سفر وزیر خزانه داری آمریکا به چین و تاکید دوباره بر بهبود روابط دو کشور

یک ماه پس از پایان سفر آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده به پکن، جانت یلن وزیر خزانه داری آمریکا برای یک سفر چهار روزه از روز پنجشنبه ۱۳ژولای به چین خواهد رفت. در زمانی که دو اقتصاد بزرگ جهان در مورد مسائل اقتصادی، نظامی و امنیتی دچار شک و تردید شده‌اند، جامعه بین‌المللی اولین سفر یلن به چین تحت عنوان رئیس خزانه‌داری آمریکا را راهی برای کاهش تنش‌ها و تنظیم مجدد روابط بین چین و ایالات متحده پیش‌بینی می‌کنند.

سفر یلن به پکن یک نشانه مثبت برای روابط چین و ایالات متحده خوانده می شود. درحالی که واشنگتن موضع تقابلی و خصمانه علیه پکن اتخاذ می کند، یلن بارها خواستار روابط “سالم” و “عادلانه” با چین شده است. یلن در ماه آوریل در دانشگاه جانز هاپکینز با تاکید بر اهمیت ارتباطات بین دو قدرت اقتصادی گفت: “ما به دنبال جدا کردن اقتصاد خود از چین نیستیم. جدایی کامل اقتصادهای ما برای هر دو کشور فاجعه بار خواهد بود.”

واشنگتن پست در مقاله‌ای نوشت: “یلن می‌تواند انتظار استقبال گرم در پکن را داشته باشد، چون پکن او را حامی روابط سازنده در زمانی می‌داند که حال و هوای سیاسی واشنگتن قاطعانه با چین دشمنی می‌کند”.

اهمیت ارتباط بین دو اقتصاد بزرگ جهان را نمی توان بیش از حد مورد تاکید قرار داد. با این حال، همانطور که دیوید لووینگر، مدیر عامل گروه بازارهای نوظهور TCW که به هماهنگی مذاکرات اقتصادی ایالات متحده و چین برای دولت باراک اوباما کمک کرد، در مقاله بلومبرگ خاطرنشان کرد: «تعجب آور است که دولت های ایالات متحده و چین چقدر کم صحبت می کنند.” لووینگر به این واقعیت اشاره کرد که “مقامات کلیدی اقتصادی در هر دو کشور یکدیگر را نمی شناسند.”

از زمان اجلاس سران در بالی (نوامبر سال گذشته) ، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و جو بایدن، همتای آمریکایی وی دو کشور لفاظی های تندی در تعاملات و اقداماتی تاثیر گذار بر اقتصاد انجام داده اند. واشنگتن از مجموعه ای از کنترل های صادراتی پرده برداری کرده است که شرکت های چینی را از خرید تراشه های پیشرفته بدون مجوز منع می کند و متحدان را متقاعد می کند که به آن بپیوندند. در ماه ژوئن، هلند، تحت فشار ایالات متحده، محدودیت‌های صادراتی جدیدی را اعلام کرد تا چین را از ابزارهای کلیدی ساخت تراشه‌ها دور کند. در پاسخ، پکن با اعمال کنترل‌های صادراتی بر گالیوم و ژرمانیوم – دو ماده خام استراتژیک که در زنجیره تامین جهانی تراشه‌سازی حیاتی هستند، واکنش نشان داد.

در این زمینه، تلاش برای از سرگیری گفتگوها از جمله دیدارهای بلینکن و یلن از پکن ضروری است. بر اساس گزارش واشنگتن پست، یلن در طول اقامت چهار روزه خود در چین، قرار است جلسات متعددی با مقامات عالی رتبه چینی داشته باشد که بخشی از تلاش های مشترک دو کشور برای توقف بدتر شدن روابط است. به گزارش نیویورک تایمز، اعتقاد بر این است که کنترل فناوری و تجارت، بهبود محیط تجاری، بررسی ارز و رسیدگی به بدهی های جهانی در راس برنامه های سفر یلن قرار دارند.

استفان اولسون، محقق ارشد در بنیاد Hinrich و مذاکره‌کننده سابق تجاری دفتر نماینده تجاری ایالات متحده، معتقد است که گفتگوهای یلن با مقامات چینی “مثبت و به نفع ایالات متحده و چین خواهد بود.” ساوت چاینا مورنینگ پست به نقل از اولسون نوشت: “از این زمان تا آن زمان، همه تلاش‌ها برای آرام نگه داشتن فضا انجام خواهد شد. هدف کوتاه‌مدت اولیه، از سرگیری گفت‌وگو [میان رهبران دو کشور] است”.

سفر یلن و ژست استقبال چین نشان می دهد که پکن و واشنگتن هر دو مایلند از بدتر شدن روابط جلوگیری کنند. چین و ایالات متحده به عنوان دو قدرت اقتصادی، مسئولیت دارند اختلافات را تحت کنترل درآورند و دست به دست هم دهند تا برای منافع عمومی جهان همکاری کنند. بهبود روابط چین و آمریکا نه تنها برای دو کشور بلکه برای بهبود اقتصاد جهانی نیز اهمیت دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا