فجایع ناشی از هژمونی نظامی آمریکا باعث آسیب این کشور خواهد شد

در گزارشی که روز سه شنبه منتشر شد، آمده است که هژمونی نظامی ایالات متحده فجایع انسانی را بر غیرنظامیان در سراسر جهان تحمیل کرده و در عین حال آسیب جدی به خود ایالات متحده وارد آورده است.

این گزارش با عنوان ریشه ها، حقایق و خطرات هژمونی نظامی ایالات متحده توسط موسسه شین هوا، اتاق فکر خبرگزاری شین هوا منتشر شده است. گزارش آنها شکل‌گیری هژمونی نظامی ایالات متحده را ترسیم می‌کند، روش‌هایی را که واشنگتن برای حفظ آن اتخاذ کرده است، خلاصه می‌کند و با حقایق و داده‌ها به بررسی خطرات آن می‌پردازد.

ایالات متحده برای حفظ هژمونی نظامی خود، غیرنظامیان را کشته، حاکمیت و کرامت انسانی دیگر کشورها را زیر پا گذاشته و به محیط زیست محیطی آسیب رسانده است.

این گزارش با اشاره به اینکه «جنگ ویتنام منجر به کشته شدن ۲ میلیون غیرنظامی، جنگ در افغانستان بیش از ۱۰۰۰۰۰ تلفات غیرنظامی و جنگ عراق بین ۲۰۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰ غیرنظامی را گرفت، ایالات متحده باعث فجایع انسانی بی شماری در سراسر جهان شده است.»

آسیب جدی به خود ایالات متحده

بر اساس این گزارش جنگ‌هایی که پس از حملات ۱۱ سپتامبر توسط ایالات متحده آغاز شد و در آن شرکت کرد، منجر به کشته شدن بیش از ۷۰۰۰ سرباز آمریکایی و حدود ۸۰۰۰ پیمانکار دفاعی ایالات متحده شد، در حالی که بیش از ۳۰۰۰۰ سرباز آمریکایی خودکشی کردند که چهار برابر تعداد کشته‌شدگان در جنگ است.

ایالات متحده از سال ۲۰۰۱ بیش از ۵.۸ تریلیون دلار برای جنگ ها هزینه کرده است و بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار برای مراقبت های پزشکی و ناتوانی جانبازان جنگ در افغانستان و عراق هزینه کرده است، در حالی که ۲.۲ تریلیون دلار دیگر باید در همین زمینه در ۳۰ سال آینده سرمایه گذاری شود. در این بیانیه آمده است که بار سنگینی بر دوش مالیات دهندگان گذاشته است.

این گزارش شرح داد دروغ ها و فریب های پی در پی ایالات متحده در جنگ ها نیز همچنان اعتبار آن را از بین برده است. یک نظرسنجی منتشر شده توسط مرکز تحقیقاتی پیو در سال ۲۰۱۹ نشان داد که شهرت بین المللی ایالات متحده از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ به طور قابل توجهی کاهش یافته است و خارجی هایی که قدرت و نفوذ ایالات متحده را تهدیدی جدی می دانند از ۲۵ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۴۵ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.

ایالات متحده از طریق “جنگ های بی پایان” خود در خارج از کشور، مجموعه ای از نیروهای سیاسی مانند نظامی گری، تقویت قدرت اجرایی، بیگانه هراسی، شبه میهن پرستی و عوام فریبی را به راه انداخته است که همگی در تضاد با اخلاق مدنی است که یک دموکراسی سالم بر آن متکی است. این بیانیه تاکید کرد که این روند سلطه گرایانه ناآرامی های داخلی را تشدید می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا