فرصت‌های طلایی تدابیر جدید چین برای سرمایه گذاری خارجی

یک کارشناسِ «مرک پژوهش توسعه شورای دولتی» تاکید کرد چین جذب و استفاده از سرمایه گذاری خارجی را همزمان با پیشبرد توسعه اقتصادی خود حیاتی می‌داند و دستورالعمل‌هایی که اخیرا اعلام شده با هدف فراهم کردن یک محیط تجاری مطلوب‌تر و فرصت‌های بازار گسترده‌تر برای شرکت‌های با سرمایه خارجی، رونمایی شده است.

در دستورالعمل‌هایی که شورای دولتی در نیمه ماه جاری میلادی اعلام کرد، ۲۴ تدبیر ویژه در ۶ بعد مطرح شده که شامل تضمین رفتار ملی با شرکت‌های با سرمایه خارجی، افزایش حمایت مالی و مالیاتی و فراهم آوردن یک محیط تجاری در سطح جهانی است که بازارمحور، قانون‌مدار و بین‌المللی‌ باشد.

«جانگ چی» رئیس دپارتمان پژوهش روابط اقتصادی خارجیِ «مرکز پژوهش توسعه شورای دولتی» گفت: این دستورالعمل‌ها به موقع رونمایی شد.

پاندمی کووید-۱۹، مناقشات ژئوپلتیک و حمایت‌گرایی تجاری و سرمایه‌گذاری به احیای اقتصادی و سرمایه گذاری فرامرزی کُند جهان منجر شده است.

جانگ ادامه داد، در این شرایط،‌ رونمایی و اجرای دستورالعمل‌های شورای دولتی به تقویت هر چه بیشتر اعتماد شرکت‌های چندملیتی به عملیات‌های طولانی‌مدت خود در چین، کمک خواهد کرد.

وی تاکید کرد: این تدابیر وقتی اجرایی شوند، همچنین انگیزه تازه‌ای به احیای سرمایه گذاری فرامرزی جهانی و تثبیت زنجیره‌های صنعتی و تامین جهانی تزریق خواهند کرد.

این کارشناس گفت که برخی از این تدابیر صنایع خدمات مدرن چین را توسعه خواهند بخشید تا شرکت‌های چندملیتی بتوانند وارد بخش‌های نوظهور شوند، مانند خدمات ارزش افزوده در صنعت مخابرات، و از فرصت‌های رشد در توسعه اقتصاد دیجیتال کشور بهره‌مند گردند.

رئیس دپارتمان پژوهش روابط اقتصادی خارجیِ «مرکز پژوهش توسعه شورای دولتی» افزود: برخی تدابیر سرمایه گذاری خارجی را برای مشارکت در نیروی نوآوری چین ترغیب می‌کند، اجازه می‌دهد محصولات خارجی جدید به ویژه محصولات بخش سلامت سریعتر وارد بازار چین شوند و سازوکارهای مدیریت امنیت تسهیل‌شده برای جریان‌های داده‌های فرامرزی را مورد بررسی قرار دهند.

در عین حال چندین تدبیر برای تقویت حفاظت از حقوق قانونی سرمایه گذاری خارجی و افزایش حمایت از شرکت‌های با سرمایه خارجی به منظور فراهم آوردن یک محیط تجاری مطلوب‌تر، اختصاص داده شده است.

جانگ چی در پایان خاطرنشان کرد این دستورالعمل‌ها به طور کامل نشان‌دهنده اعتماد و عزم چین به سیاست گشایش با استاندارد بالا و جذب شرکت‌های چندملیتی به منظور مشارکت در ساخت مدرنیزاسیون چین است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا