چرا آقای «شی» در سفر به آفریقا از «راستی، همدلی و صداقت» سخن گفت؟

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین و «سیریل رامافوسا» رئیس جمهور آفریقای جنوبی عصر پنجشنبه ۲۴ آگوست (۲ شهریور) مشترکا ریاست نشست گفتگوی سران چین-آفریقا در ژوهانسبورگ را بر عهده گرفتند. طی این نشست رهبر چین با صمیمت یادآوری کرد: پس از اینکه در سال ۲۰۱۳ رئیس جمهور چین شدم، در نخستین سفر خارجی به آفریقا آمدم و مفهوم سیاستی «راستی، همدلی و صداقت» در قبال آفریقا را مطرح کردم.

رئیس جمهور چین در سال ۲۰۱۳ در «مرکز کنفرانس بین‌المللی نایرره» در تانزانیا با طرح مفهوم سیاستی راستی،‌ همدلی و صداقت برای جهان،‌ قاطعانه اعلام کرد که چین و آفریقا همواره دوستانی قابل اعتماد و شرکایی صادق خواهند بود و تاکید نمود «چین و آفریقا همیشه یک جامعه با سرنوشت مشترک بوده‌اند».

جمهوری خلق چین طی ۱۰ سال گذشته با آفریقا همکاری کرده تا از روح دوستی و همکاری چین-آفریقا قدرت بگیرند، قاطعانه در مسیر همبستگی همکاری به پیش بروند، اخلاق را در وضعیت متغییر بین‌المللی رعایت کنند و به یکدیگر تحت شرایط اپیدمی کرونا کمک کنند. همانطور که رهبر چین گفت، چین و آفریقا «وارد مرحله‌ای جدید از ساخت مشترک جامعه سطح بالای چین-آفریقا با سرنوشت مشترک شده‌اند».

چین بزرگترین کشور در حال توسعه جهان و آفریقا قاره‌ای با بیشترین کشورهای در حال توسعه دنیاست. چین و آفریقا به دلیل مواجهات تاریخی مشابه و ماموریت‌های تاریخی مشترک به هم پیوند خورده و رابطه نزدیکی دارند. راستی، همدلی و صداقت منعکس‌کننده خرد تاریخی تبادلات دوستانه چین-آفریقا و ترویج‌دهنده و هدایت‌کننده توسعه روابط چین-آفریقا در دوره جدید است.

با نگاهی به سرزمین وسیع آفریقا از ساختمان مرکزی «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آفریقا» که با کمک چین ساخته شده گرفته تا ساخت مشترک پروژه برجسته «کمربند و جاده» و «راه آهن مومباسا-نایروبی»، می‌توان تاثیر مفهوم راستی، همدلی و صداقت را حس کرد و دید که همکاری علمگرایانه چین-آفریقا به نتایج پرباری دست یافته است. همچنین آموزش و تبادل مهارت‌های فنی و حرفه‌ای در «کارگاه لوبان» و فعالیت‌های رایگان درمانی مانند «سفر روشنی» و «سفر عشق» به بهبود سلامت و رفاه مردم آفریقا کمک کرده است…اینها تصویری متحرک از مردم چین و آفریقا برای شناسایی بهتر یکدیگر و حرکت به سوی جلو محسوب می‌شود که به تدریج نتایج آن آشکار خواهد شد.

چین وقتی با دوستان آفریقایی تعامل می‌کند از واژه «صداقت»؛ وقتی با آفریقا همکاری می‌کند از واژه «راستی»؛ وقتی به تقویت دوستی چین-آفریقا می‌پردازد از واژه «حرفه‌ای» و وقتی به حل مسائل در همکاری می‌پردازد از واژه «صداقت» استفاده می‌کند و به بیان دیگر قولش را با عملش یکی کرده است.

سخنرانی کلیدی شی جین پینگ در نشست گفتگوی سران که در ژوهانسبورگ ایراد شد، بر «پیشبرد مشترک هدف مدرنیزاسیون و ساخت آینده‌ای روشن برای چین و آفریقا» متمرکز بود، موضوعی که همراستا با روند توسعه عمومی جهان امروز و خواست مشترک مردم چین و آفریقاست.

«کدام مسیر توسعه، مناسب‌ترین برای آفریقاست، همان که مردم آفریقا بیشترین تمایل را به آن داشته باشند؛ پیشبرد یکپارچگی مسیر مدرنیزاسیون مستقلی است که از سوی کشورها و مردم آفریقا برگزیده شده است. چین همواره حمایتی قاطعانه داشته و خواستار همراهی کردن با مسیر مدرنیزاسیون آفریقاست»…سخنرانی آقای شی نشان‌دهنده سلوک و رفتار دیپلماسی چین و منعکس‌کننده تعهد قاطعانه چین به مفهوم «همواره عضوی از جهان در حال توسعه بودن» است.

رهبر چین با تمرکز بر ایجاد محیطی مناسب برای تحقق چشم اندازهای توسعه چین و آفریقا، پیشنهادهای «ترویج مشترک یک نظم بین‌المللی منصفانه و معقولانه»، «حفظ مشترک یک محیط جهانی صلح آمیز و امن» و «ساخت مشترک یک اقتصاد جهانی باز و جامع» را پیشنهاد داد.

این طرز تفکر چینی و مسئولیت پذیری آن تحسین قلبی فراوانی را به دنبال داشته و اکثر کشورهای آفریقایی به آن اذعان کرده‌اند.

«چین یک شریک حتمی و مهم برای آفریقا به منظور دستیابی به مدرنیزاسیون است». بسیاری از سران آفریقا که در نشست گفتگوی ژوهانسبورگ حضور یافته بودند تاکید کردند تدابیر پیشنهاد شده توسط شی جین پینگ بار دیگر نشان داد که چین یک دوست و شریک راستین است که نگران نیازهای آفریقاست.

مردمان همفکر با فاصله کوه‌ها و دریاها از هم دور نمی‌شوند. همکاری دوستانه چین-آفریقا نوشتن فصل بزرگ جدیدی را شروع کرده و مفهوم سیاستی «راستی، همدلی و صداقت» در قبال آفریقا قطعا سرزندگی و ارزش دوران‌ها را نشان خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا