تاکید آقای «شی» بر مقابله مشترک چین و آلمان با چالش‌های جهانی در دیداری ویدئویی با «شولتز»

«شی جین پینگ»، رئیس جمهوری خلق چین جمعه سوم نوامبر(۱۲ آبان) ملاقات ویدئویی با «اولاف شولتز« صدراعظم آلمان برگزار کرد. شی جین پینگ تاکید کرد که وضعیت جاری بین‌المللی با تشدید درگیری‌های ژئوپلیتیکی، کندی بهبود اقتصادی و برگشت ذهنیت جنگ سرد دستخوش تغییرات بزرگی شده است.

وی افزود: چین و آلمان هر دو کشورهای بزرگ مسئول پذیر هستند، دو کشور نه تنها باید روابط دوجانبه را به طورمطلوب توسعه داده و الگویی برای همکاری برد-برد باشند، بلکه باید از نظم بین‌المللی و چندجانبه گرایی حفاظت کنند و برای مقابله با چالش‌های جهانی با یکدیگر همکاری کنند.

این دومین ملاقات رهبران دو کشور پس از دیدار آنها در پکن در نوامبر سال گذشته است. شی جین پینگ خاطرنشان کرد: پایبندی به روحیه سود متقابل، برد-برد و دستاوردهای متقابل برای حرکت رو به جلو و رشد با هم در نگرش یادگیری از نقاط قوت یکدیگر، مبادلات و یادگیری متقابل، تجربیات ارزشمند ناشی از توسعه سالم روابط چین-آلمان در چند دهه گذشته به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: همکاری چین و آلمان باز و عملی است و پیوسته در حال غنی سازی و توسعه است. در حال حاضر، تجارت چین و آلمان به طور مداوم در حال توسعه است، اشتیاق سرمایه گذاری دو طرفه در حال افزایش است و همکاری‌های بین دو کشور باثبات‌تر، مستحکم و پویاتر شده است.

آقای شی گفت: بیش از ۱۳۰ موسسه آلمانی در ششمین نمایشگاه بین المللی واردات چین شرکت خواهند کرد که رای اعتماد شرکت‌های آلمانی به رشد چین به شمار می‌رود. امید است که آلمان نیز به سطح بالایی از باز بودن دو طرفه برای موسسات چین در آلمان پایبند باشد. اطمینان دارم که همکاری چین و آلمان پتانسیل عظیمی را آزاد کرده و به نفع مردم هر دو کشور است.

رهبر چین همچنین تاکید کرد که چین، اروپا را به عنوان یک شریک استراتژیک جامع و یک قطب مهم در چند قطبی شدن می‌داند. امید است که آلمان، اتحادیه اروپا را برای حفظ اصول بازاریابی و انصاف، همراهی با چین برای حفاظت از رقابت عادلانه بازار و تجارت آزاد و حفظ ثبات زنجیره‌های عرضه صنایع سراسر جهان ترغیب کند.

صدراعظم آلمان نیز در این دیدار ویدئویی گفت که روابط آلمان و چین برای آلمان بسیار حائز اهمیت است. آلمان تمال دارد همانند گذشته روابط خوب بین دو کشور را حفظ کند و به همکاری‌ها با چین در زمینه‌های مختلف ادامه دهد.

وی افزود: امیدوارم شرکت‌های آلمانی به موفقیت‌های بیشتری در چین دست یابند. آلمان مایل به همکاری با چین برای تسهیل تبادل ویزا و پرسنل ونزدیک کردن مبادلات انسانی و ترویج توسعه مثبت روابط اتحادیه اروپا و چین است.

شولتز دیدگاه آلمان در خصوص درگیری فلسطین و اسرائیل و بحران اوکراین را تشریح و ابراز امیدواری کرد که رایزنی نزدیک با چین را حفظ کند.

شی جین پینگ نیز خاطرنشان کرد: چه درگیری فلسطین و اسرائیل باشد و چه بحران اوکراین، برای حل ریشه‌ای آن، باید در مورد مسائل امنیتی بطور عمیق فکر کرده به یک مفهوم امنیتی مشترک، جامع، مبتنی بر همکار و پایدار پایبند باشیم و ایجاد چارچوب امنیتی متعادل، موثر و پایدار را ترویج کنیم.

رئیس جمهور چین تصریح کرد: تحت فشار قرار دادن فضای امنیتی سایر کشورها و حمایت یکجانبه از یک طرف و نادیده گرفتن خواسته‌های مشروع طرف دیگر، منجر به عدم تعادل منطقه و گسترش و تشدید درگیری‌ها می‌شود. چین و اروپا باید متعهد به میانجی‌گری درگیری‌ها، کاهش تنش‌ها و ایفای نقش مثبت در ارتقای صلح و توسعه منطقه باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا