روح «جاده ابریشم» مسیری برتر برای یک جهان در هم تنیده و فراگیر

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین چهارشنبه ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) در مراسم افتتاحیه سومین «مجمع همکاری بین‌المللی کمربند و جاده» حضور یافت و سخنرانی مهمی برای سران و مهمانان عالیرتبه ایراد کرد.

وی در این سخنرانی نه تنها تجربه حاصل از دستاوردهای همکاری کمربند و جاده طی دهه گذشته را تشریح کرد بلکه یک برنامه عملیاتی جدید برای همکاری کمربند و جاده در آینده را نیز ارائه نمود.

مقامات عالیرتبه مخاطب او از سراسر جهان، بی شک مثال‌هایی از خود دارند که دستاوردهای قابل توجهی را که این ابتکار در ۱۰ سال گذشته به دست آورده است، و آنچه می‌توان از آنها برداشت کرد را نشان می‌دهد.

شی جین پینگ با تاکید بر اینکه نماد اصلی این ابتکار، همکاری است، اظهار کرد سیر تحول کمربند و جاده طی دهه گذشته، از طراحی اولیه گرفته تا تک تک جزییات آن، مسیری جدید برای تبادلات میان کشورها گشوده و مسیری به سوی جامعه‌ای با سرنوشتی مشترک به شمار می آید.

تجسم مدرن جاده ابریشم باستانی مانند ریشه و الهام خود مظهر روح صلح و همکاری، باز بودن و فراگیری، یادگیری متقابل و منافع متقابل است. این ابتکار از اختلافات میان تمدن‌ها، فرهنگ‌ها، نظام‌های اجتماعی و مراحل توسعه پیشی گرفته و همکاری نیز مهم‌ترین منبع قدرت برای کمربند و جاده به حساب می‌آید و کلید موفقیت این ابتکار است.

روابط جهانی نباید با بازی‌های جمع صفر، تقابل،‌ حمایت‌گرایی یا رویکردهای «همسایه‌ات را فقیر کن» [در علم اقتصاد یک استراتژی یا سیاست اقتصادی است که در آن یک کشور تلاش می‌کند برای حل مشکلات اقتصادی خود، اقتصاد کشورهای دیگر را تضعیف کند] تعریف شود. هیچ کشوری نمی‌تواند با هزینه دیگران عملکرد خوبی داشته باشد. کشورها باید از پیشگامان مسیرهای ابریشم باستانی که جایگاه تاریخی خود را بخاطر استفاده از زور به دست نیاورده‌اند، یاد بگیرند؛ آنها فرستادگان و تاجران دوست هستند.

چین با گشودن هر چه وسیع‌تر درهای خود به سوی جهان، با بهره گیری از مناطق داخلی آن که از عقب‌ترین نقطه به نقاط پیشگام آمده‌اند، به یک شریک مهم تجاری بیش از ۱۴۰ کشور و منطقه و منبع اولیه سرمایه گذاری بیشتر کشورها تبدیل شده است. این ارتقاء دهنده توسعه مشترک چین و دیگر کشورهاست.

همانطور که آقای «شی» اشاره کرد، هنگامی که کشورها همکاری کنند و هماهنگی داشته باشند،‌ یک شکاف بزرگ می‌تواند به شاهراه تبدیل شود، کشورهای محصور در خشکی می‌توانند به هم بپوندند و یک منطقه توسعه‌ نیافته می‌تواند تبدیل به سرزمین رفاه شود.

این روح صلح و همکاری، باز بودن و فراگیری، یادگیری متقابل و منافع متقابلِ جاده ابریشم است که به خدمت گرفته شده و همچنان خود را به عنوان شریان حیاتی این ابتکار ثابت می‌کند. به هم متصل بودن، منافع متقابل، توسعه مشترک و نتایج برد-برد مشخصه ابتکار کمربند و جاده است نه تقابل ایدئولوژیکی، رقابت ژئوپلتیکی و سیاست‌های بلوکی. چین قاطعانه مقابل تحریم‌های یکجانبه، اجبار اقتصادی و سیاست جدا شن و اختلال در زنجیره تامین ایستاده است.

برنامه عملیاتی که شی جین پینگ با تکیه بر میراث دهه گذشته ارائه کرد، بر مبنای رایزنی گسترده، کمک مشترک و عقاید مشترک است که بر حل مشکلات حیاتی که کشورها در مسیر تحقق توسعه با کیفیت بالا و پایدار با آن روبرو هستند، تمرکز دارد.

همانطور که کسانی که در مجمع فوق شرکت کرده‌اند به خوبی می‌دانند، نیروی اجرایی قدرتمند چین در خصوص پروژه‌های کمربند و جاده تضمینی است مبنی بر اینکه چشم انداز توسعه بیشتر این ابتکار در آینده می‌تواند یک واقعیت را بسازد و پیشرفت جهان با روند زمانه را در مسیری درست ضمانت ‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا