سفر مادورو به پکن؛ چین و ونزوئلا «شرکای خوب توسعه مشترک»

«شی جین پینگ»، رئیس جمهوری خلق چین چهارشنبه سیزدهم سپتامبر (۲۲ شهریور)، در گفتگو با «نیکلاس مادورو»، رئیس جمهور ونزوئلا اظهار داشت که ایجاد روابط مشارکت راهبردی در هر شرایط بین چین و ونزوئلا مطابق با انتظارات مشترک دو ملت و مطابق با روند کلی توسعه تاریخی محسوب می‌شود.

از ارتقای روابط دوجانبه گرفته تا صدور بیانیه مشترک پس از این دیدار تا امضای اسناد متعدد همکاری، سفر مادورو توسط خبرگزاری لاتین «ثمربخش» ارزیابی شد.

شی جین پینگ در دیدار روز چهارشنبه تاکید کرد که اصلاحات و گشایش یک سلاح جادویی مهم چین برای تحقق دستاوردها در جریان توسعه است و نیز تدابیر کلیدی برای تعیین سرنوشت چین معاصر محسوب می‌شود. حمایت چین از ایجاد مناطق ویژه اقتصادی ونزوئلا و تمایل چین برای به اشتراک گذاری تجربیات مربوطه با ونزوئلا و کمک به ونزوئلا برای ساخت و ساز کشور، این اظهارات چین با نیازهای واقعی ونزوئلا برای دستیابی به تحول اقتصادی و رهایی از «نظریه نفرین منابع» مطابقت دارد.

مادورو در سفر هفت روزه خود از چهار مکان بازدید و بر دستاوردها و تجربیات مدرنیزاسیون به سبک چینی تمرکز کرد. در ژوئن سال گذشته، ونزوئلا «قانون سازمانی مناطق ویژه اقتصادی» را امضا و شروع به ایجاد مناطق ویژه اقتصادی کرد. اولین ایستگاه سفر مادورو به چین شهر شن‌جن بود که «پنجره» اصلاحات و گشایش چین محسوب می‌شود. وی اعلام کرد که در چند هفته آینده هیئت‌های متعددی را به چین برای یادگیری از تجربیات پیشرفته چین در ساخت مناطق ویژه اقتصادی اعزام خواهد کرد؛ در شهر «شانگهای»، او گفت که یک «هیئت کارآفرین و تولید کننده» را به نمایشگاه بین‌المللی واردات چین در ماه نوامبر برای جذب سرمایه گذاری جدید جهت تحقق تنوع اقتصاد اعزام خواهد کرد؛ در استان «شان‌دونگ»، مادورو قصد خود را برای استفاده از این منطقه به عنوان الگویی برای توسعه ایالت‌های نفتیِ «آنسوآتگی» و «موناگاس» در شرق ونزوئلا ابراز کرد. او گفت: «هر چیزی که در سفرم به چین دیدم و شنیدم، پیشرفت و قدرت چین را به طور کامل نشان می‌دهد.»

داده ها نشان می‌دهد که در نیمه اول سال ۲۰۲۳، حجم تجارت دوجانبه کالا بین چین و ونزوئلا ۱ میلیارد و ۹۱۸ میلیون دلار بود که نسبت به سال قبل ۱۶.۰ درصد افزایش داشت. در جریان دیدار سران دو کشور، چین تمایل خود را برای گسترش واردات محصولات مخصوص و با کیفیت ونزوئلا اعلام کرد. طبق آخرین توافقنامه، قهوه و آوکادو ونزوئلا نیز روی میزهای غذاخوری مصرف‌کنندگان چینی دیده خواهد شد. علاوه بر این، در ژوئیه سال جاری، ونزوئلا اولین کشور در قاره آمریکا شد که به همکاری ایستگاه تحقیقات علمی بین‌المللی کره ماه که توسط چین آغاز به کار کرده، پیوست. همه این‌ها ثابت کرده است که چین و ونزوئلا «شرکای خوب توسعه مشترک» هستند.

به عنوان دو کشور در حال توسعه، چین و ونزوئلا می‌توانند همکاری را در سازوکارهای چندجانبه مانند سازمان ملل متحد و «جی ۷۷ و چین» تقویت کنند تا از منافع مشترک کشورهای در حال توسعه محافظت کنند. در ماه اوت امسال، مادورو اعلام کرد که ونزوئلا رسماً درخواست برای پیوستن به سازوکار همکاری «بریکس» را ارائه داده است. در بیانیه مشترک چین و ونزوئلا آمده که چین از تمایل مثبت ونزوئلا برای پیوستن به بریکس استقبال و از تلاش‌های ونزوئلا برای دستیابی به این هدف حمایت می‌کند. این نشان دهنده تمایل و تلاش چین برای حمایت از توسعه کشورهای جنوب جهانی و تقویت چندجانبه‌گرایی است.

ارتقاء روابط چین و ونزوئلا به سطح جدید بخشی جدایی‌ناپذیر از توسعه با کیفیت روابط چین و آمریکای لاتین است. از سفر «لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس‌جمهور برزیل با هیئت بزرگ سیاسی و تجاری به چین در آوریل امسال، تا سفر «شیومارا کاسترو» رئیس‌جمهور هندوراس به چین در ژوئن، تا تسریع امضای توافقنامه مذاکرات توافق‌نامه تجارت آزاد چین با چند کشوری آمریکای لاتین، ایجاد جامعه با سرنوشت مشترک چین و آمریکای لاتین در حال عمیق‌تر شدن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا