موج جدید گزافه گویی پنتاگون درباره «تهدید نظامی» چین

در حالی که بحران‌ها در دیگر مناطق هنوز کاهش نیافته، ارتش ایالات متحده مشغول دور جدیدی از هراس افکنی و خلق بحران‌های جدید در همسایگی چین تحت پوشش «تهدید چین» است.

خبرگزاری «آسوشیتد پرس» روز چهارشنبه گزارش داد، پنتاگون ویدئویی منتشر کرده که شامل بیش از ۱۸۰ مورد رهگیری هواپیماهای جنگی آمریکا توسط هواپیماهای چین طی دو سال گذشته است. این گزارش مدعی شده تعداد مذکور بیشتر از مجموع رهگیری‌های صورت گرفته در ۱۰ سال گذشته است و این باعث نگرانی مقامات ارتش ایالات متحده شده است.

خبرگزاری «رویترز» ماه گذشته فاش کرد انتظار می‌رود پنتاگون گزارش سالانه خود درباره مدرنیزاسیون و راهبرد دفاعی ارتش چین را در نیمه اکتبر منتشر کند. از قرار معلوم ارتش آمریکا به خوبی می‌داند چگونه کاری را شروع کند یعنی ایجاد موجی جدید از فریب و گزافه گویی درباره «تهدید نظامی» چین.

باز شدن یخ روابط چین-آمریکا اخیرا شتاب گرفته است. «چاک شومر» رهبر اکثریت سنا به تازگی در راس هیاتی از قانونگذاران به چین سفر کرد؛ رویدادی که یک تحول مهم در از سرگیری ارتباطات میان دو کشور تلقی می‌شود.

ضمنا، بر اساس گزارش هفته گذشته رویترز، وزارت دفاع آمریکا دعوت چین برای حضور مقامات ایالات متحده در «مجمع شیانگ‌شان» را که اواخر ماه جاری در پکن برگزار ‌می‌شود، پذیرفته است.

رویترز این گونه تحلیل کرد که «این تازه‌ترین نشانه از گرمی احتمالی روابط میان ارتش‌های دو کشور است».

اما با وجود این موارد، ارتش ایالات متحده همچنن تلاش برای «حفظ آبروی خود» دارد- به هر حال از نظر آن، نشان دادن حسن نیت مساوی با بروز ترس در مقابل چین است. بنا بر این بار دیگر به گزافه گویی و داستان سرایی روی آورده و مدعی شده «ارتش آزادیبخش خلق چین رهگیری هواپیماهای نظامی ایالات متحده را افزایش داده است» تا به این ترتیب خصومت مستمر خود در قبال چین را توجیه کند.

این سیگنال‌های گیج‌کننده از پنتاگون نشان می‌دهد آمریکا ذهنیت درستی برای تبادلات نظامی با چین ندارد. واشنگتن همان طرفی است که مشکلات را ایجاد می‌کند اما خواستار فشار بر طرف چینی برای حل موضوعات نظامی است که خود به جود آورده – با چنین ذهنیتی تبادلات ارتش چین-ایالات متحده چگونه می‌تواند عادی شود؟

از آنجا که پنتاگون علاقه زیادی به ارقام دارد، بیایید نگاهی به این مورد بیاندازیم:

یک شرکت فناوری و اطلاعات چینی در ماه فوریه به روزنامه «گلوبال تایمز» گفت که ارتش ایالات متحده طی سال گذشته با استفاده از هواپیماهای جاسوسی بیش از ۶۰۰ عملیات‌ شناسایی از نوع نزدیک در دریای جنوبی چین انجام داده است. این رقم شامل تعداد عملیات‌های انجام ده در دریای شرقی چین و دریای زرد است که آنها هم قربانی تعرض بی وقفه هواپیماها و کشتی‌های ارتش آمریکا هستند.

کاملا روشن است که چه کسی در واقع در حال به نمایش گذاشتن نیات زورگویانه و انجام رفتار خطرناک در همسایگی چین است.

در واقع انتشار تصاویر و ویدئوهای رهگیری ارتش چین نشان می‌دهد ایالات متحده تا چه اندازه گستاخانه به امنیت و حاکمیت ملی چین تعدی کرده است. افزایش شدید تعداد رهگیری‌های ارتش چین برای هواپیماهای جنگی آمریکا نشان دهنده این حقیقت است که ایالات متحده تهدیدات خود علیه چین را تحت «راهبرد هند-اقیانوسیه» افزایش داده است.

روشن  است که آمریکا یک دردسرساز برای امنیت ملی چین است و چین کاملا در حفاظت از منافع خود حق دارد. ایالات متحده به عنوان یک تحریک‌گر به خوبی نقش دزدی که فریاد می‌زند «دزد را بگیرید!» بازی می‌کند. پشت این رفتار نادرست نخوت دیرین هژمونی ایالات متحده و ذهنیت سلطه گرایانه آن قرار دارد. واشنگتن بی شرمانه دیگر کشورها را برای حفاظت از حاکمیت آنها مقصر می‌داند فقط بخاطر اینکه تهدیدی برای اقدامات ظالمانه و وحشیانه آمریکاست.

علاوه بر پنتاگون، کانادا نیز اخیر ماجرایی برای رهگیری ارتش چین درست کرد. «بیل بلر» وزیر دفاع کانادا گلایه کرده که رهگیری یک هواپیمای نظامی کانادا توسط جنگنده‌های چینی بر فراز «آب‌های بین‌المللی» در روز دوشنبه «خطرناک و غیرمسئولانه» بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا