ساخت سیستم صنعتی مدرن چین از نگاه آقای «شی» چگونه است؟

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین اخیرا به استان «جیانگ‌سو» که در ساحل شرقی چین واقع شده، سفر کرد. وی پیشنهاد داد که جیانگ‌سو به عنوان مدلی برای تسریع ساخت یک سیستم صنعتی مدرن با تولید پیشرفته و اقتصاد واقعی به عنوان پایه و اساس آن در نظر گرفته شود و توسعه با کیفیت اقتصاد چین را ترویج کند. اما چگونه باید این سیستم صنعتی مدرن را درک کرد؟

سیستم صنعتی مدرن یعنی چه؟

گزارش بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین اظهار می‌دارد: «برای ساخت یک سیستم صنعتی مدرن. تاکید بر تمرکز روی اقتصاد واقعی برای توسعه اقتصادی، ترویج صنعتی سازی جدید و تسریع ساخت یک قدرت تولیدی، یک قدرت کیفی، یک قدرت فضایی، یک قدرت حمل و نقل، یک قدرت شبکه و یک چین دیجیتال ضروری است.»

بر اساس برنامه راهبردی حزب حاکم چین برای این کشور، سیستم صنعتی مدرن شامل تولید پیشرفته، هوشمند و سبز؛ صنایع نوظهور راهبردی مانند فناوری اطلاعات، هوش مصنوعی، زیست‌فناوری، انرژی جدید، مواد جدید و صنعت حفاظت از محیط زیست سبز؛ یک صنعت خدماتی مدرن که عمیقا با تولید پیشرفته و کشاورزی مدرن ادغام شده؛ یک خوشه صنعتی دیجیتال که عمیقا با اقتصاد واقعی در هم آمیخته؛ یک سیستم زیرساخت مدرن است.

چرا آقای «شی» شخصا به ترویج ساخت یک سیستم صنعتی مدرن اهمیت می‌دهد؟

از نقطه نظر تجربه توسعه جهانی، اقتصاد واقعی و صنعت تولید ستون‌های مهم رفاه اقتصادی کشور هستند. توسعه مفرط اقتصاد مجازی به پوک شدن اقتصاد خواهد انجامید. برای چین دستیابی به این هدف بدون داشتن یک پایه و اساس فنی و مستحکم به منظور ساخت یک کشور سوسیالیستی مدرن قدرتمند، امکانپذیر نیست.

چین پس از بیش از ۴۰ سال توسعه به یک نقطه قوت در صنعت تولید دست یافته، دارای توانمندی‌های تولید کل و سیستم‌های پشتیبانی است و تنها کشور جهان است که تمام طبقه‌بندی‌های صنعتی سازمان ملل را داراست. با این وجود هنوز شکاف بزرگی در حوزه‌هایی مثل فناوری تراشه، تجهیزات نیمه‌رسانا و موتورهای هواپیما وجود دارد.

زنجیره صنعتی چین در حال حاضر با بازسازی زنجیره صنعتی تحت انقلاب صنعتی نوظهور، سرکوب ایالات متحده علیه چین در حوزه های‌تک و «جداسازی» و «گسست زنجیره»ی ضدجهانی سازی، نوسانات گسترده در تامین محصولات اولیه و مناقشه میان روسیه و چین روبروست.

بر همین اساس ریسک‌های ایمنی صنعتی بزرگی ممکن است ایجاد شود. این عوامل آقای شی را بر آن داشت تا اهمیت فراوانی به تقویت ساخت یک سیستم صنعتی مدرن بدهد.

نظر شی جین پینگ درباره ساخت یک سیستم صنعتی مدرن

رهبر چین طی بازدید از استان جیانگ‌سو اظهارنظرهای مهمی در این خصوص مطرح کرد. اول، اهمیت دادن به اقتصاد واقعی، تحکیم جایگاه برجسته صنایع سنتی و تسریع ساخت یک سیستم صنعتی مدرن با تولید پیشرفته به عنوان پایه و اساس آن. دوم حصول پیشرفته‌های مداوم در نوآوری فناورانه، به پیش بردن توسعه با کیفیت بالا با فناوری و بهبود مداوم گذار و صنعتی سازی دستاوردهای علمی و فناوری. سوم تسریع ارتقاء مکرر فناوری‌های کلیدی و محصولات مهم و تقویت هوشمند فناوری‌های جدید به منظور بهبود امنیت انرژی ملی و تضمین توانمندی‌ها.

معنای ساخت یک سیستم صنعتی مدرن چین برای دنیا چیست؟

در تفکر اقتصادی شی جین پینگ، «ترویج گشایش سطح بالا» جایگاه مهمی دارد. محتوای اصلی این تفکر تکیه بر برتری‌های بازار فوق گسترده چین، جذب عناصر منبع جهانی با چرخه داخلی، ارتقاء تاثیر ارتباط این دو منبع در بازارهای داخلی و بین‌المللی، توسعه پیوسته گشایش صنعتی و ایجاد یک محیط کسب و کار بازارمحورِ، قانونمندِ در سطح یک بین‌الملل دارد.

ساخت یک سیستم صنعتی مدرن چین چه نفعی برای جهان دارد؟

رهبر چین طی سفیر اخیر خود به جیانگ‌سو تاکید کرد چین چرخه دوگانه داخلی و بین‌المللی را خواهد گشود، به نوآوری راه‌ها و تدابیر جدید برای جذب سرمایه گذاری خارجی و توسعه گشایش ادامه خواهد داد، یک قطب گشایش دو طرفه برای یکپارچگی با جهان خواهد ساخت، توسعه نوآورانه تجارت خارجی را ترویج خواهد کرد و به شکلی پیوسته بازار بین‌المللی را تحکیم و توسعه خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا