حضور «شی جین پینگ» در کنفرانس مطبوعاتی ویژه پانزدهمین نشست رهبران کشورهای «بریکس»

«شی جین پینگ»، رئیس جمهوری خلق چین پیش از ظهر ۲۴ اوت (۲ شهریور)،  در ژوهانسبورگ در کنفرانس مطبوعاتی ویژه پانزدهمین نشست رهبران کشورهای «بریکس» شرکت کرد.

در این نشست اعلام شد که ایران، آرژانتین، مصر، اتیوپی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای حضور در سازوکار همکاری کشورهای بریکس دعوت شده‌اند.

شی جین پینگ در این نشست طی سخنرانی مهمی تاکید کرد: کشورهای بریکس کشورهای تاثیرگذاری هستند که برای صلح و توسعه جهان مسئولیتی مهم را برعهده گرفته‌اند. در این دیدار، ما درباره مسائل مختلفی از جمله وضعیت کنونی جهان تبادل نظر کردیم. همچنین عمیقا به موضوع همکاری کشورهای بریکس پرداختیم، به شناخت مشترک گسترده رسیدیم، بیانیه اجلاس سران را منتشر کردیم و به نتایج مفیدی دست یافتیم.

وی افزود: رهبران پنج کشور بریکس مشترکا به توافق رسیدند که از ایران، آرژانتین، مصر، اتیوپی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی دعوت کنند تا به عضویت بریکس در آیند. چین به این کشورها تبریک می‌گوید و تلاش‌های آفریقای جنوبی به عنوان کشور ریاست و «سیریل رامافوسا» رئیس جمهوری آفریقای جنوبی را عالی ارزیابی می‌کند.

آقای شی تاکید کرد که این افزایش اعضا امری تاریخی است که اراده کشورهای بریکس برای همکاری و همبستگی با کشورها در حال توسعه را نشان داده و با انتظار جامعه جهانی و سود مشترک کشورهای بازار نوظهور و کشورهای در حال توسعه هماهنگ است. این بار افزایش عضو نیز نقطه شروع جدید همکاری بریکس به شمار می‌رود و به سازوکار همکاری بریکس پویایی جدید را تزریق خواهد کرد و بیش از پیش قدرت صلح و توسعه جهان را تقویت می‌بخشد.

رهبر چین اضافه کرد: معتقدم تا زمانی که ما با هم کار کنیم، همکاری بریکس پتانسیل بالایی خواهد داشت و کشورهای بریکس آینده امیدوارکننده‌ای خواهند داشت. اجازه دهید با هم تلاش کنیم تا فصلی جدید برای همبستگی و همکاری کشورهای بازار نوظهور و کشورهای در حال توسعه با هدف تحقق توسعه را بنویسیم!

سیریل رامافوسا رئیس جمهوری آفریقای جنوبی به عنوان ریاست کنفرانس، «لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا»، رئیس جمهوری برزیل، «نارندرا مودی» ، نخست وزیر هند و «ولادیمیر پوتین» (به طور آنلاین) در این اجلاس حضور داشتند.

در این اجلاس «بیانیه ژوهانسبورگ پانزدهمین نشست رهبران کشورهای بریکس» به تصویب رسیده و منتشر شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا