هانگ جو میزبان بازی های آسیایی توجه جهانیان را به خود جلب می کند

بزرگترین بازی های آسیایی در تاریخ در هانگ جو چین آغاز می شود، شهر هانگجو میزبان نوزدهمین دوره بازی های آسیایی توجه جهانیان را به خود جلب می کند.

هوا چون یینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین  روز ۲۱ سپتامبر اعلام کرد: رئیس جمهور شی جین پینگ در مراسم افتتاحیه نوزدهمین دوره بازی های آسیایی هانگ جو از ۲۲ تا ۲۳ سپتامبر شرکت خواهد کرد و ضیافت خوش آمدگویی و دیدارهای دوجانبه برای رهبران خارجی که برای شرکت به چین می آیند را ترتیب خواهد داد. در روز پنجشنبه، رهبران خارجی مانند بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و مشعل الاحمد الصباح  ولیعهد کویت، قبل از دیگران وارد هانگ جو شدند تا جذابیت این شهر علمی معروف به “بهشت” را تجربه کنند.

هوا چون یینگ گفت: این سومین بار است که چین میزبان بازی های آسیایی می شود. از بازی های آسیایی پکن ۱۹۹۰ تا بازی های آسیایی گوانگ جو ۲۰۱۰ و بازی های آسیایی هانگ جو، از چین در مراحل اولیه اصلاحات و گشایش، تا ورود اقتصاد چین به یک مرحله رشد سریع، قرار گرفتن چین در جایگاه قدرت دوم  اقتصادی جهان، شاهد توسعه سریع کشور در چند دهه گذشته از طریق سه دوره بازی آسیایی  هستیم.

گزارش‌های رسانه‌های مختلف در هانگ‌جو اخیراً  همیشه واژه “فناوری عالی” را ذکر کرده‌اند ، روبات خندان خاطرات عمیقی بر آنها گذاشته است. شبکه تلویزیونی نیل مصر گزارش داد که چین قصد دارد یک رویداد ورزشی با “ویژگی های چینی، سبک آسیایی و هیجان” را به جهان نشان دهد. این رویداد ۱۵ روزه نه تنها یک رویداد بزرگ برای فرهنگ ورزشی آسیا است، بلکه فرصتی برای چین در دوران پس از اپیدمی است تا چهره و سبک کشور میزبان را به جهان خارج نشان دهد.

“سبز، هوشمند و پایدار” به “کلید واژه” برای آماده سازی هانگ‌جو برای بازی های آسیایی تبدیل شده است. وینود کومار تیواری، جانشین مدیر کل  شورای المپیک آسیا، اخیراً گفت که در مقایسه با بازی‌های آسیایی قبلی، بازی‌های آسیایی هانگ‌جو احتمالا هوشمندانه‌ترین و دوست‌دارترین برای محیط‌ زیست‌ در تاریخ بازی‌های آسیایی است.

رسانه های عربی بازی های آسیایی هانگ‌جو را «نخستین بازی های آسیایی هوش مصنوعی» نامیدند. بر اساس گزارشها، همانطور که برگزارکننده اعلام کرد، این بازی‌های آسیایی اولین «بازی‌های آسیایی هوشمند» خواهد بود و بسیاری از تجربیات نوآورانه و فناوری‌های هوش مصنوعی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. انتظار می رود که فناوری هوش مصنوعی در آینده به طور فزاینده ای در مسابقات ورزشی مورد استفاده قرار گیرد و بازی های آسیایی هانگ‌جو آغاز این روند است.

«عوامل سیاسی» در این بازی های آسیایی نیز توجه جهان را به خود جلب کرده است. آسوشیتدپرس مدعی شد که کره شمالی هیئتی متشکل از ۱۹۱ نفر را برای شرکت در این بازیها اعزام کرده است. بر اساس گزارش‌ها، کره شمالی پس از اپیدمی کرونا مرزهای خود را بست و در المپیک ۲۰۲۱ توکیو شرکت نکرد. این اولین بار است که ورزشکاران کره شمالی پس از شیوع بیماری همه گیر به مسابقات بین المللی بزرگ باز می گردند.

کره جنوبی قصد دارد نخست وزیر هان دوک سو را برای شرکت در مراسم افتتاحیه بازی های آسیایی هانگ‌جو بفرستد. خبرگزاری یونهاپ با بیان اینکه کره جنوبی معمولاً مقاماتی در سطح وزیران را برای شرکت در مراسم افتتاحیه بازی های آسیایی اعزام می کند، اظهار داشت که این تغییر را می توان به عنوان قصدی برای بهبود روابط کره جنوبی و چین تلقی کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا