چین بازیگری مهم در پیشبرد حکمرانی جهانی آب و هوایی

چین به عنوان یک کشور پیشرو در حوزه تمدن اکولوژیکی طی سال‌های اخیر تلاش‌هایش در جهت تحول سبز را افزایش داده و دستاوردهای توسعه پایدار ایجاد کرده است.

بیست و هشتمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون چارچوب سازمان ملل در خصوص تغییرات آب و هوایی موسوم به COP28 در دوبی امارات متحده عربی از ۳۰ نوامبر (۹ آذر) آغاز شده و تا ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) ادامه دارد.

این کنفرانس اقلیمی سازمان ملل با توجه به آنکه تغییرات آب و هوایی در حال تهدید بقای بشریت است، توجه جهانی را بیش از پیش به خود جلب کرده است.

کنفرانس امسال به شکل قابل توجهی مهم است زیرا قرار است به نخستین «ارزیابی جهانی پروتکل پاریس» که یک ارزیابی دوساله از پیشرفت جمعی جهان در جهت دستیابی به اهداف این توافق است، پاسخ دهد.

چین طی سال‌های گذشته به‌عنوان یک کشور پیشرو در تمدن اکولوژیکی، تلاش‌های خود را برای تحول سبز افزایش داده و به دستاوردهای توسعه پایدار دست یافته است.

این کشور هدف برجسته «کربن دوگانه» را تعیین کرده که برای دستیابی به آن آلاینده‌های کربنی تا سال ۲۰۳۰ به اوج خود می‌رسند و تا سال ۲۰۶۰ خنثی‌سازی کربن حاصل می‌شود. چین برای تحقق این هدف چارچوب سیاست «۱+N» را فرمول‌بندی کرده است.

چین برای تحقق آینده صفر خالص (حذف آلاینده‌های گرم‌کننده زمین) بزرگترین سیستم تولید برق پاک جهان را با مجموع ظرفیت نصب‌شده برق آبی،‌ برق بادی و برق خورشیدی که رتبه اول را در جهان دارد، ایجاد کرده است.

به علاوه طی دهه گذشته مصرف سالانه انرژی چین با یک نرخ ۳ درصدی رشد کرده و از میانگین رشد اقتصادی ۶.۶ درصدی حمایت نموده و چین را به یکی از کشورهایی که بیشترین سرعت را در شدت مصرف انرژی دارند، تبدیل کرده است.

چین با حمایت از دیدگاه جامعه‌ای بشری با سرنوشت مشترک همچنین فعالانه به ترویج همکاری آب و هوایی بین‌المللی پرداخته و به شکلی روزافزون در حکمرانی جهانی زیست‌محیطی مشارکت جسته است.

این کشور ۴۳ سند همکاری «جنوب-جنوب» را در خصوص پاسخ اقلیمی با ۳۸ کشور در حال توسعه به امضاء رسانده، حدود دو هزار مقام و پرسنل حرفه‌ای متخصص در پاسخ اقلیمی را برای بیش از ۱۲۰ کشور جهان آموزش داده و کمک‌های شایانی به ساخت یک نظام حکمرانی اقلیمی جهانی منصفانه و منطقی برای نتایج برد-برد انجام داده است.

چین و ایالات متحده در ابتدای ماه جاری میلادی مشترکا «بیانیه سانی‌لندز درباره افزایش همکاری برای پرداختن به بحران آب و هوایی» را منتشر کردند. «سلطان احمد الجابر» رئیس COP28 از این بیانیه به عنوان یک دستاورد مهم پیش از برگزاری کنفرانس اقلیمی دوبی استقبال کرد. وی گفت بیانیه مذکور منعکس‌کننده درخواست‌های مستمر بین‌المللی برای اقدامات آب و هوایی است و آستانه پاسخ‌ها به ارزیابی پروتکل پاریس در COP28 را بالا می‌برد.

این درخواست‌های پر و پا قرص در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از کشورهای توسعه یافته غربی که در حکمرانی آب و هوایی جهان دارای وظایف مشخصی هستند و توانمندی‌های واقعی برای انجام اقدامات بیشتر در همکاری جهانی دارند، در تحقق وعده‌هایشان ناکام ماند‌ه‌اند.

نه کاهش ۲۵ تا ۴۲ درصدی آلاینده‌ها از سطح سال ۱۹۹۰ و نه ارائه سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار برای اقدام اقلیمی کشورهای در حال توسعه، هیچکدام اجرایی نشده است.

«وانگ ون‌بین» سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به اینکه تازه‌ترین گزارش منتشره از سوی «برنامه زیست‌محیطی سازمان ملل» (UNEP) بار دیگر به جهان یادآوری کرد که تلاش‌ها برای مبارزه با تغییرات اقلیمی بسیار ناکافی هستند، گفت: وقایع شدید آب و هوایی طی سال‌های اخیر بیشتر و بیشتر و تاثیرات منفی تغییرات اقلیمی برجسته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا