گسترش ناتو به ناامنی و افزایش بودجه نظامی دامن می‌زند

ناتو در گفتمان خود با ارائه تصویر یک قدرت متخاصم از چین باعث ایجاد احساس ناامنی و  در میان کشورهای  آسیایی و شهروندان آنها و در نتیجه اقدام این کشورها به افزایش بودجه نظامی خود و ورود آنان به یک رقابت تسلیحاتی شده است.

یک ابزار آمریکایی

خانم «لی پی می» کارشناس سیاسیِ «دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی» در مصاحبه ای گفت: توسعه ناتو با فراتر رفتن از هدف اولیه خود، تاثیری بی‌ثبات‌کننده بر امور جهانی دارد چرا که این بلوک نظامی به دنبال مرتبط باقی ماندن با جهان چندقطبی در حال ظهور است.

وی تاکید کرد این اتحاد نظامی گرچه با شرکای اروپایی تشکیل شد اما به طور کامل به مطیع خواسته ایالات متحده تبدیل شده که به طور یکجانبه عمل می‌کند در حالی که انتظار پیروی  بی چون و چرا از سوی دیگر کشورهای عضو را دارد.

وی به دنبال برگزاری نشست ناتو در ویلینوس پایتخت لیتوانی که چین را به عنوان یک «چالش نظام‌مند برای امنیت اروپا-اقیانوس اطلس» توصیف کرد، گفت: ما به شکل روزافزونی شاهد این هستیم که چگونه ناتو به خدمتگزار منافع نه همه اعضای آن بلکه چند عضو خاص مثل ایالات متحده تبدیل شده است. بنا بر این ناتو نمی‌تواند دیگر آن نوع ثبات را از طریق دفاع جمعی که مطلوب دیگر اعضا هست فراهم کند و در عوض به یک ابزار مورد استفاده برای آمریکا به منظور حفظ جایگاه برتر آن تبدیل شده است.

فشار بر کشورها برای جانبداری

خانم لی افزود: اقدامات برای تحت فشار گذاشتن اعضای «اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا» (آسه‌آن) نیز تاثیرات زیان‌آوری بر این منطقه می‌گذارد تا نهایتا اعضای آن تسلیم شوند و شروع به جانبداری علیه چین کنند، کشوری که یکی از شرکای تجاری کلیدی آنهاست.

این محقق دانشگاه سنگاپور با اشاره به اینکه جنگ‌طلبی ابلهانه ناتو ممکن است کشورها را ترغیب به اولویت دادن به افزایش بودجه نظامی و وارد شدن به رقابت تسلیحاتی کند در حالی که هیچ تهدید واقعی وجود ندارد، تاکید کرد ترسیم چین به عنوان یک قدرت متجاوز، وحشت آفرینی محض است به گونه‌ای که یک احساس کاذب ناامنی در میان کشورهای آسیایی و شهروندان آنها ایجاد می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا