دیدار رؤسای جمهوری چین و آمریکا در سانفرانسیسکو

روز چهارشنبه ۱۵ نوامبر به وقت محلی، «شی جین‌پینگ» رئیس جمهوری خلق چین در عمارت فیلولی سانفرانسیسکوی ایالات متحده با «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا دیدار کرد. سران دو کشور پیرامون مسایل راهبردی، جامع و هم‌جهت با روابط چین و آمریکا و مسایل بزرگ و مهم مرتبط به صلح و توسعه جهانی به طور عمیق و صریح تبادل نظر کردند.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد که جهان امروز دستخوش تغییرات بزرگی است که در یک قرن گذشته دیده نشده است و چین و ایالات متحده دو گزینه دارند: یکی تقویت همبستگی و همکاری برای مقابله با چالش های جهانی و پیشبرد امنیت و رفاه جهانی و دیگری پایبندی برذهنیت بازی مجموع صفر، تحریک به درگیری های اردوگاهی و سوق دادن جهان به آشوب و تفرقه است. این دو انتخاب نشان دهنده دو جهت است که آینده بشریت و آینده کره زمین را تعیین می کند. روابط چین و آمریکا به عنوان مهمترین روابط دوجانبه در جهان باید در همین پس زمینه مورد اندیشه و برنامه ریزی قرار بگیرد. در حالی که غیرممکن است چین و آمریکا با یکدیگر تعامل نداشته باشند، تلاش برای تغییر طرف مقابل نیز غیر عملی است، هیچ کس نمی تواند عواقب درگیری و رویارویی را تحمل کند. رقابت قدرت های بزرگ نمی تواند مشکلات پیش روی چین، ایالات متحده و جهان را حل کند. کره زمین به اندازه کافی برای چین و ایالات متحده جا دارد و موفقیت های چین و ایالات متحده می تواند با فرصت هایی برای طرف مقابل همراه باشد.

شی جین پینگ عمیقاً ویژگی های اساسی و مفهوم مدرنیزاسیون به سبک چینی و همچنین چشم انداز توسعه و اهداف استراتژیک چین را توضیح داد و گفت: توسعه چین منطق و قوانین خاص خود را دارد، چین به طور همه جانبه رستاخیز بزرگ ملت خود را همراه با مدرنیزاسیون به سبک چینی ترویج می کند، چین نه راه قدیمی چپاول استعماری را دنبال خواهد کرد و نه راه سلطه جویی همزمان با قویتر شدن را انتخاب می کند، چین ایدئولوژی خود را صادر نمی‌کند و با هیچ کشوری وارد تقابل ایدئولوژیک نمی‌شود. چین هیچ برنامه ای برای پیشی گرفتن از و یا جایگزین شدن با ایالات متحده را ندارد و ایالات متحده نیز نباید هیچ گونه برنامه ای برای سرکوب یا مهار چین داشته باشد.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد که احترام متقابل، همزیستی مسالمت آمیز و همکاری برد-برد نه تنها بر پایه جمع بندی تجربه ۵۰ سال روابط چین و آمریکا بلکه با درس گرفتن از درگیری بین قدرت های بزرگ در تاریخ به دست آمده و باید به جهت اصلی تلاشهای مشترک چین و ایالات متحده تبدیل شود . در صورتیکه هر دو طرف به احترام متقابل، همزیستی مسالمت آمیز و همکاری برد-برد پایبند باشند، می توانند از اختلافات خود فراتر بروند و راهی بیابند تا دو کشور بزرگ به درستی همزیستی داشته باشند. در جریان نشست بالی در سال گذشته، ایالات متحده اعلام کرد که به دنبال تغییر نظام چین نیست، به دنبال «جنگ سرد جدید» نیست، به دنبال تقویت ائتلافات علیه چین نیست، از «جدایی طلبی تایوان» حمایت نمی‌کند. هیچ قصدی برای درگیری با چین ندارد. در این نشست در سانفرانسیسکو، چین و ایالات متحده باید چشم انداز جدیدی داشته باشند و برای ایجاد پنج ستون روابط چین و ایالات متحده با یکدیگر همکاری کنند: اول، رسیدن به شناخت مشترک صحیح، دوم مدیریت مشترک و مؤثر تفاوت ها، سوم، پیشبرد مشترک همکاری های سودمند دوجانبه، برعهده گرفتن مسئولیت مشترک به عنوان قدرت‌های بزرگ، پنجم، ترویج مشترک تبادلات انسانی و فرهنگی.

شی جین پینگ ضمن تشریح موضع اصولی در قبال موضوع تایوان خاطرنشان کرد که موضوع تایوان همواره مهمترین و حساس ترین موضوع در روابط چین و آمریکا بوده است. چین به اظهارات مثبت ایالات متحده درباره این موضوع که در دیدار میان دو طرف در نشست بالی مطرح شد، اهمیت بسیار می دهد. ایالات متحده باید موضع خود را مبنی بر عدم حمایت از “جدایی طلبی تایوان”، اقدامات مشخص عملی نشان دهد، تسلیح تایوان را متوقف کند و از یکپارچگی مجدد و صلح آمیز چین حمایت کند. تمام سرزمین چین در نهایت و حتما یکپارچه خواهد شد.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد که ایالات متحده به طور مستمر اقداماتی را علیه چین در زمینه کنترل صادرات، بررسی سرمایه گذاری و تحریم های یکجانبه انجام داده که به منافع مشروع چین آسیب جدی وارد کرده است. سرکوب علم و فناوری چین به منظور جلوگیری از توسعه کیفی چین و سلب حق توسعه از مردم چین انجام شده است. توسعه و رشد چین منطق درون زا دارد و نیروهای خارجی نمی توانند آن را متوقف کنند. امیدواریم که ایالات متحده با توجه جدی به نگرانیهای چین، دست از چنین اقداماتی بردارد و با لغو  تحریم های یکجانبه خود علیه چین، محیطی برابر، عادلانه و بدون تبعیض برای شرکت های چینی فراهم کند.

سران دو کشور ضمن تأیید تلاش های هر دو طرف برای گفتگو و ایجاد اصول راهنمای روابط چین و آمریکا از زمان دیدارشان در بالی و تأکید بر لزوم احترام متقابل، همزیستی مسالمت آمیز، حفظ ارتباطات، جلوگیری از درگیری ها و رعایت منشور سازمان ملل، همکاری در زمینه های منافع مشترک، مدیریت مسئولانه عناصر رقابتی در روابط دوجانبه، از ادامه گفتگوهای دو کشور در این زمینه استقبال کردند.

سران دو کشور همچنین موافقت خود را با ترویج و تقویت گفت‌وگو و همکاری بین چین و ایالات متحده در زمینه‌های مختلف از جمله برقراری گفت‌وگوهای در زمینه هوش مصنوعی، تشکیل کارگروه همکاری چین و آمریکا در زمینه مبارزه با مواد مخدر، احیای ارتباطات سطح بالا بین دو ارتش بر اساس برابری و احترام، از سرگیری  دیدارهای وزارت دفاع چین و آمریکا اعلام کردند. ازسرگیری نشست سازوکار مشاوره امنیت نظامی دریایی دو کشور و گفتگوی مناطق جنگی ارتش های دو کشور، افزایش قابل توجه تعداد پروازهای دو کشور از اوایل سال آینده، گسترش تبادلات در زمینه آموزش، دانشجویان بین المللی، جوانان، فرهنگ، ورزش، و محافل تجاری از جمله دیگر موارد مورد توافق میان رهبران چین و آمریکا بود.

سران دو کشور همچنین بر اهمیت تسریع تلاش های مشترک چین و ایالات متحده برای پاسخ به بحران تغییرات اقلیمی در دهه کلیدی کنونی تاکید کردند و از گفتگوهای فعال اخیر نمایندگان اقلیمی دو کشور در زمینه مواردی مانند کاهش انتشار گازهای گلخانه ای داخلی در دهه ۲۰۲۰، ترویج مشترک برگزاری موفق کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در دبی و راه اندازی گروه کاری چین و ایالات متحده برای تقویت اقدامات اقلیمی در این دهه استقبال کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا