افتتاحیه «بازی‌های آسیایی هانگ‌جو» روزی بزرگ برای تمام قاره آسیا

مراسم افتتاحیه «نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی» شامگاه امروز شنبه ۲۳ سپتامبر (۱ مهر) در شهر «هانگجو» برگزار می‌شود. «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در این مراسم حضور خواهد یافت و شروع این رقابت‌های آسیایی را اعلام می‌کند. این روزی بزرگ برای کل آسیا محسوب می‌شود. بیش از ۱۲ هزار ورزشکار از ۴۵ کشور و منطقه آسیا در این بازی‌های آسیایی شرکت می‌کنند. این رقابت‌ها بزرگترین و جامع‌ترین بازی‌های آسیایی در تاریخ به حساب می‌آید. مهمتر از همه، این یک رویداد ورزشی با تاثیرگذاری جهانی در آسیاست. ورزشکاران کشورها و مناطق مختلف قاره آسیا به سختی در میدان رقابت‌ها می‌جنگند و با سطح و سبک خود به رقابت می‌پردازند؛ در حال حاضر ما تنها هستیم اما میزبانی موفق بازی‌های آسیایی احساس وحدت و دوستی را به شکل عمومی به جهان منتقل می‌کند به گونه‌ای که تاثیری مثبت برای کل قاره آسیا و جهان به همراه می‌آورد.

مردم چین عموما احساسات و خاطرات ویژه‌ای از بازی‌های آسیایی دارند. برگزاری سه دوره بازی آسیایی سه نقطه عطف مهم چین برای در آغوش کشیدن جهان محسوب می‌شود.

بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ پکن نخستین دوره بازی‌های ورزشی بین‌المللی جامع بود که توسط چین برگزار شد. این رویداد به شکل قابل توجهی به وطن پرستی و افتخار جامعه چین الهام بخشید. چینی‌هایی که آن دوران را تجربه کرده‌اند هنوز هم با شادی و نشاط آن را به یاد می‌آورند. ۲۰ سال پس از آن، بازی‌های آسیایی گوانگ‌جو برگزار شد که جهان با یک گوانگ‌جوی بشدت باز و معجزه اقتصادی چین روبرو گشت. بازی‌های آسیایی که امروز افتتاحیه آن برگزار می‌شود به طور کامل نشان دهنده بلوغ و ثبات کشوری بزرگ در مفهوم «سبز، هوشمند، مقتصد و متمدن» است.

هیچکس به سطح برگزاری و هیجان بازی‌های آسیایی هانگ‌جو شک نخواهد کرد. ماه گذشته شهر چنگ‌دو میزبانی موفق سی و یکمین یونورسیاد تابستانی را پشت سر گذاشت. سال گذشته پکن به طور موفقیت آمیزی میزبان المپیک زمستانی ۲۰۲۲ بود. قبل از آن، المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن برگزار شد و غیره.

میزبانی رویدادهای ورزشی بین‌المللی توسط چین در زمان‌ها و شهرهای مختلف دارای ویژگی‌های محلی و خصوصت زمانی خاص خود است و نه تنها هیجان‌های متفاوت دارد بلکه تاثیری عمیق نیز بر جهان می‌گذارد.

رویدادهای ورزشی بین‌المللی با «میزبانی چین» به یک برند مشهور تبدیل شده‌ است. این به معنای آن است که چین بهترین مکان‌های برگزاری رقابت‌ها و بهترین شرایط را برای ورزشکاران سراسر جهان فراهم می‌آورد به گونه‌ای که تصاویر و رکوردهای فراوانی برای جهان به یادگار گذاشته که می‌توان در تاریخ ثبت کرد.

این امر همچنین می‌تواند به عنوان یک لحظه جدید برای وحدت آسیایی تلقی شود. بازی‌های آسیایی از زمان شروع آن به شکلی متفاوت از بازی‌های المپیک،‌ حامل معنای حاکمیت، استقلال و وحدت متقابل کشورهای آسیایی است. این رویدادها علاوه بر برگزاری ورزش‌های رقابتی، نشانگر وحدت قاره‌ای با بیشترین جمعیت جهان، بزرگترین مساحت دنیا و اقوامی بشدت متنوع کل جهان است.

بازی‌های آسیایی به عنوان یک پل ارتباط، آشتی و دوستی نه فقط نشان دهنده قدرت ورزشکاران است بلکه فراهم کننده وحدت و همکاری در آسیا و جهان به حساب می‌آید. این نوع روحیه و توانمندی همواره به شکلی گسترده از جانب چین حمایت شده و شایسته تقدیر و تحسین از سوی همگان است.

آسیا با کمک تلاش‌های مشترک تمام کشورهای این قاره به دستاوردهای مشهور جهانی در صلح و توسعه طی چند سال اخیر دست یافته است.

همگان می‌دانند که شرایط کلی جهان امروز برای همکاری و توسعه در آسیا با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبروست. بسیاری شکاف‌های بالقوه و مشهود با تحریک نیروهای خارجی در قاره آسیا به وجود آمده است. نشانه‌های اختلاف و چند دستگی به شکل روزافزونی در حال نمایان ساختن خود است و «جنگ سرد جدید» و ابرهای سیاه آن هر لحظه نزدیکتر می‌شوند.

می‌توان گفت قاره آسیا در یک گذرگاه و یک مقطع تاریخی قرار دارد. مسیرِ انتخابی، سرنوشت و آینده این قاره را تعیین خواهد کرد. بازی‌های آسیایی در واقع یک مسیر روشن برای آسیا را مشخص می‌سازد که همانا تلاش برای پیشرفت، وحدت و همکاری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا