“کمربندو جاده” راه را برای توسعه صلح آمیز و رفاه مشترک هموار کرد

طی ۱۰ سال پس از مطرح شدن ابتکار کمربند و جاده توسط چین، خرد و آینده نگری این کشور سهم مهمی در پیشبرد توسعه صلح آمیز و تحقق توسعه مشترک ادا کرده است.

این ابتکار از زمان مطرح شدن،  از یک مفهوم به عملیات، از چشم انداز به واقعیت و از  چارچوب کلی به پروژه های مشخص و نیز به محصولات عمومی بین‌المللی محبوب و سکوی همکاری جهانی تبدیل شده است.

در کتاب سفید «کمربن و جاده: ستون مهم در ساخت جامعه ای با سرنوشت مشترک برای بشریت» که در روز سه شنبه منتشر شد، نشان داده شد که تا ژوئن ۲۰۲۳، چین با بیش از  ۱۵۰ کشور و ۳۰ سازمان بین المللی بیش از ۲۰۰ توافق نامه همکاری برای ساخت مشترک “کمربند و جاده” به امضا رسانده که از پنج قاره عبور کرده و  بسیاری از پروژه های نمادین و پروژه های کوچک اما تاثیرگذار را راه اندازی کرده است.

طی ده سال گذشته، همکاری «کمربند و جاده» نتایج ملموسی را برای کشورهایی که در ساخت مشترک این طرح شرکت می کنند، به ارمغان آورده است.  نتایج نشان می دهد که این ابتکار برای حل چالش های توسعه جهانی، حفظ صلح جهانی و بهبود سیستم حکومت داری جهانی کمک می کند.

ابتکار کمربند و جاده به کاتالیزوری برای توسعه صلح آمیز تبدیل شده است. در مواجهه با چالش‌های بزرگی که جامعه بین‌المللی با آن مواجه است، چین صلح و توسعه جهانی را در چارچوب ابتکار کمربند و جاده ترویج می‌کند، در امور داخلی دیگر کشورها دخالت ندارد و درگیر بازی‌های ژئوپلیتیکی نمی شود.

ابتکار کمربند و جاده به عنوان ستون مهم در ساخت جامعه ای با سرنوشت مشترک برای بشریت، منافع واقعی و امید ملموس برای جهان به ارمغان آورده است و همچنان راه را برای صلح جهانی، توسعه و رفاه مشترک سراسر جهان هموار خواهد کرد.

ابتکار «کمربند و جاده»  از طریق مشاوره سیاستی، ارتباطات تجهیزات، ارتباطات تجاری، مالی، مبادلات فرهنگی و مردمی، دفاع از صلح جهان و تحقق توسعه مشترک جهان را به پیش سوق می دهد.  این راه به یک مسیر عادلانه برای توسعه صلح آمیز مطابق با اصول سازمان ملل تبدیل شده است.

 در عراق جنگ زده، بازسازی خانه ها و پیشبرد توسعه اقتصادی از اولویت های اصلی است. در سال ۲۰۱۵، چین و عراق سند همکاری برای پیشبرد مشترک همکاری “کمربند و جاده” را امضا کردند.

در سال‌های اخیر، تعداد زیادی از پروژه‌ها مانند نیروگاه عظیم در استان واسط و تصفیه خانه فاضلاب در استان های عراق توسط شرکت‌های چینی با موفقیت اجرا شده است.

این پروژه ها توسعه اقتصادی و اجتماعی محلی را افزایش داده، زندگی مردم را بهبود بخشیده، منابع بی ثبات را به طور اساسی از میان برده و وضعیت امنیتی را که در سال های اخیر بهبود یافته مستحکم ساخته است.

عبدالله صالح، معاون تجارت خارجی وزارت اقتصاد امارات متحده عربی، گفت که ابتکار «کمربند و جاده» فرصت‌هایی را برای صلح و ثبات منطقه به ارمغان آورده و الگویی برای دستیابی به توسعه مشترک ایجاد کرده است.

چین دو مرتبه میزبانی مجمع عالی همکاری‌های بین‌المللی”کمربند و جاده”را برعهده داشته که بستری مهم برای کشورهای شرکت‌کننده و سازمان‌های بین‌المللی به منظور گسترش مبادلات، افزایش اعتماد متقابل و تقویت روابط فراهم آورده است.

ساخت مشترک “کمربند و جاده” همچنین بر مشکلات در اتصال زیرساخت ها غلبه کرده و به پیشرفت ها ی جدیدی در تجارت بین المللی، سرمایه گذاری و همکاری های مالی صنعتی رسیده است.

تا ژوئن ۲۰۲۳، چین با بیش از ۴۰ کشور قرارداد همکاری ظرفیت تولید امضا کرده است. این کشورها در حال گسترش همکاری در صنایع سنتی و بررسی همکاری در صنایع نوظهور هستند.

این درحالیست که چین ۲۱ قرارداد تجارت آزاد با ۲۸ کشور و منطقه امضا کرده است و در مجموع ۱۳ بانک چینی، ۱۴۵ دفتر و شعبه سطح اول خود را در ۵۰ کشور شرکت کننده در ساخت مشترک”کمربند و جاده” ایجاد کرده اند.

در طول روند همکاری در چارچوب “کمربند و جاده”، چین بیش از ۲۰۰۰ کارشناس و تکنسین کشاورزی را به بیش از ۷۰ کشور و منطقه اعزام کرده است تا با توسعه کشاورزی مدرن به افزایش درآمد کشاورزان کمک کرده و به آسیا، آفریقا، اقیانوس آرام جنوبی، آمریکای لاتین و کارائیب در کاهش فقر روستایی یاری رساند.

بانک جهانی تخمین می‌زند که تا سال ۲۰۳۰، سرمایه‌گذاری‌های مربوط به ابتکار ک”مربند و جاده “۷.۶ میلیون نفر را از فقر جدی و ۳۲ میلیون نفر را از فقر متوسط نجات دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا