پینگ» مدیر دپارتمان گشایش منطقه‌ایِ کمیسیون ملی توسعه و اصلاح گفت چین همکاری در خصوص پروژه‌ها برای انواع جدید زیرساخت را تقویت خواهد کرد و از شرکت‌ها برای مشارکت در توسعه پروژه‌های زیرساخت حمل و نقل و ارتباطات -همچنین پروژه‌های تولید خودروی برقی و فتوولتائیک- در کشورها و مناطق شریک کمربند و جاده، حمایت می‌کند.

بر اساس اعلام کمیسیون ملی توسعه و اصلاح، چنین زیرساختی شامل کابل‌های نوری،‌ تاسیسات اتصال بین مرزی، کابل‌های زیردریایی بین‌المللی، نسل‌های بعدی شبکه‌های مخابراتی سیار و مراکز داده‌هاست.

اداره کل گمرکات اعلام کرد ارزش واردات و صادرات شرکت‌های خصوصی چین طی بازه ژانویه تا نوامبر امسال با رشد ۶.۱ درصدی نسبت به سال گذشته به ۲۰.۲۴ تریلیون یوان (۲.۸۴ تریلیون دلار) رسیده که معادل ۵۳.۳ درصد کل ارزش تجارت خارجی این کشور است.

در عین حال، ارزش تجارت خارجی چین با دیگر اقتصادهای شریک در ابتکار کمربند و جاده طی همین دوره به ۱۷.۵۶ تریلیون یوان رسید که یک رشد ۲.۶ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

با توجه به اینکه بسیاری از اقتصادهای کمربند و جاده وارد مرحله‌ای تازه می‌شوند که مشخصه آن توسعه پایدار و رشد ناشی از نوآوری است، «شرکت هایگر باس»، تولید کننده اتوبوس و کامیون مستقر در« سوجو» استان «جیانگ‌سو»، اعلام کرد ارزش صادرات اتوبوس‌های انرژی جدید آن طی ۱۱ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با رشدی ۳۷.۳ درصدی به ۱.۴۴ میلیارد یوان رسید.

«لی جین‌لینگ» یکی از مدیران فروش شرکت هایگر گفت بیش از نیمی‌از سفارش‌های ثبت شده مربوط به مشتریانی از کشورهای کمربند وجاده است. این شرکت در سال آینده به توسعه شبکه‌های فروش خود در کشورهایی مثل عربستان سعودی، آفریقای جنوبی و مالزی ادامه خواهد داد.

لی تاکید کرد: ابتکار کمربند و جاده برای دستیابی به استانداردهای بالا، پایداری و بهبود کیفیت زندگی تلاش می‌کند.

ابتکار کمربند و جاده بر خلاف برخی تلاش‌های خاص که بر یک ذهنیت مجموع صفر تمرکز دارند، همکاری سطح بالا و متقابلا سودمند را در تحقق رفاه جمعی و منافع مشترک، مورد تاکید قرار می‌دهد.

«وانگ ون» رئیس اجرایی «موسسه مطالعات مالی چونگ‌یانگ» در دانشگاه «رنمین» چین می‌گوید: این ابتکار به تقویت همکاری باز، دوستدار محیط زیست و پاک پایبند است بنا بر این به ترویج توسعه فراگیر و پایدار می‌پردازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا