جذب سرمایه گذاران خارجی همزمان با گشایش بازار سرمایه چین

تحلیلگران بانک‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های اوراق بهادار پیش‌بینی می‌کنند که بازار سرمایه چین، که با سیاست‌ها و اقدامات سخت‌گیرانه از سوی آمریکا مواجه است، به جذب سرمایه‌گذاری خارجی در نیمه دوم سال جاری ادامه خواهد داد.

آمار مالی ارائه شده در سایت Eastmoney.com نشان می دهد با ثبت عملکرد قابل توجه در نیمه اول سال، بازار سرمایه یک جریان خالص انباشته وجوه ورودی به ارزش ۱۸۳.۳۲ میلیارد یوان (حدود ۲۵.۴۴ میلیارد دلار آمریکا) را در این دوره ثبت کرد. در حالی که داده ها در مدت مشابه سال گذشته حدود ۷۱.۸ میلیارد یوان بود.

تحلیلگران معتقدند با وجود چشم انداز اقتصادی خوش بینانه برای چین و همچنین جذابیت بالای ناشی از فضای رشد قابل توجه در بازار سرمایه چین و نیز همت این کشور برای باز کردن بیشتر بازار سرمایه، انتظار می رود سرمایه گذاری خارجی در نیمه دوم سال افزایش یابد.

بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس پیش بینی می کند که حرکت چرخه ای رشد چین در نیمه دوم سال تقویت شود. این بانک سرمایه‌گذاری انتظار دارد که با بهبود احساسات سرمایه‌گذاران پس از معرفی سیاست‌های مطلوب ، صندوق‌های خارجی سرمایه‌گذاری خود را در بازار سهام چین افزایش دهند

سهام چینی که در حال حاضر در اختیار صندوق‌های خارجی موجود هست، هنوز در سطح پایینی قرار دارد، در حالی که ریسک پذیری صندوق‌های خارجی نسبت به قرار گرفتن در معرض چین بالاتر از میانگین تاریخی است.

یی هویمان، رئیس کمیسیون نظارت بر بازار اوراق بهادار چین طی سخنانی در مجمع لوجیاجی که ماه گذشته در شانگهای برگزار شد، گفت که چین به سیاست اساسی باز کردن بازارها پایبند خواهد بود و بدون هیچ گونه تغییری “گشایش همه جانبه” بازارها را ترویج خواهد کرد.

فانگ شینگهای، نایب رئیس کمیسیون نظارت بر بازار اوراق بهادار چین گفت که چین به طور پیوسته به گسترش بازگشایی انواع معاملات آتی خاص ادامه می‌دهد و دامنه طرح سرمایه‌گذار نهادی خارجی واجد شرایط دلار (QFII) و خواهر و برادر یوآن، RQFII را گسترش می‌دهد.

شورای دولتی چین در بخشنامه ای که روز پنجشنبه منتشر شد، اعلام کرد: در آخرین اقدامات سیاستی برای باز کردن بیشتر بازار سرمایه، چین به مؤسسات مالی خارجی در مناطق آزاد تجاری واجد شرایط اجازه می دهد خدمات مشابهی به همتایان چینی خود ارائه دهند.

در واقع، موسسات خارجی به طور مستمر حضور خود را در بازار چین افزایش داده اند، زیرا چین سقف مالکیت آنها را در زمینه های خاصی از تجارت، از جمله اوراق بهادار، قراردادهای آتی و وجوه کاهش می دهد. در اوایل سال جاری، کمیسیون نظارت بر بازار اوراق بهادار چین  به شرکت مدیریت سرمایه Schroders مجوز عرضه عمومی اعطا کرد.

زنگ گانگ، معاون مدیر آزمایشگاه ملی مالی و توسعه چین گفت که این اقدامات پس از اجرا، نوآوری تجاری و توسعه موسسات مالی خارجی در چین را تسهیل خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا