گفتمان شی جین پینگ درباره مدرنیزاسیون چین و آفریقا

شامگاه پنجشنبه ۲۴ اوت، شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین و سیریل رامافوسا رییس جمهور آفریقای جنوبی در ژوهانسبورگ گفت و گوی سران چین و آفریقا را برعهده گرفتند. شی جین پینگ در این نشست تحت عنوان «همکاری برای پیشبرد مدرنیزاسیون و ایجاد مشترک آینده بهتر برای چین و آفریقا» سخنرانی ایراد کرد.

ارزش مدرنیزاسیون چین برای دیگر کشورها

در جهان امروز که شاهد تحولات و مسایل و چالش های مختلف است، چین و آفریقا در حال جستجوی راه مدرنیزاسیون خود هستند. شی جین پینگ رییس جمهور چین در سخنرانی خود با اشاره به هدف ساخت کشور سوسیالیستی قدرتمند و حاکی از ثروت، دموکراسی، تمدن، همآهنگی و زیبایی، بر تفاوت مدرنیزاسیون چین با غرب تاکید کرد که از طرق صلح آمیز تحقق می یابد.

اتحادیه آفریقا نیز «دستورالعمل ۲۰۶۳» را تدوین کرده و درصدد ایجاد آفریقای جدید حاکی از صلح، همبستگی، شکوفایی و استقلال است. آقای  شی در سخنان خود نیز بر پشتیبانی قاطع چین از راه مدرنیزاسیون کشورها و مردم آفریقا تاکید کرد.

چگونگی دستیابی به هدف مدرنیزاسیون

مردم چین و آفریقا خواهان برآورده شدن آرزوی خود برای مدرنیزاسیون هستند. رییس جمهور چین در این باره گفت: چین و آفریقا باید با همدلی و همآهنگی، محیط مطلوب توسعه را فراهم کنند. وی در این راستا پیشنهادهایی از جمله اجرای چندجانبه گرایی واقعی، مخالفت با استعمار و سلطه جویی، پیشبرد نظم جهانی در مسیر عادلانه تر و منصفانه تر، حل منازعات با گفت و گو و همکاری را مطرح کرد.

چین برای کمک به مدرن‌سازی آفریقا چه خواهد کرد؟

در گفتگوی رهبران چین و آفریقا، شی جین پینگ اظهار داشت که چین مایل است در مسیر مدرن‌سازی آفریقا همراه باشد و مجموعه ای از طرح ها و اقدامات را برای کمک به توسعه آفریقا پیشنهاد کرد.

چین “ابتکار حمایت از صنعتی سازی آفریقا” را راه اندازی کرده و منابع و شرکت‌های چینی برای حمایت از توسعه صنعت تولید آفریقا و تحقق صنعتی شدن و تنوع اقتصادی آفریقا را بسیج خواهد کرد.

چین برنامه کمک به نوسازی کشاورزی آفریقا را اجرایی می کند، به محصولات آفریقایی مانند قهوه اتیوپی، سس فلفل قرمز رواندا، چای سیاه کنیا، شکلات غنا و بادام هندی تانزانیا برای ورود به بازار چین کمک کرده و دسته جدیدی از کمک های غذایی اضطراری را به کشورهای آفریقایی نیازمند ارائه می کند و به کمک خود به آفریقا در گسترش کشت محصولات غذایی و تحول و ارتقای کشاورزی آفریقا ادامه می دهد.

پکن همچنین “طرح همکاری چین و آفریقا برای آموزش استعدادها ” را اجرا می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا