آشنایی با مفهوم راهبرد توسعه یکپارچه منطقه دلتای رودخانه یانگ تسه چین

صبح روز پنجشنبه ۳۰ نوامبر، شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین در نشست تعمیق پیشبرد توسعه یکپارچه منطقه دلتای رودخانه یانگ تسه بر اهمیت پیشبرد توسعه یکپارچه این منطقه، ارتقای توانمندی در نوآوری و صنعت، ایجاد وضعیت جدید اصلاحات و درهای باز در سطح بالاتر و اقتدار کشور و رستاخیز بزرگ ملت از طریق مدرنیزاسیون به سبک چینی تأکید کرد. منطقه دلتای رودخانه یانگ تسه مرحله بسیار مهمی از روند توسعه هماهنگی منطقه ای چین است اما در واقع مفهوم این راهبرد چیست و یکپارچگی دلتای رودخانه یانگ تسه چه اهمیت ویژه ای دارد؟

طراحی توسعه منطقه ای چین

ترویج توسعه هماهنگی منطقه ای بخشی از طراحی راهبردی توسعه چین است که به طور کلی، تنظیم سازوکار سیاست های مناطق مطابق با قوانین عینی اقتصادی، گسترش مزیت های هر منطقه و افزایش ظرفیت اقتصادی و جمعیتی شهرهای مرکزی و مجموعه شهرها به شمار می رود. در حال حاضر، چین شش راهبرد توسعه منطقه ای را صادر کرده که توسعه یکپارچه منطقه دلتای رودخانه یانگ تسه یکی از آنها به حساب می‌آید.

اهمیت توسعه یکپارچه دلتای رودخانه یانگ تسه

دلتای رودخانه یانگ تسه چین در پایین دست رودخانه یانگ تسه و در همسایگی دریای زرد و دریای شرقی چین قرار دارد. این دلتا یک دشت آبرفتی است که قبل از ورود رودخانه یانگ تسه به دریا ایجاد شده است. این منطقه شهر بین المللی شانگهای و استان های جیانگ سو، جه جیانگ و آن هویی را در بر می گیرد که از لحاظ توسعه اقتصادی، با حدود یک چهارم میزان کل اقتصاد و ۳۹ درصد میزان کل سرمایه گذاری مستقیم بازرگانان خارجی یکی از فعالترین، گشوده ترین و نوآورانه ترین مناطق چین به حساب می آید.

ترویج توسعه یکپارچه منطقه دلتای رودخانه یانگ تسه

شی جین پینگ در این نشست، توسعه یکپارچه دلتای رودخانه یانگ تسه را به نوشتن یک “مقاله بزرگ” تشبیه کرد و ضمن تقدیر از دست آوردهای حاصل شده در پنج سال گذشته، به کمبودهای موجود و مشکلات حل نشده در روند توسعه یکپارچه دلتای یانگ تسه اشاره کرد از آن جمله کمبود های موجود در کارآیی و نقش راهنمای کیفیت توسعه، سطح هماهنگی و تقسیم کار در زنجیره صنعتی و زنجیره تامین، نقش راهنما در تاسیس بازار یکپارچه کشور و سطح مدیریت کلان شهرها و موارد دیگر هستند. رئیس جمهور چین خواستار توسعه گسترده تر روند توسعه یکپارچه دلتای رودخانه یانگ تسه شد و نیز دستورات مشخص خود شامل تقویت نوآوری و فناوری، تکمیل مکانیسم توسعه یکپارچه، ترویج گشایش همکاری در سطح بالا، تقویت محافظت مشترک از محیط زیست محیطی و توامندسازی توسعه ایمن را صادر کرد.

شی جین پینگ به عنوان رهبر ارشد چین، بارها در مناسبت های مختلف در داخل و خارج از کشور تاکید کرده است که عزم چین برای گسترش گشایش تغییرناپذیر است و توسعه چین فرصتی برای جهان خواهد بود. به دنبال توسعه بیشتر و یکپارچه دلتای رودخانه یانگ تسه، این منطقه به دروازه ای به دنیای خارج در سطح بالا تبدیل خواهد شد که برای توسعه اقتصادی، مالی و تجارت جهانی حائز اهمیت بسیار خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا