“فرمول بندی جدید” و “سیگنال جدید” از کنفرانس مرکزی کار مالی چین

کنفرانس مرکزی کار مالی چین در روزهای ۳۰ و ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ در پکن برگزار شد. این نشست ترتیباتی را برای مسائل و جهت گیری های اصلی بعدی چین در کار مالی، نظارت مالی و اصلاحات مالی از منظر کلی فراهم آورد. بسیاری از ایده های جدید در این نشست مطرح و سیگنال های جدیدی برای کار مالی منتشر شد.

تسریع در ساخت یک قدرت مالی

در این نشست برای اولین بار عنوان شد که باید در ساخت یک قدرت مالی سرعت داشته باشیم، مسیر توسعه مالی را با ویژگی‌های چینی دنبال کنیم و به ساخت یک سیستم مالی مدرن با ویژگی‌های چینی سرعت دهیم.

لیو شیائوچون معاون موسسه تحقیقات مالی جدید شانگهای گفت که مفهوم «قدرت مالی» در کنفرانس مرکزی کار مالی عنوان شد، این نشانگر آن است که نقش و جایگاه مالی در کل اقتصاد ملی اهمیت فزاینده‌ای دارد. این امر عمدتاً در دو جنبه منعکس می‌شود: اول این که، اهمیت امور مالی در حمایت از توسعه اقتصاد واقعی روزبه روز بیشتر شده است؛ دوم، امنیت مالی به بخش مهمی از استراتژی امنیت ملی تبدیل شده است.

ون بین، اقتصاددان ارشد بانک مین‌شنگ چین معتقد است که برای تسریع در ساخت یک قدرت مالی، باید یک سیستم مالی مدرن با ویژگی‌های چینی برقرار کنیم. با نگاه به ویژگی‌های قدرت‌های مالی در کشورهای توسعه‌یافته مانند ایالات متحده و اروپا، این قدرت‌ها شامل عناصری مانند بازارهای باز مالی، محصولات مالی فراوان و زیرساخت‌های مالی کامل می‌شوند و همچنین هژمونی پولی به اصطلاح حق تنظیم مقررات مالی بین‌المللی و مدیریت درازدستانه از طریق سیستم تسویه حساب بین المللی.

تشویق به تاسیس بانک های سرمایه گذاری و مؤسسات سرمایه گذاری درجه یک  

در این نشست تاکید شد که باید برای ایجاد موسسات مالی مدرن و سیستم‌های بازاری تلاش کرد تا کانال‌های ورود وجوه به اقتصاد واقعی باز شود، کیفیت شرکت های بورسی ارتقاء یابد و بانک های سرمایه گذاری و موسسات سرمایه گذاری درجه یک تشکیل یابد.

«تشکیل بانک‌های سرمایه‌گذاری درجه یک» بانک‌های سرمایه‌گذاری را ملزم می‌کند تا سیستم‌های فعالیت، قابلیت‌های خدمات جامع، سطوح بین‌المللی‌سازی و مقابله با ریسک را بیش از پیش ارتقاء دهند تا کارایی و کیفیت شرکت‌های بورسی بهبود یابد. «تشکیل موسسات سرمایه‌گذاری درجه یک» راهکار مهمی برای فعال‌سازی بازار سرمایه و بهینه‌سازی سطوح ارزش‌گذاری است، لازم است با گسترش دامنه سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، بیمه بازنشستگی پایه، مستمری و سایر بودجه ها، از سرمایه‌گذاران نهادی برای مشارکت در مدیریت شرکت های بورسی و تسهیل عملیات سرمایه گذاری موسسات حرفه ای و غیره به منظور فراهم آوردن بستری برای جذب سرمایه گذاران نهادی حمایت شود.

مدل جدیدی از توسعه املاک و مستغلات  

برای حوزه املاک و مستغلات، این نشست عنوان کرد که یک چرخه خوب بین امور مالی و املاک و مستغلات  و مدل جدیدی از توسعه املاک و مستغلات ایجاد شود.

ون بین اقتصاددان چینی معتقد است که این دور از رکود املاک و مستغلات از ژوئیه ۲۰۲۱ آغاز شد. هم سرمایه گذاری و هم فروش املاک و مستغلات کند بوده که تأثیر بیشتری بر بالادست و پایین دست زنجیره صنعتی گذاشته است. خطرات جریان نقدی برخی از املاک و مستغلات شرکت ها به تدریج ظهور کرده و به سرعت سرایت می کند و حتی سیستم مالی را تحت تأثیر قرار داده و باعث ایجاد خطر بدهی های معوق یافته می شود. در پاسخ به این موضوع،کنفرانس مرکزی کار مالی از یک سو مطرح کرد که نیازهای مالی معقول بنگاه‌های املاک و مستغلات با مالکیت‌های مختلف برآورده شود. تجدید ساختار بدهی کوتاه‌مدت و میان‌مدت بعدی شرکت‌های املاک ممکن است یک پیشرفت کلیدی برای کاهش نیازهای فوری بازپرداخت بدهی شرکت‌ها و حل ریسک‌های بازار املاک باشد و همچنین به تکمیل وظیفه “تضمین تحویل ساختمان‌ها” کمک خواهد کرد. از سوی دیگر، کنفرانس مرکزی کار مالی عنوان کرد که مقررات املاک و مستغلات نیازمند «اجرای سیاست‌های متناسب با شهر، استفاده مناسب از ابزار سیاست‌گذاری، حمایت بهتر از تقاضای سفت و سخت مسکن، تسریع در ساخت سه پروژه بزرگ از جمله تامین مسکن مردم و ساخت یک مدل جدید از توسعه املاک و مستغلات» در آینده را پیاده می کند و انتظار می‌رود سیاست‌ها درباره تامین تقاضا در برخی شهرها اجرا شده و عرضه زمین نیز افزایش بیشتری پیدا کند و در نتیجه منجر به بهبود انتظارات بازار شود.

ترویج گشایش مالی در سطح بالا  

در این نشست تاکید شد که باید برای ارتقای گشایش مالی در سطوح بالا و تامین امنیت مالی و اقتصادی ملی تلاش شود. گشایش نهادی در بخش مالی، ارتقاء تسهیلات سرمایه گذاری و فاینانس فرامرزی و جذب موسسات مالی خارجی و سرمایه بلندمدت برای توسعه کسب و کار در چین را قاطعانه گسترش داد. در این نشست بر لزوم تقویت رقابت و نفوذ شانگهای به عنوان یک مرکز مالی بین المللی و تثبیت و ارتقای جایگاه هنگ کنگ به عنوان یک مرکز مالی بین المللی تاکید شد.

لیو شیائوچون معتقد است که باید توجه ویژه ای به ساخت مرکز مالی بین المللی شانگهای شود. طبق برنامه، شانگهای به یک مرکز تسویه بین المللی یوان (رن مین بی )، یک مرکز سرمایه گذاری و تامین مالی فرامرزی یوان، یک مرکز معاملات جهانی یوان و یک مرکز قیمت گذاری دارایی یوان تبدیل می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا