نمایش تمام عیار استاندارد دوگانه و دورویی غرب در نوار غزه

شمار قربانیان غیرنظامی و رنج‌های فاجعه بار دو طرف درگیری اسرائیل-فلسطین کل جهان را در شوک فرو برده است. همچنین آنچه تکان دهنده است دورویی و استاندارد دوگانه‌ای است که توسط بسیاری از رهبران و رسانه‌های غربی به نمایش گذاشته شده است.

در حالی که سران غربی حملات ۷ اکتبر (۱۵ مهر) حماس به اسرائیل را محکوم کرده‌اند، اما حملات کورکورانه اسرائیل به غزه را محکوم نکردند. اینکه حملات اسرائیل منجر به کشته شدن بسیاری از امدادگران سازمان ملل و بیش از ۲۰ روزنامه نگار شده، تفاوتی برای سران غربی ندارد.

سیاستمداران غربی که از هیچ فرصتی برای اتهام زنی به دیگر کشورها برای ارتکاب نسل کشی، جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت فروگذار نمی‌کنند، با اینکه این تراژدی در غزه مقابل دوربین رسانه‌ها در حال رخ دادن است نمی‌دانند چگونه کشتار هزاران غیرنظامی بیگناه را توصیف کنند!

پس از آنکه اسرائیل محاصره غزه، قطع آب، غذا، سوخت و برق را اعلام کرد، به «اورسولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا یادآوری شد که در ۱۹ اکتبر ۲۰۲۲ در صفحه توئیتر خود نوشته بود که «حملات روسیه به زیرساخت‌های غیرنظامیان به ویژه برق جنایت جنگی است. قطع آب، برق و گرمایش مورد نیاز مردان، زنان و کودکان، اینها اقدامات تروریستی محض هستند.

او در توئیتی که ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) امسال منتشر کرد، مدعی شد که غیرنظامیان در غزه نیز قربانیان حماس هستند. اما وقتی از یک سخنگوی کمیسیون اروپا پرسیده شد که آیا حماس باید مسئول مرگ هزاران غیرنظامی فلسطینی در غزه شناخته شود، او به راحتی از پاسخ طفره رفت.

«آنالینا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان دروغی فاحش گفت وقتی ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر) مدعی شد که «اسرائیل به مردم غزه و فلسطینیان اهمیت می‌دهد». بر اساس اعلام سازمان ملل علاوه بر آمار بالای مرگ و میر، بیش از ۱.۴ میلیون فلسطینی از ۷ اکتبر به دلیل درگیری آواره شده‌اند. همه اینها باعث شد تا «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست روز سه شنبه شورای امنیت بگوید «حملات حماس بی دلیل صورت نگرفته، مردم فلسطین ۵۶ سال است با اشغالگری خفه کننده روبرو هستند».

این دورویی و استاندارد دوگانه مردم سراسر جهان را خشمگین کرده است. نزدیک به ۸۵۰ مقام اتحادیه اروپا طی نامه‌ای به فون در لاین در تاریخ ۲۱ اکتبر، وعده حمایت «بی قید و شرط» او به اسرائیل و اینکه اعلام نکرد اسرائیل باید از قوانین بشردوستانه بین‌المللی در عملیات‌های نظامی خود پیروی کند، را به چالش کشیدند.

شبکه خبری «یورونیوز» که معمولا طرفدار اتحادیه اروپاست به نقل از اروپایی‌ها اعلام کرد که بخاطر بی تفاوتی سران سیاسی‌شان به فلسطینیان «از اینکه اروپایی هستند شرمسارند».

بیشتر رسانه‌های خبری جریان اصلی آمریکایی و اروپایی گزارشی عینی از واقعیت درگیری در غزه ارائه نکردند. شبکه خبری «سی ان ان» روایت‌های شخصی فراوانی از حملات حماس به غیرنظامیان اسرائیلی و گاها با بغض و گریه مجری‌های برنامه، پخش کرده است. اما هیچ علاقه‌ای به داستان‌های مشابه میان غیرنظامیان فلسطینی در غزه به منظور غیرانسانی کردن فلسطینیان نشان نداد.

گزارشگر شبکه خبری «بی بی سی» هفته گذشته در گزارش خود گفت ۱۴۰۰ اسرائیلی «قتل عام» و چهار هزار فلسطینی «کشته» شدند؛ که تعصب در انتخاب واژگان را نشان می‌دهد.

دستکاری اطلاعات از گذشته‌های دور وظیفه مورد علاقه سیاستمداران غربی و رسانه‌های آنها بوده است. این دستکاری در کارزارهای سیاهنمایی غیرمسئولانه آنها علیه چین هم خود را نشان می‌دهد. اما آنها این بار به شکل مفتضحانه‌ای موفق به فریب مردم نشده‌اند. برخی اندیشمندان غربی حتی گفته‌اند غرب این بار اعتبار و افکار عمومی جهان را از دست داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا