هانی‌زاده: ایران باید سریع‌تر به دنبال احیای جاده ابریشم باشد

یک کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به لزوم اقدام متقابل ایران به تلاش‌های اخیر آمریکا برای احداث کریدور خاورمیانه به اروپا، گفت: ایران باید هرچه سریع‌تر به دنبال احیای جاده ابریشم باشد.

حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به تلاش‌های اخیر آمریکا برای احداث کریدور خاورمیانه به اروپا گفت: با توجه به جدی شدن چین، ایران و برخی کشورهای آسیای میانه برای احیای جاده ابریشم و اینکه این جاده می‌تواند اقتصاد پویایی برای کشورهای منطقه از جمله ایران و چین رقم بزند، آمریکا و برخی کشورهای منطقه، در صدد احداث یک جاده جایگزین برآمده‌اند.

هانی‌زاده ادامه داد: به نظر می‌رسد که این، یک طرح کاملاً بلندپروازانه و زمان‌بر است و سقف زمانی برای اجرای این طرح، ۲۰ سال پیشنهاد شده که به نظر می‌رسد این مسئله، یک رویا پردازی بیش نیست و قابل عملیاتی شدن، نیست؛ به دلیل اینکه ۲۰ سال زمان طول خواهد کشید و هم اینکه احداث یک جاده ریلی زیر دریا بسیار مشکل و پرهزینه است و هدف آمریکایی‌ها صرفا این است که مسئله شکل‌گیری و احیای جاده ابریشم به حاشیه رانده شود.

وی تاکید کرد: اگر جاده ابریشم احیا شود، ایران و چین محوری‌ترین کشورهای این جاده خواهند بود و به همین دلیل، آمریکایی‌ها در صدد این هستند که رژیم صهیونیستی را در مدار اقتصادی کشورهای حوزه خلیج فارس پیوند بزنند که اخیراً اقداماتی نیز صورت گرفته و تمایل عربستان به برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی و افتتاح سفارت رژیم صهیونیستی در بحرین، بخشی از پیش درآمدهای احداث این جاده جدید جایگزین جاده ابریشم است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه اظهار کرد: شرایط به گونه‌ای است که آمریکایی‌ها به شدت به دنبال این هستند که ایران و چین در یک دهه آینده به قدرت اقتصادی جهان نرسند، مخصوصاً چین که برنامه‌ریزی کرده که در آینده نزدیک سلطه دلار را از تعاملات اقتصادی جهانی کم‌رنگ کند و یک ارز جدید را جایگزین دلار کند و طبیعی است که آمریکایی‌ها در همه حوزه‌ها اعم از اقتصادی نظامی و سیاسی از توان خودشان برای تضعیف محور چار یعنی چین، ایران و روسیه استفاده خواهند کرد.

وی در ادامه با اشاره به لزوم اقدام متقابل ایران، تاکید کرد: ایران باید هرچه سریع‌تر به دنبال احیای جاده ابریشم باشد و کشورهای دیگری هم تمایل دارند که به این جاده بپیوندند. اخیرا نیز اقداماتی از جمله احداث خط آهن شلمچه-بصره و امتداد این جاده به سمت سوریه صورت گرفته که بخشی از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای احیای هرچه سریع‌تر جاده ابریشم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا