نگاهی به سفر آقای «شی» به شانگهای

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین از ۲۸ تا ۲۹ نوامبر (۷ تا ۸ آذر) برای بازدید و تحقیق سفری به شانگهای داشت. وی در این سفر از «بورس معاملات آتی شانگهای»، «نمایشگاه دستاوردهای علم و نوآوری فناورانه» و «خانه شهرسازان و مدیران دوره جدید منطقه مین‌هانگ» بازدید کرد و از تلاش‌های شانگهای در خصوص ارتقاء رقابت‌پذیری آن به عنوان یک مرکز مالی بین‌المللی، ترویج ساخت یک مرکز بین‌المللی علم و نوآوری فناورانه و ساخت مسکن‌های اجاره‌ای مقرون به صرفه مطلع شد.

آقای شی از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۶ مرتبه به منظور بازدید و تحقیق به شانگهای سفر کرده است. درخواست مستمر شی جین پینگ از شانگهای این بوده که «همچنان پیشگام اصلاحات و گشایش در سراسر کشور باشد و پیشتاز عرصه نوآوری و توسعه باقی بماند».

او این بار به شانگهای رفت تا تحقیقی عمیق در خصوص امور مالی، فناوری و زندگی مردم انجام دهد و سیگنالی شفاف ارسال کند.

(۱)امور مالی باید بهتر در خدمت اقتصاد واقعی باشد

بورس معاملات آتی شانگهای که شی جین پینگ این بار از آن بازدید کرد در «شهر مالی لوجیاجوی» در «منطقه جدید پودونگ» واقع شده است. این یک بازار ملی مالی و بخشی مهم از «مرکز مالی بین‌المللی شانگهای» محسوب می‌شود. بهتر در خدمت اقتصاد واقعی بودن درخواست رئیس جمهور چین برای دستیابی توسعه مالی با کیفیت بالاست.

«کنفرانس مرکزی کار مالی» که چندی پیش برگزار شد به وضوح اظهار می‌دارد که «امور مالی به عنوان هدف اصلی آن باید در خدمت اقتصاد واقعی باشد» و «امور مالی باید خدمات با کیفیت بالا به توسعه اقتصادی و اجتماعی ارائه کند».

کمیته مرکزی حزب به شانگهای ماموریتی مهم برای ایجاد یک مرکز بین‌المللی مالی داده است. توقفگاه نخست آقای شی در سفر به شانگهای بورس معاملات آتی بود نشان دهنده جهت و بالا برنده اعتماد به نفس برای همه طرف‌ها بود تا قاطعانه به اجرای روح کنفرانس مرکزی کار مالی پرداخته و بهتر به ترویج توسعه امور مالی با کیفیت بالا در دوره جدید و سفر جدید بپردازند.

(۲)کلید مدرنیزاسیون به سبک چینی در مدرنیزاسیون فناوری نهفته است

تسریع تحقق خودکفایی علمی و فناوری سطح بالا و خوداتکایی تنها راه ارتقاء توسعه با کیفیت است. بازدید شی جین پینگ از نمایشگاه دستاوردهای علم و نوآوری فناورانه شانگهای در «شهر علم جانگ‌جیانگ» بار دیگر بر پشتیبانی و  هدایت نوآوری علمی و فناورانه در تسعه با کیفیت بالا و جایگاه مرکزی آن در توسعه کلی کشور صحه گذاشت.

منطقه «دلتای رود یانگ‌تسه» که شانگهای در آن واقع شده یکی از مناطقی است که فعالترین توسعه اقتصادی، بالاترین درجه گشایش و قدرتمندترین توانمندی‌های نوآورانه در چین را داراست. شانگهای همچنین یک رهبر مهم در نوآوری علمی فناوری در منطقه دلتای رود یانگ‌تسه محسوب می‌شود.

نمایشگاه دستاوردهای علم و نوآوری فناورانه که این بار در برنامه بازدید آقای شی قرار داشت بر پیشرفت شانگهای در جهت تقویت عملکرد آن به عنوان یک منبع علم و نوآوری فناورانه و ترویج ساخت یک مرکز نوآوری بین‌المللی علم و فناوری در ۱۰ سال گذشته تمرکز کرده است. این نتایج نشان می‌دهد که شانگهای دارای زیربنا و شرایط ساخت یک مرکز نوآوری بین‌المللی علم و فناوری را مطابق با الزامات کمیته مرکزی حزب و تبدیل شدن به یک نیروی پیشتاز خودکفایی علمی و فناوری سطح بالا، داراست.

رئیس جمهور چین در «دو نشست ملی» که امسال برگزار شد، تاکید کرد: کلید ساخت یک کشور سوسیالیتی و مدرن طبق برنامه ریزی، به خودکفایی و خودکفایی از طریق علم و فناوری بستگی دارد.

(۳) ساخت شهری باید مردم‌محور باشد

شی جین پینگ بارها تاکید کرده است که ما باید به ساخت شهر مردم به وسیله مردم و شهر مردم برای مردم پایبند باشیم. رهبر چین این بار از محلات مسکونی اجاره‌ای مقرون به صرفه در منطقه مین‌هانگ شانگهای بازدید کرد. برنامه ساخت مسکن اجاره‌ای مقرون به صرفه شانگهای به منظور پاسخ به نیازهای مسکن شهروندان جدید و جوانان یک سیستم عرضه مسکن چند سطحیِ «یک خوابه، یک اتاقه، یک سوئیته» را ایجاد کرده و با این اقدام پیامی شفاف را صادر می‌کند مبنی بر اینکه ساخت و ساز شهری مردم‌محور است.

گذار از «جایی برای زندگی» به «زندگی در یک جای قابل زندگی» بازتابی درخشان از رویکرد «شهر مردم برای مردم» است. شی جین پینگ در نوامبر ۲۰۱۹ طی بازدید از منطقه «یانگ‌پو» شانگهای تاکید کرد که خواه موضوع شهرسازی و ساخت و ساز شهری، مطرح باشد چه ساخت مناطق جدید شهری و چه نوسازی مناطق قدیمی شهری، باید به رویکرد مردم‌محوری پایبند باشیم و بر نیازهای مردم تمرکز کنیم.

رهبر چین در سال ۲۰۲۰ به هنگام حضور در جشن سی‌اُمین سالگرد توسعه و گشایش پودونگ بار دیگر تاکید کرد که ساخت و ساز شهری باید به ساخت مسکن قابل زندگی و ایمن اولویت بالایی دهد و بهترین منابع را به مردم اختصاص دهد.

سفر آقای شی به شانگهای از امور مالی گرفته تا علم و فناوری و زندگی مردم، عمیقا نشان دهنده این امر است که از توسعه با کیفیت بالا گرفته تا زندگی با کیفیت بالا، این همان معنای ترویج جامع ساخت یک کشور قدرتمند و آرمان بزرگ رستاخیز ملی با مدرنیزاسیون به سبک چینی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا