معجزه بعدی آسیا-اقیانوسیه در ۳۰ سال طلایی بعدی چگونه رخ می‌دهد؟

امسال مصادف با سی‌اُمین سالگرد نخستین نشست غیررسمی سران «همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه» (APEC) است. بسیاری از مردم به این می‌اندیشند که چه نوع آسیا-اقیانوسیه‌ای ما باید در میانه این قرن داشته باشیم؟ چگونه باید «۳۰ سال طلایی» بعدی توسعه آسیا-اقیانوسیه را ایجاد کنیم؟

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) در سی‌اُمین نشست غیررسمی سران اَپک در سانفرانسیسکوی آمریکا خواستار تلاش‌های مشترک برای ترویج رشد با کیفیت بالا در منطقه آسیا-اقیانوسیه شد و قول داد چین با مدرنیزاسیون به سبک چینی، فرصت‌های جدید برای ارتقاء مدرنیزاسیون کشورهای جهان فراهم آورد.

وقتی درباره مسیر پیش رو در ۳۰ سال آینده فکر می‌کنیم، باید نگاهی هم به توسعه آسیا-اقیانوسیه طی ۳۰ سال اخیر داشته باشیم. میانگین سطح تعرفه در منطقه آسیا-اقیانوسیه از ۱۷ درصد به ۵ درصد کاهش یافته، ۷۰ درصد به رشد اقتصادی جهان کمک کرده، درآمد سرانه بیش از سه برابر شده و یک میلیارد نفر با موفقیت از فقر نجات یافته‌‌اند…«معجزه آسیا-اقیانوسیه» برای همگان واضح و روشن است.

پشت این معجزه توسعه، دو کلید واژه وجود دارد. یکی از این کلیدواژه‌ها،‌ «کانال اصلی» است. اَپک به عنوان یک مجمع همکاری اقتصادی مهم در این منطقه،‌ ادغام اقتصادی آسیا-اقیانوسیه را طی ۳۰ سال اخیر ترویج کرده و به این منطقه کمک کرده تا به کانون رشد اقتصادی جهان تبدیل شود.

کلیدواژه دیگر «نیت اصلی» است. اَپک اندکی پس از پایان «جنگ سرد» و در شرایط جهانی سازی اقتصادی تشکیل شد. از ابتدا تمام کشورها با کنار گذاشتن تفکر قدیمی تقابل گروهی و بازی حاصل جمع صفر موافق بوده و توسعه اقتصادی آسیا-اقیانوسیه را با تعمیق همکاری و ادغام اقتصادی ترویج کرده‌اند. اَپک به منظور نفع رساندن به آسیا-اقیانوسیه مجموعه‌ای از اهداف مانند تقویت سیستم تجاری چندجانبه گرایی باز و کاش موانع تجارت و سرمایه گذاری منطقه‌ای را پیشنهاد کرده است.

۳۰ سال گذشته و جهان دستخوش تغییرات زیادی شده است. آسیا-اقیانوسیه به پویاترین کمربند رشد اقتصاد جهانی تبدیل گشته اما در عین حال با چالش‌هایی مثل جهانی سازی معکوس، توسعه نامتوازن، رقابت ژئوپلتیکی و تغییرات آب و هوایی روبروست. برخی کشورهای بزرگ در حال تحریک «جدا شدن و عدم اتصال» و تقابل اردوگاهی در آسیا-اقیانوسیه هستند به گونه‌ای که توسعه منطقه‌ای را به خطر انداخته و باعث مداخله و آسیب شده است.

تحت شرایط موجود، شی جین پینگ طی نشست اَپک از «پایبندی به نیت اصلی، وحدت و همکاری به منظور ترویج رشد با کیفیت بالا در آسیا-اقیانوسیه» حمایت کرد، امری که هم‌جهت با موضع‌گیری اَپک و مطابق با روند توسعه زمان‌ها محسوب می‌شود و دربرارنده آرمان‌های مشترک مردم منطقه است.

دستیابی به «رشد با کیفیت بالا» در آسیا-اقیانوسیه نیازمند یک فهم کامل از روند‌ها و اولویت‌های توسعه اقتصادی آینده است. رهبر چین در این نشست بر لزوم پایبندی به «نوآوری» و «توسعه سبز» برای پیشبرد همکاری آسیا-اقیانوسیه در مسیر صحیح تاکید کرد.

چین ابتکاراتی مثل ساخت ساخت روستای دیجیتال اَپک و هویت دیجیتال کسب و کار و همچنین ابتکارات همکاری اَپک مانند کشاورزی سبز، شهرهای پایدار و تحول انرژی کم‌کربن را پیشنهاد کرد که به شکلی بهتر توسعه آسیا-اقیانوسیه را نیرو خواهد بخشید.

دستیابی به «رشد با کیفیت بالا» در آسیا-اقیانوسیه نیازمند همکاری هماهنگ‌شده است. به طور خاص، کشورهای بزرگ باید مسئولیت خود را بر عهده بگیرند و یک نقش الگومانند در حفظ ثبات زنجیره‌های صنعتی و تامین جهانی ایفاء کنند و مشترکا به چالش‌های جهای پاسخ دهند. دیدار اخیر میان سران چین و ایالات متحده در سانفرانسیسکو به اجماع‌های مهمی دست یافت که قطعیت را تزریق می‌کند و ثبات را به به جهانی مملو از ناآرامی و تغییر، تزریق می‌نماید.

چین در این مسیر به نیت اصلی خود برای ترویج همکاری آسیا-اقیانوسیه پایبند بوده و نه فقط به راهنمایی در این مسیر پرداخته بلکه اقدامات عملی نیز انجام داده است. چین در ۳۰ سال طلایی آینده که قاطعانه مدرنیزاسیون به سبک چینی را ترویج می‌کند، به ارتقاء رشد با کیفیت بالا در آسیا-اقیانوسیه ادامه خواهد داد، اجرای «چشم انداز پوتراجایا ۲۰۴۰» را ترویج می‌کند و به مدرنیزاسیون جهان انرژی تزریق می‌نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا